Google+

Mudanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

17505 Nis 2017Lokasyon Detay

Mudanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mudanya’da yerleşim tarihinin M.Ö 7. yüzyıldan itibaren başladığı düşünülmektedir. Eski adının “Myrlea” olduğu bilinmektedir. İyonlu Kolonistlerden Kolofonlular tarafından kurulmuş bir sahil kentidir. Makedonya Hükümdarı 5.Filip tarafından işgal edilen Myrlea kenti yıkılarak yerine, Apameia adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Apemia, deniz yoluyla gelecek tehlikelerin önlenmesi için hisarlarla çevrelenmiştir, Trilye ve Kumyaka (Siği)'da hala bu hisarın kalıntıları görülmektedir. Apemia'nın işgalinin ardından kent tekrar imar edilerek Montania adı verilmiştir. Şuan kullanılan adı olan Mudanya'nın Montania antik isminden geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, tarihin büyük bir bölümünde liman ticareti için önemli bir yer olmuştur. Bursa’nın Osmanlı’nın başkenti olduğu zamanlarda da önemli bir ticaret merkezi olmuştur. 1875 yılından itibaren Bursa ile Mudanya arasında demiryolu bağlantısı bulunmaktadır. İpek Yolu’nun Bursa bağlantısı nedeniyle de, Mudanya’nın başat ticaret unsuru İpek olmuştur.

Kasaba, Mudanya Mütarekesi'nin 11 Ekim 1922'de Türkiye, İtalya, Fransa ve İngiltere arasında Kurtuluş Savaşı sonrasında imzalanan yerdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=9zGAINJJu2w

Mudanya ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-