Elazığ Şehir İçi Ulaşım

Caydacira_Kavsagi_02.jpg

Elazığ şehrinde toplu ulaşım özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüsler ile yapılmaktadır. Elazığ Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi ve özel halk otobüslerinde daha ekonomik ve güvenli ulaşım sağlayan El-Kart kullanılmaktadır. El-Kart almak isteyenler için ücretlendirme şu şekildedir:

Tam El-Kart: 5 TL

Öğrenci El-Kart 10 TL (Her yıl 5 TL yenileme ücreti alınmaktadır)

İndirimli El-Kart 10 TL (Her yıl 5 TL yenileme ücreti alınmaktadır)

Elazığ’da yolcu taşıma ücretleri ise şu şekildedir:

1 Binişlik Kart: 2,25 TL

2 Binişlik Kart: 4 TL

3 Binişlik Kart 5,75 TL

4 Binişlik Kart 7,50 TL

5 Binişlik Kart 9,25 TL

Tam bilet 1,75 TL, öğrenci ise 1,25 TL’dir.

Elazığ Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs sefer ve güzergâhlarına dair bilgileri buradan öğrenebilirsiniz: https://www.elazig.bel.tr/icerik.php?id=70

Elazığ’da taksiler de şehir içi ulaşım için diğer bir alternatiftir. Keban Baraj Gölü üzerinden çevre ilçelere feribotseferleri de düzenlenmektedir. Pertek, Çemişgezek ve Ağın’dan Elazığ’a karşılıklı feribot seferleri yapılırken Baskil - Malatya arasında da ulaşım için feribotlar tercih edilebilir.

Elazığ Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan Elazığ Havalimanı; Elazığ - Diyarbakır karayolu üzerindedir. 1940 yılında askeri amaçlı kullanılmaya başlanan havalimanı 1960’tan sonra sivil ulaşıma açılmıştır. 2012 yılında yenilenerek bölgenin en büyük pistine sahip havalimanı haline gelen Elazığ Havalimanı’nda hem iç hem dış hatlarda yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım Havaş otobüsleri ile sağlanmaktadır. Haftanın her günü şehir merkezinden Abdullahpaşa ve Öğretmenevi’nden havaalanına karşılıklı ulaşım sağlamak mümkündür. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 30 dakikadır. Havaş ücreti ise kişi başı 7 TL’dir. Havaş saatleri ve güzergâhlar hakkında detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

http://www.havas.net/tr/Hizmetlerimiz/OtobusHizmetleriVeOtopark/OtobusSe...

Elazığ Havalimanı’ndan taksi ile de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı’ndan civardaki illere özel otobüslerle ulaşım sağlamak mümkündür.

*Ulaşım fiyatları 2018 dönemine aittir.