Google+

Arama formu

Arhavi

Arhavi'de pek çok gezilecek yer sizi bekliyor.
Devamı oku
Arhavi, Artvin iline bağlı bulunan 314 kilometrekareye yayılmış bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Arhavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arhavi, Artvin iline bağlı bulunan 314 kilometrekareye yayılmış bir doğu Karadeniz ilçesidir. Engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan ilçede toplam 30 köy ve 7 yerleşim birimi bulunur. Laz ve Gürcü kültürlerinin etkisini yüzyıllardır hissettirdiği Arhavi ilçesinin Lazca ve Gürcüce adı Arkabi'dir. İlçenin ortasından Kapisre deresi geçer. Türklerin Batum ve çevresini elinde bulundurduğu 1877 yılına kadar Arhavi, Gönye mutasarraflığına bağlı bulunmuştur. Arhavi sahil şeridinin uzunluğu yaklaşık 10 kilometredir.

Arhavi, Nazım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı Destanı eserindeki Arhavili İsmail karakteriyle de tanınır. Lazca adıyla "Arkabi", eski köy anlamına gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanya ve Avusturya Macaristan'ın yanında girdiği 1. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında Arhavi, Rusya tarafından işgal edilmiştir.

Arhavi'nin çevre mahalleleri, komşu tarafından da sık sık ziyaret edilmektedir. Arhavi, dağlık ve tepelerden oluşan bir araziye kurulmuştur.


Arhavi Nerededir?

Arhavi, Doğu Karadeniz'de bulunan Artvin iline bağlı bir ilçedir. Artvin sahil şeridinin tam ortasında bulunan ilçe, Artvin kent merkezinin de kuzeybatısında yer alır. 2012 nüfus sayımına göre, Arhavi'de 19.602 kişi yaşamaktadır.


Arhavi Kültür ve Sanat Festivali

1973 yılından beri düzenlenen Arhavi Kültür ve Saat Festivali, ilçenin en önemli etkinliklerinden biridir. Festivalde gündüzleri, Laz böreği, hamsili ekmek yapma ve fındık ayıklama yarışmaları gibi yöreye has birçok geleneksel etkinliğin yarış masının yaı sıra sportif faaliyetler de yapılmaktadır. Ayrıca Arhavi'den çıkan Cengiz Kurtoğlu, Özgün, Selçuk Balcı, Grup Albatros gibi ünlü simalar ve sanatçı ve gruplar da festivalde sahne almaktadır. Arhavi Kültür ve Sanat Festivali'nin bu yıl 40.'sı düzenlenmiştir. Doğu Karadeniz yöresinin ilk ve tek festivali olan bu önemli etkinlik, Arhavi ve doğu Karadeniz'in Türkiye'ye tanıtımında büyük bir rol oynamaktadır.


Arhavi'de Ne Yenir?

Arhavi'ye giderseniz kesinlikle tatmanız gereken yemeklerin başında hamsili ekmek, karalahana sarma, kel simit ve fasulye kavurma gelir.

Elbette Karadeniz'in birçok kent ve yerleşiminde meşhur olan, mısır unu, tereyağı ve çökelek ya da kolot peyniriyle yapılan muhlamayı, ya da diğer adıyla kuymağı da unutmamak gerekir. Arhavi, Laz ve Karadeniz mutfağının tadına doyamayacağınız bir ilçedir.

Arhavi'ye Nasıl Gidilir?

Arhavi'ye varmak öncelikle İstanbul'dan 1 saat 45 dakikalık bir uçak yolculuğuyla Trabzon'a ulaşmanız mümkün. Trabzon'dan Arhavi'ye ise araba yolculuğuyla 1 saat 30 dakikada varabilirsiniz. Artvin merkezden ise Arhavi ilçesine özel aracınızla yaklaşık 1 saat 28 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Arhavi Gezilecek Yerler

Arhavi'de pek çok gezilecek yer sizi bekliyor.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi, Artvin’in merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Arhavi ilçesinin sınırları içerisinde yer alan bir doğa güzelliğidir. Doğası ile kendine hayran bırakan Artvin’de eşsiz bir doğal güzellik olan Mençuna Şelalesi, Artvin’in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında gelir. Her geçen yıl turizm trafiğinin artığı şelalenin etrafında çeşitli bitki örtüleri, yaban hayatı ve doğal ormanları gözlemlemek mümkündür. Mençuna Şelalesi, Arılı Dağları’ndan oluşan ufak derelerin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır ve yaklaşık 100 metre yüksekliğe sahiptir. 100 metrelik yükseklikten dökülen şelale suları vadinin tabanında 200 metrekarelik bir göl de oluşturmuştur. Artvin’de gezilmesi görülmesi gereken yerler listesinin üst sıralarında yer alması gereken Mençura Şelalesi, en güzel manzaralarını kar sularının eridiği nisan ve mayıs aylarında sunar.

