Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin köklü tarihi ile öne çıkan şehirlerinden biri olan Elazığ bölgenin geçiş merkezi konumundadır. Türkiye’nin dört bir tarafına ana yollarla bağlı olan şehre demir yolu ve hava yolu ile de ulaşmak mümkündür. Elazığ İstanbul’a 1.198 kilometre uzaklıktadır. Elazığ ile Ankara arasındaki mesafe ise 750 kilometredir. İstanbul’dan özel aracınız ile Elazığ’a gitmek isterseniz yol yaklaşık olarak 14 saat sürmektedir. Ankara - Elazığ arası yolculuk ise özel araçla yaklaşık 9 saat sürer. Diyarbakır’dan Elazığ’a araçla ortalama olarak 2 saatte ulaşabilirken Malatya’dan ise 1,5 saatte ulaşmak mümkündür. Lüks Elazığ SeyahatElazığ Murat TurizmElazığ Hazar Turizm şehirlerarası yolculuk yapmak için tercih edilebilecek otobüs firmalarından birkaçıdır. Bu firmalarla Türkiye’nin birçok şehrinden Elazığ’a ulaşım sağlanabilmektedir. AnkaraKayseri ve Malatya üzerinden Tunceli ve Erzurum’a ulaşan devlet yolu Elazığ’ın en önemli karayolu bağlantısı sayılmaktadır. Bu yolun yaklaşık 156 kilometresi Elazığ sınırlarından geçmektedir.

Elazığ önemli bir demir yolu ağına da sahiptir. Elazığ Ankara arasındaki demir yolu ulaşımı Mavi Tren ile sağlanmaktadır. Haftanın iki günü Van Gölü Ekspresi, haftanın dört günü ise 4 Eylül Mavi Treni karşılıklı olarak sefer yapmaktadır. Malatya - Gaziantep - Adana ve Mersin’e haftanın her günü karşılıklı olarak düzenlenen Fırat Ekspresi ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Elazığ Havalimanı ile Ankara ve İstanbul bağlantılı olarak bazı büyük şehirlerden de direkt olarak haftanın her günü şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Yeni açılan pisti sayesinde Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük havalimanı olma özelliğine de sahiptir. Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ve taksilerle kolayca ulaşabilirsiniz.