Google+

Elazığ

Elazığ - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon12℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon21℃
 • Ekiweather-icon15℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 574.400 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Elazığ Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Yukarı Fırat Havzası’nda bulunan Elazığ, merkez ilçe ile birlikte 11 ilçe, 537 köy ve 709 mezra yerleşkesinden oluşmaktadır. Nüfusuyla, Erzurum ve Malatya’dan sonra Doğu Anadolu'nun en büyük üçüncü ilidir. Yerel halk birbirine, kardeş ve ağabey anlamlarına gelen “gakgoş” sözcüğüyle hitap eder.

Elazığ’ın tarihi M.Ö. 20. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Anadolu'yu Mezopotamya'ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergâhı üzerinde olduğu için, önemli bir yerleşim bölgesi olmuş ve birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Müslüman, Rum, Ermeni ve Süryani halkları, bu bölgede uzun yıllar birlikte yaşamıştır. Bugün de bütün bu etnik kimliklerin farklı kültür ve medeniyetlerinin izleri görülmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Elazığ, yılın her dönemi farklı turizm olanakları sunan, Doğu Anadolu'nun en eski ve gelişmiş şehirlerinden biridir. Doğası, köklü gelenekleri ve gelişen turizmi ile gezginlerin doğudaki keşif duraklarından biri olan Elazığ’da kalelerden, müzelere, kaplıcalardan mağaralara kadar gezip görülecek pek çok tarihi ve kültürel hazine bulunmaktadır.

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

2119 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kampüsünün içinde bulunmaktadır. Elazığ'daki ilk müze Harput'taki Alacalı Camii'nin içinde açılmıştır. Fakat kendine ait binası olmadığı için, 1982’de Kültür Bakanlığı tarafından yeni bir müze binası yapılmıştır. Müzede, şehrin tarihi bölgelerinde yapılan kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılmış eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca etnografik eserler bölümü de bulunmaktadır.

-

Elazığ lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz White Line Boutique Hotel, Ramada Elazig, Akar Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Burak, Elazig Mayd Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Köşk, Hotel Varan, Elazig Sirin Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Elazığ aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 Üryan Baba Türbesi

8419 Ağu 2016Gezilecek Yerler

 Üryan Baba Türbesi

Seyitgazi ilçe merkezine 6 kilometre mesafede, Yazıdere köyünde yer almaktadır. Kare planlıdır ve üzeri kubbe ile örtülüdür. Türbesi ve imareti, Osmanlılar Devrinde 1511-1517 yılları arasında yapılmıştır.

-

Üç Lüleli Çeşme

2519 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Üç Lüleli Çeşme

Harput’un girişinde sol tarafta yer alan çeşme, kesme taşla yapılmıştır ve eyvanlı tiptedir. Eyvan kemeri yuvarlaktır ve üzerinde ay-yıldız, kenarlarında da palmet motifleri bulunmaktadır. Kitabesine göre 1324 (1906) yılında yaptırılmıştır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneybatısında, yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. Konumu itibariyle; doğuda Bingöl, kuzeyde Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıda Karakaya Baraj Gölü kanalıyla Malatya ilinin arazileri tarafından çevrelenmektedir. Elazığ aynı zamanda doğu, batı ve güneyinden, Güneydoğu Toroslar'ın batı uzantıları ile çevrilidir. Şekli kabaca dikdörtgene benzeyen şehrin, deniz seviyesinden yüksekliği (rakımı) ortalama 1067 m'dir.

Elazığ’ın sınırlarının 8.327 kilometrekaresi kara, 826 kilometrekaresi ise baraj ve doğal göldür. İl sınırları içindeki en önemli akarsu Fırat ve kollarıdır. Elazığ, Keban, Karakaya, Kralkızı ve Özlüce gibi önemli baraj gölleri ile de çevrilidir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

content_1-kasim-elazig-secim-sonuclari-elazig-milletvekilleri_G2z1Se35159JS5N.png

Karasal iklimin etkisindeki Elazığ’da, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve sert geçer. Ancak Doğu Anadolu'nun diğer illeriyle karşılaştırıldığında, kışlar çok daha yumuşaktır. Son yıllarda Elazığ çevresine yapılan barajlar nedeniyle iklimde sapmalar gözlenmiş ve ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Bu sürecin sonucunda özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar nispeten daha ılıman geçmektedir. Karasal ikliminden sapması nedeniyle kışlar çok soğuk geçtiği halde kar yağışı, bölgedeki diğer illere oranla zayıflamıştır. En fazla kış ve ilkbahar aylarında yağış alan Elazığ’da, bu iklim yapısı sayesinde tarımsal ürünlerde çeşit artmıştır.

Elazığ her ne kadar verimli bir ovaya kurulmuş olsa da, dağlarında Karadeniz’deki gibi geniş ağaçlıklar yoktur. Doğal bitki örtüsünün giderek yok olmasıyla birlikte, dağlar bozkır görünümündedir. Dağlarının yüksek kesimlerinde meşe ormanlarına rastlansa da, bunlar genellikle bozuk baltalık olarak bilinen sağlıksız ağaçlardan oluşmaktadır.

Elazığ’a Nasıl Gidilir?

 

Elazığ’a karayolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Elazığ’ın en önemli karayolu bağlantısı; Ankara–Kayseri–Malatya üzerinden gelerek, Tunceli ve Erzurum’a giden devlet yoludur. Bu karayolunun 156 kilometresi Elazığ il sınırları içindedir. Yolun Elazığ–Palu kesiminin 87. km’sindeki Kovancılar yöresinden kuzeydoğuya ayrılan bir kol, Bingöl ve Muş üzerinden Van’a kadar ulaşmaktadır. Şehrin ikinci önemli devlet yolu, Diyarbakır ve Mardin üzerinden Suriye sınırında Nusaybin ve Cizre, Irak sınırında Habur sınır kapılarına kadar ulaşır.