Ortacalar Çifte Köprü

Ortacalar Çifte Köprü

Artvin’e bağlı Arhavi ilçesinin Ortacalar bucağına 2,5 kilometre uzaklıkta Arılı ve Küçükköy yol ayrımında bulunan çifte köprüler Artvin’de görülmesi gereken tarihî yerlerden biridir. Geleneksel Karadeniz mimarisini yansıtan köprülerin ne zaman inşa edildikleri net olarak bilinmese de tahminî olarak 19. yüzyılın ortalarında yapıldıkları düşünülmektedir. Köprülerden biri Soğucak Deresi, diğeri ise Kamilet Deresi üzerinde bulunmaktadır. Her iki köprünün de uzunluğu 35,5 metre iken genişliği 2,8 metredir ve dar olması nedeniyle sadece yayaların kullanımına açıktır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında restore edilen köprüler, geçmiş zamanlarda Kafkasya’ya asker sevkiyatı için kullanılmıştır. Mençuna Şelalesi yolu üzerinde bulunan Ortacalar Çifte Köprü, şehrin tarihine tanıklık etmek isteyen seyahat severlerin es geçmemesi gereken yerler listesinde bulunmalıdır.

Dikyamaç Köyü ve Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamaç Köyü ve Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamaç Köyü 

Dikyamaç Köyü, iklimi itibariyle Türkiye'nin en özel noktalarından birisidir. Çünkü burası, ülkemizin en çok yağış alan köyüdür. Köy, dülgerlik ve iyi ağaçlarıyla nam salmıştır. Arhavi yöresine ait halk oyunlarının büyük bir kısmı bu köyden çıkmıştır. Oyunlardaki kimi figürlerse Beyaz Rus oyunlarını andırır. Bunun sebebi, köyü yetiştirdiği yetenekli ağaç işi (dülger) ustalarının Romanya ve Beyaz Rusya'ya çalışmak üzere göçleri olduğu da söylenmektedir. Arhavi'nin en eski yerleşim yeri olan Dikyamaç Köyü, ya da eski adıyla Kamparona tarihsel süreç içinde öncelikle Kamparna adını almıştır. Kamparona, Kampara tarlası, yani "Mürverlik" anlamına gelmektedir. Dikyamaç köyünün geçmişine ilişkin çok kesin bilgiler mevcut olmamakla birlikte köy, Laz masal kahramanlarından Çinka'ların yaşadığı yerleşim yeri olarak masallarda geçmektedir. 

Dikyamaç köyü camii, 1894 senesinde inşa edilmiştir. Köye yakın olan kemer köprünün ise tarihi 400 yıla dayanmaktadır.

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi

Dikyamaç Köyü ve Yaşam Tarzı Müzesi-1

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi, Artvin'in ilk müzesidir. Bu etnografik müze, Arhavi'de, eski adı Kamparna olan Dikyamaç Köyü'nde yer alır. Müzede Dikyamaç Köyü ve çevre köylerindeki yaşamın geçmişten günümüze izlerini sürmek mümkün. Bu oldukça ilgi çekici müzede, bölgedeki hayata dair yöre halkının kullandığı malzeme, araç ve gereçlerin yanı sıra, geleneksel yaşama ilişkin el sanatları eserleri de sergilenmektedir.

Dikyamaç Köyü'ndeki kültürel hayatın bütün özellikleri, burada sergilenen eski köy evlerindeki günlük yaşama ait enteresan öğeler, el sanatları, geleneksel ve yöresel giysilerde vücut bulmaktadır. Bölge turizmine önemli bir katkı sağlamakta olan Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi, yerli turistlerin ilgisini çektiği kadar yabancı turistler açısından da bir odak noktası haline gelmiştir. Kurulduğu günden bugüne büyük bir ilgiyle karşılanmış olan müze, çok kısa sürede yüzlerce yıllık tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapar konuma gelmiştir. Civar köylerdeki Arhavililerin de müzede sergilenen eserlere büyük bir katkı sağladığı, önemli bir gerçektir.

 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.