Google+

Arama formu

Elazığ

Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ yılın...
Devamı oku
Doğu Anadolu Bölgesi’nin köklü tarihi ile öne çıkan şehirlerinden biri...
Devamı oku
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ...
Devamı oku
Karasal iklimin hüküm sürdüğü Elazığ’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar...
Devamı oku
Zabıta: 0424 248 47 01 Polis: 155 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
Baş döndürücü doğal güzelliklere sahip olan Elazığ ziyaretçilerine...
Devamı oku
Elazığ şehrinde toplu ulaşım özel halk otobüsleri, belediye...
Devamı oku
Oğuzlara kadar uzanan Elazığ mutfağı yaklaşık 150 çeşit yemek ve...
Devamı oku
Elazığ’a gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız...
Devamı oku
Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ...
Devamı oku
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ bölgenin...
Devamı oku
Doğu Anadolu’nun incisi olarak adlandırılan Elazığ; gerek tarihî...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 6℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 22℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 21℃
Eki 15℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 578.789 / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Elazığ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elazığ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ bölgenin dördüncü büyük ilidir. Hem tarihî yapıları hem de eşsiz doğal güzellikleri ile öne çıkan Elazığ bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Toplam yüz ölçümü 9.153 kilometrekare olan şehir deniz seviyesinden 1.067 metre yükseklikte yer almaktadır. TÜİK’in 2016 verilerine göre Elazığ’da 578.789 kişi yaşamaktadır. Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergâhında bulunan şehir geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Elazığ’ın merkez başta olmak üzere AğınArıcakAlacakayaBaskilKarakoçanKovancılarKebanMadenPaluSivrice dâhil 11 tane ilçesi bulunmaktadır. Elazığlılar birbirlerine kardeş, ağabey anlamına gelen “gakgoş” sözcüğü ile hitap ederler.

 

Tanıtım Videosu:
 

Elazığ Gezilecek Yerler

Elazığ Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’nun incisi olarak adlandırılan Elazığ; gerek tarihî yapıları gerekse muhteşem doğası ile misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Tarihin her döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Elazığ kültürel zenginliğe sahip şehirlerimizden biridir. Medreselericamilerikaplıcalarıtürbeleri ile öne çıkan Elazığ son yıllarda turizm açısından gelişme göstermiştir. Halk oyunlarıgelenek ve görenekleriyöresel lezzetleriyle Elazığ seyahatseverleri beklemektedir.

Elazığ Nerededir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Elazığ bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Doğusunda Bingöl, kuzeyinde Tunceli, batısında Malatya, güneyinde ise Diyarbakır ile komşu olan Elazığ Güneydoğu Torosların batı uzantıları ile çevrilidir. Elazığ İstanbul’a 1.198 kilometre, Ankara’ya 750 kilometre mesafede yer almaktadır.

Elazığ’a Ne Zaman Gidilir?

Sehir_Kis_2016_(42).jpg

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Elazığ’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Ancak Doğu Anadolu’nun diğer illeri ile kıyaslandığında Elazığ’da kışların daha yumuşak geçtiği söylenebilir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 1 derece, yaz aylarında ise 25 derecedir. Yıllık ortalama sıcaklık ise 13 derecedir. Şehir en fazla yağışı ilkbahar ve kış aylarında almaktadır. En soğuk ay ocak, en sıcak ay temmuzdur. Keban Barajı kurulduktan sonra Elazığ ikliminde değişiklikler gözlemlenmiş, karasal iklimin yanı sıra Akdeniz ikliminin de etkileri oluşmaya başlamıştır. Sıcaklık farkı bölgenin doğusundan batısına geçtikçe azalmaya başlar. Doğu Anadolu Bölgesi’nde don olaylarının en az görüldüğü illerden biri Elazığ’dır.

İl topraklarının büyük bir bölümü bozkırdır. Dağların yüksek kesimlerinde meşe ve ardıç ormanları vardır. Türkiye genelinde az rastlanan meşe türlerinin büyük bir kısmı Elazığ’da yer almaktadır. Elazığ yılın dört mevsimi ziyaret edilebilen bir kenttir. Şehre 30 kilometre uzaklıkta bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi kış sporuna tutkun olanları ağırlarken Golan Kaplıcaları hastalıklarını tedavi ettirmek isteyen yüzlerce kişinin uğrak noktası konumundadır. Yaz aylarında ise Hazar Gölü ve Buzluk Mağarası en çok tercih edilen yerler arasındadır. Siz de Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Elazığ’ı yakından tanımak isterseniz mevsim fark etmeksizin ziyaret edebilirsiniz.

Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin köklü tarihi ile öne çıkan şehirlerinden biri olan Elazığ bölgenin geçiş merkezi konumundadır. Türkiye’nin dört bir tarafına ana yollarla bağlı olan şehre demir yolu ve hava yolu ile de ulaşmak mümkündür. Elazığ İstanbul’a 1.198 kilometre uzaklıktadır. Elazığ ile Ankara arasındaki mesafe ise 750 kilometredir. İstanbul’dan özel aracınız ile Elazığ’a gitmek isterseniz yol yaklaşık olarak 14 saat sürmektedir. Ankara - Elazığ arası yolculuk ise özel araçla yaklaşık 9 saat sürer. Diyarbakır’dan Elazığ’a araçla ortalama olarak 2 saatte ulaşabilirken Malatya’dan ise 1,5 saatte ulaşmak mümkündür. Lüks Elazığ SeyahatElazığ Murat TurizmElazığ Hazar Turizm şehirlerarası yolculuk yapmak için tercih edilebilecek otobüs firmalarından birkaçıdır. Bu firmalarla Türkiye’nin birçok şehrinden Elazığ’a ulaşım sağlanabilmektedir. AnkaraKayseri ve Malatya üzerinden Tunceli ve Erzurum’a ulaşan devlet yolu Elazığ’ın en önemli karayolu bağlantısı sayılmaktadır. Bu yolun yaklaşık 156 kilometresi Elazığ sınırlarından geçmektedir.