Elazığ’a hava yolu ile ulaşmak da mümkündür. Türkiye’nin bütün illerinden her gün Ankara ve İstanbul bağlantılı olarak, bazı büyükşehirlerden de direkt uçuş imkanı bulunmaktadır. Elazığ Havalimanı, şehre 12 km mesafededir. Ayrıca yeni yapılan pistle bölgenin en büyüğü konumuna gelen havalimanından, havayolu şirketlerinin servisleri ve taksilerle merkeze ulaşmak mümkündür.

Elazığ’da hem kent oteli hem de tatil oteli kategorisinde, 3-4 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Yılın her dönemi konaklama hizmeti sunan otellerin büyük bir bölümü şehir merkezine yakındır. Ancak Çırçır Şelalesi, Keban Baraj Gölü ve Hazarbaba Kayak Merkezi gibi Elazığ'ın tarihi ve turistik mekânlarına da yakın bölgelerde de otel seçenekleri bulunmaktadır. Bazı Elazığ otellerinde turistler için yönlendirme ve rehberlik hizmeti de sunulmaktadır.

Elazığ onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Elazığ Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Elazığ Otelleri

En Uygun Fiyatlı Elazığ Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Elazığ Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Elazığ Otelleri

Elazığ’da şehir içi toplu taşıma sistemi son derece gelişmiştir. Belediye otobüsleri ve halk otobüsleriyle şehrin her yerine ulaşım mümkündür. Doğu Anadolu Bölgesi’nin geçiş merkezi konumundaki Elazığ’da Keban Barajı’nın hizmete girmesiyle birlikte, Elazığ’ın bazı ilçeleri ve komşu illere bağlı ilçeleriyle ulaşım Keban Baraj Gölü’nden feribotla yapılmaktadır. Keban Baraj Gölü üzerinde Elazığ–Pertek, Elazığ–Çemişgezek, Elazığ–Ağın ve Baskil–Malatya arasında ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır.

elazig-harput-koftesi.jpg

Ankara Ticaret Odası ve Ankara Patent Bürosu'nun yaptığı çalışmaya göre, Türkiye’nin Gaziantep'ten sonra en zengin mutfağına sahip ili Elazığ’dır. Elazığ mutfağında 150'ye yakın yemek ve tatlı çeşidi bulunmaktadır. Et yemeklerinden, zengin çorba çeşitlerine kadar birçok seçenek mevcuttur. Bunlardan bazıları Harput köfte, peynirli ekmek, orcik, içli köfte, gömme, dolanger, ekmek tatlısı ve patiladır. Yörede yemeklerin tarihi Harput'a dayanmaktadır ama Türk yemek kültürüyle de benzerlikler göstermektedir.

Popüler restoranlar

Kebapçı Halit Usta: Elazığ’ın en ünlü kebap adreslerinden biridir. Karışık ızgaras, yoğurtlu beyti, Adana kebap tavsiye edilmektedir. Tek eksiği meze çeşidinin az olması ve diğer restoranlardaki gibi ikramın içinde olmamasıdır.

Kömürhan Kavurma: Yörenin en iyi kavurma yapan mekânı olduğu söylenmektedir. Kavurmayı söğüş salata ve ayranla ikram eden mekânın ev yapımı fırın sütlacı da tavsiye edilmektedir.

Koçoğlu Restoran: Özellikle yöresel Elazığ yemekleri için tercih edilecek bir mekândır. Yöreye özgü bir tatlı olan dolangerin en iyi yapıldığı yerlerden biridir.

Cara Restoran: Kışın nostaljik, yazın şehir manzaralı bir mekan. Sadece yöresel yemeklerle değil, kahvaltısıyla da ünlüdür.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Elazığ, özellikle kafe ve çay bahçesi açısından çok zengin. Yerel halk akşamları zamanını özellikle çay bahçelerinde geçiriyor. Gençler ve turistler içinse, şehir merkezinde birkaç bar ve otellerin barları hizmet vermektedir.

Fırat Kısa Film Festivali (Nisan)

Arıcak Ters Lale Şenlikleri (Nisan)

Çayda Çıra Film Ve Sanat Festivali (Mayıs)

Gezin Çilek Festivali (Haziran)

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları (Haziran)

Ulusal Hazar Spor Şenlikleri (Temmuz)

Piri Davut Şenlikleri (Temmuz)

Yaz Şenliği (Eylül)

Orcik Festivali (Ekim)

Geleneksel Bağ ve Bal Teşvik Müsabakası (Ekim)

Elazığ’ın en ünlü lezzeti yöreyle özdeşleşen ve halk arasında cevizli sucuk olarak da bilinen “orcik”tir. Orcik, üzüm ya da dut şırası ve ceviz kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca Elazığ ovasındaki Sürsürü bağlarında, “Sürsürü Üzümü” olarak da bilinen Öküzgözü üzümü yetişmektedir. Yapılı, kalıcı, kırmızı meyvemsi, dolgun ve hafif taneli üzümden yapılan şaraplar yıllandırılmaya uygundur. Bu nedenle yolunuz Elazığ’a düşerse, orcik ve Öküzgözü üzümlerinden yapılmış şarap almayı unutmayın. Elazığ’dan ayrıca yerel halkın el emeği iğne oyası, halı, bakır eşyalar, sarı dut pestili ve yöreye özgü şavak peyniri de alabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Elazığ Belediyesi: 0424 238 2490