Mudanya’daki Festivaller

Mudanya’da yılın farklı dönemlerinde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Siz de seyahatinize denk gelen festival ve şenliklere uğrayabilir, Mudanyalılar ile birlikte coşku dolu anlar yaşayabilirsiniz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Mudanya Lezzet Festivali

16-17 Mayıs tarihlerinde Mudanya Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen festival kültür ve lezzetlerin kaynaşması hedefleniyor. Yöresel yemeklerin tadımının yanı sıra folklor gösterileri, paneller ve konserler eşliğinde iki gün boyunca eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

BağBozumuŞenliği

Her yıl eylül ayında düzenlenen Bağ Bozumu Şenliği’nde çağrışan karası üzümlerinin tanıtımı amaçlanmaktadır. Stantlar kurularak ürün satışlarının yapıldığı şenlikte ünlü sanatçılar sahne alıyor.

Kara İncir Şenliği

Mudanya’da eylül ayında düzenlenen bir diğer etkinlik olan Kara İncir Şenliği renkli görüntülere sahne olmaktadır. Katılımcılara kara incirin tanıtımının yapıldığı şenlikte animasyonlar ve çeşitli yarışmalarla eğlenceli bir gün geçirilmektedir. Şenlikte Mudanyalı ev hanımlarının kermesini ziyaret edebilir, birbirinden lezzetli yiyecekleri tadabilirsiniz.

Tirilye Zeytin Şenliği

Mudanya Belediyesi tarafından her yıl eylül ayında geleneksel hale getirilen Tirilye Zeytin Şenliği yoğun ilgi görmektedir. Tirilye tipi zeytin ve zeytinyağının stantlarda satıldığı ve katılımcılara bilgiler verildiği şenlikte en iyi zeytin ve zeytinyağı ödülleri de verilmektedir.

Mütareke Etkinlikleri

Her yıl 8-15 Ekim tarihleri arasında Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmasının yıl dönümünde Mütareke Etkinlikleri düzenlenmektedir. Paneller, konserler ve gösterilerin yanı sıra sergi ve imza günlerinin de gerçekleştirildiği etkinliklere fener alayı ve kortej yürüyüşleri de renk katıyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.