Elazığ şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Elazığ Nerede Kalınır?

Elazığ Nerede Kalınır?

Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ yılın dört mevsimi talep gören şehirlerimizden biridir. Kış mevsimi ile birlikte kayakseverleri ağırlayan şehir bahar ve yaz aylarında doğal güzellikleri ile ilgi çekmektedir. Doğu’nin incisi Elazığ’da her bütçeye uygun otel imkânı bulunmaktadır. Elazığ otellerinin büyük bir bölümü şehir merkezinde yer almakla birlikte civar illerde de konaklama tesisleri vardır. Elazığ otelleri yılın her dönemi misafirlerine konforlu ve keyifli bir konaklama imkânı sağlamaktadır. Elazığ tarihî ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kaplıcaları ile de ünlü bir şehrimizdir. Hastalıkların tedavisi için her yıl pek çok kişi Elazığ’a gelerek termal otellere ve kaplıcalara uğramaktadır.

Elazığ Şehir İçi Ulaşım

Elazığ Şehir İçi Ulaşım

Elazığ şehrinde toplu ulaşım özel halk otobüsleribelediye otobüsleri ve minibüsler ile yapılmaktadır. Elazığ Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi ve özel halk otobüslerinde daha ekonomik ve güvenli ulaşım sağlayan El-Kart kullanılmaktadır. El-Kart almak isteyenler için ücretlendirme şu şekildedir:

Tam El-Kart: 5 TL

Öğrenci El-Kart 10 TL (Her yıl 5 TL yenileme ücreti alınmaktadır)

İndirimli El-Kart 10 TL (Her yıl 5 TL yenileme ücreti alınmaktadır)

Elazığ Mutfağı

Elazığ Mutfağı

Oğuzlara kadar uzanan Elazığ mutfağı yaklaşık 150 çeşit yemek ve tatlıya sahiptir. Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Odası’nın çalışması ile Gaziantep’ten sonra Elazığ mutfağı Türkiye’nin en zengin ikinci mutfağı olarak seçilmiştir. Kendine özgü bir yemek kültürüne sahip olan Elazığ’a yolunuz düştüğünde gastronomi şöleni yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Çorbasından tatlısına kadar çeşitlilik gösteren Elazığ mutfağı hâlâ geleneksel özellikler taşımaktadır. Şehrin birçok yerinde yemekler yer sofralarında yenmektedir. Elazığ’da üç öğün dışında kuşluk ve yatsılık denilen sofralar kurulmaktadır. Yaz aylarında sıkça tercih edilen Harput çorbası, soğuk ayran aşı çorbası olarak da bilinir. Naneli sos ile birlikte servis edilen çorba sıcak günlerde içeni ferahlatmaktadır.

Elazığ’da Gece Hayatı 

Elazığ’da Gece Hayatı 

Baş döndürücü doğal güzelliklere sahip olan Elazığ ziyaretçilerine keyifli bir seyahat deneyimi yaşatmakla birlikte kentte aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. Muhafazakâr bir yapıya sahip olan Elazığ’da gece hayatı yerini Kürsübaşı gecelerine bırakmıştır. Harput kültürünün önemli bir mirası olan Kürsübaşı gecelerinde müzikli eğlenceler, yarışmalar ve sohbetler düzenlenir. 2010 yılı Ekim ayında UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’ne girmeye hak kazanan Kürsübaşı geleneği bugün eski Harput evlerinde ve bazı geleneksel mekânlarda hala sürdürülmektedir.

Elazığ’daki Festivaller

Elazığ’daki Festivaller

Elazığ’a gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Siz de dilerseniz Elazığ ziyaretinizin tarihini bu festivallere denk getirebilirsiniz. Elazığ’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

1992 yılından bu yana düzenlenen Hazar Şiir Akşamları uluslararası bir festivaldir. Her yıl kasım ayında gerçekleştirilen etkinliğe dünyanın birçok şehrinden şairler katılmakta ve şiir dinletileri ile birlikte yöresel türküler seslendirilmektedir.

Elazığ’da Alışveriş

Elazığ’da Alışveriş

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ alışveriş bakımından oldukça zengindir. Kentte alışveriş için AVM’lerin yanı sıra mağazalar ve yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunmaktadır. Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan Park Yirmiüç AVM Elazığ’ın en kapsamlı alışveriş merkezidir. Sinema salonu ve restoranlarıyla oldukça rağbet görmektedir. Akgün AVM ise şehrin bir diğer alışveriş merkezidir. Kentte alışveriş merkezlerinin dışında pek çok mağaza da yer alır. Şehir merkezindeki Gazi Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi, Hürriyet Caddesi alışveriş mağazalarının yoğun olarak bulunduğu noktalardır. Ayrıca şehrin birçok noktasında Elazığ yöresel ürünlerini tadabileceğiniz, kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz lezzetlerle dolu dükkânlar bulunmaktadır.

Elazığ İçin Faydalı Bilgiler

Zabıta: 0424 248 47 01

Polis: 155

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0424 248 47 01 (10 Hat)

Emniyet Müdürlüğü: 0424 241 10 00