Google+

Muğla’da Gezilecek Yerler

129219 Nis 2017Lokasyon Detay
Tarihi ve kültürel birikimiyle Muğla, bünyesinde keyifle gezilecek yerler barındırmaktadır. Gerek merkezinde, gerekse kendisine bağlı ilçelerinde ziyaretçilerine muhteşem yapıların kapılarını açan Muğla’nın şehir merkezinde özellikle Osmanlı zamanından kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Muğla lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Mogla Tashan Hotel, Hassuites Muğla, Petek Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Alisa Apart 2, Villa Ozan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Söğüt ada pansiyon, Izethan Hotel, Egehan Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Muğla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Muğla şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Rodos adası Seyir (41 €), Bodrum Pazar ziyaret ve Cooking Class (85 €), Bodrum 5 Günlük Paket Tur (268 €), Marmaris: İçmeler Scuba Dalış Turu (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Konakaltı Hanı

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Konakaltı Hanı
 

Muğla denildiğinde akla ilk geleni Konakaltı Han’dır. Konaklama amacıyla inşa edilmiş olan tarihi Konakaltı Han, ahşap mimari ile inşa edilmiş, sade ama etkileyici bağdadi bir mekandır. Beyaz boya ve ahşap dokunun iç içe geçtiği ince işçilikle zarif bir şekilde bugün de ziyaretçilerini ağırlayan bu yer, 19. yüzyıl sivil mimari özelliklerini taşımaktadır. Zamanında Menteşe yöresine uğrayan tüccarlara ve mevsimlik işçilere ev sahipliği yapmıştır. Alt katı da bu nedenden dolayı yolcuların hayvanlarının barınması için ahır ve gıda ambarı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda kalan bölümleri de dükkan olarak kullanılmıştır.

Han, Muğla merkezindeki Müştakbey Mahallesi’nde yer almaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Muğla Oteli olarak kullanılan bu iki katlı tarihi bina, Muğla eşrafından Berber Ömer Hafız oğlu Hacı Mehmet Konuk tarafından Rum ustaların nezaretinde yaptırılmıştır.

Günümüzde bu tarihi yapıda belediyenin düzenlediği sosyal, sanatsal ve kültürel aktiviteler yer almaktadır. Hatta bina, bu işlevinin dışında bir dönem Büyük Yalan adlı dizinin çekimlerinde de kullanılmıştır. Bu sayede orijinal dokusu bozulmaksızın günümüze gelen bu zarif bina, ününe ün katmayı başarmıştır. Konakaltı, belediye tarafından Konakaltı Kültür Merkezi adıyla tanımlanmaktadır. Öğrenim yılı içerisinde bu kültür merkezinde yetişkinlere ücretsiz olarak kültür, sanat ve eğitim kursları verilmektedir. Bodrum katta yer alan bölüm ise, gerekli organizasyonlarda 300 kişiyi ağırlayabilecek bir konferans salonuna dönüştürülmüştür. Hatta tarihi kültür merkezinin bahçesinde yaz aylarında düğün organizasyonları dahi gerçekleştirilmektedir.

-

Kurşunlu Cami

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kurşunlu Cami
 

Kurşunlu Cami, Osmanlı sanatına hayranlık duyanların görmeden asla dönmediği eserlerden biridir. Osmanlı’nın egemenliği altında yapılan ve her köşesinde ziyaretçilerini şaşırtacak bir detay saklı olan Kurşunlu Camii, Menteşe Balıbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bir şaheserdir.

Cami, kayıtlara göre 1493 tarihinde Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in emir üzerine yaptırılmıştır. Eser, bütünüyle klasik Osmanlı mimarisi özellikleriyle bezenmiştir. İbadethane işlevinden önce otuz derslikli bir medrese olarak pek çok öğrenciye ilim dağıtıp hizmet veren camii, şehrin görülmesi gereken eserlerinin başında gelmektedir. Şerif Efendi’nin isteği üzerine, 1900 yılında eski medreseye son cemaat yeri eklenmiş ve minaresi de yine aynı yıllarda Hacı İsmail tarafından yaptırılmıştır.

