Elazığ’daki Festivaller

Elazığ’a gitmeden önce şehirde düzenlenen etkinliklere göz atmanız gezinizi daha keyifli hale getirmeye yardımcı olabilir. Siz de dilerseniz Elazığ ziyaretinizin tarihini bu festivallere denk getirebilirsiniz. Elazığ’da düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

1992 yılından bu yana düzenlenen Hazar Şiir Akşamları uluslararası bir festivaldir. Her yıl kasım ayında gerçekleştirilen etkinliğe dünyanın birçok şehrinden şairler katılmakta ve şiir dinletileri ile birlikte yöresel türküler seslendirilmektedir.

Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali

Elazığ Kültür ve Sanat Derneği tarafından her yıl mayıs ayında düzenlenen festival pek çok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Ödüllü filmler, kısa film ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra ünlü yönetmenler ve oyuncular ile söyleşiler yapılmaktadır.

Birvan Piri Davut Şenlikleri

Elazığ’ın Keban ilçesine bağlı Ulupınar köyünde her yıl temmuz ayında düzenlenen şenlikte yardımlaşma, dayanışma, sevgi ve hoşgörü temaları üzerinde durularak kurban kesilmektedir ve katılımcılara ikram edilmektedir.

Ağın Leblebi, Dut ve Pekmez Festivali

Her yıl Elazığ’ın Ağın ilçesinde ağustos ayında düzenlenen festival renkli anlara sahne olmaktadır. Ağın’ı hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmak amacı ile düzenlenen festivalde pekmez ve leblebi yarışmalar düzenleniyor ve ünlü sanatçılar konser veriyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.