Kurşunlu Cami’yi bölgedeki diğer camilerden farklı kılan özelliği 1853 yılında gördüğü restorasyon sırasında kubbesinin tamamen kurşunla kaplanmış olmasıdır. 510 yıllık bir tarihi göğüsleyen camii, bu restorasyonun haricinde daha birçok bakımdan ve onarımdan geçerek günümüze kadar gelmiştir.

Cami içerisinde göz kamaştıran desenlerle kalem işi süslemeler görenleri büyülemektedir. Kalem işi süslemelerin bu denli canlı görünmesinin ardında yatan neden, işlemeler için kök boyaların özel olarak Rodos’tan getirtilmesidir. Camii içerisinde görülmeye değer bir başka çalışma da Kâbe ve yelkenli gemi desenleridir.

Kurşunlu Cami’nin medrese olduğu dönemden kalma kesme taştan örülme cephe duvarları ise Selçuklu Mimarisi özelliklerinin bir yansımasıdır. Osmanlı hakimiyetinde can bulan bu son derece önemli eserden, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de bahsedilmektedir.

-

Şeyh Cami

219 Nis 2017Gezilecek Yerler

Şeyh Cami
 

Şeyh Cami, Muğla çarşısının içerisinde bulunmaktadır. Caminin kitabi adı, Şeyh Bedrettin Cami’dir. Vakıf eserleri olarak yapılan bu yapılar, insanlara hizmet ve önemli kişilerinin adının anılması için şehre kazandırılmaktadır. 1565 yılında yapılan cami, günümüze dek gelebilmiştir. Günümüzde merkezde Şeyh Mahallesi’nde bulunan eser, tarihi boyunca pek çok kez onarımdan geçmiştir. Caminin minaresi ise, 1800’lü yıllarda eklenmiştir.

Büyük bir alana sahip olan Şeyh Cami bünyesinde başta yapının banisi Şeyh Bedrettin’in olmak üzere dönemin önde gelen ulemalarından bazı kişilerin mezarları yer almaktadır. 1671 yılında şehri ziyaret eden ünlü seyyah Evliya Çelebi de Muğla’nın sanatlı camileri arasında bu tarihi eseri de saymaktadır. 1750’li yıllardaki kayıtlara göre, cami bahçesinde bir de iki hücreli medrese hizmet vermekteydi. Hurufat defterlerindeki kayıtlara göre, en çok atama yapılan Muğla camisi, Şeyh Cami’dir. Haliyle eski dönemlerden beri cami, aktif olarak halka hizmet vermektedir.

Yapının içi, oldukça sade ve naif olarak beyaz- turkuaz renkleri ağırlıklı olarak dizayn edilmiştir. Kur’an ayetleriyle süslü hat kitabelerindeki Arapça yazılar altın harflerle siyah zemine işlenmiş ve yine siyah çerçevelerle cami içerisindeki dekor bütünlüğü tamamlanmıştır. Vitray camlar üzerinde de, tavan ve ara kısımlar ince kalem işi süslemeleriyle renk uyumu gözetilerek sade bir şekilde tamamlanmıştır.

Yapıyı yaptıran Şeyh Bedrettin hakkında bilinenler ise ne yazık ki yazılı kaynakların azlığı nedeniyle çok fazla değildir. Şeyh Bedrettin, 16. yüzyılda yaşamış bir mutasavvıftır. Uzun yıllar Muğla’da Kadı Mescidi olarak bilinen medresede ders vermiş ve yöre içerisinde sevilerek büyük bir şöhret kazanmıştır.

-

Muğla Evleri ve Bacaları

319 Nis 2017Gezilecek Yerler

Muğla Evleri ve Bacaları
 

Muğla denilince akla ilk gelen görüntü şüphesiz ki Muğla evleri ve bacalarıdır. Muğla evini diğer bölge evlerinden ayıran en temel özelliği bacasıdır. 1940’lı yıllar gibi yakın bir zamana kadar Muğla evlerinin damları topraktandı. Bu yüzden Muğla bacasının ortaya çıkışı kiremitli çatıların yayılmasıyla başlamıştır. Muğla bacası, Muğla ilinin halk arasında “deli memet” dediği bol yağışlı ve az rüzgarlı hava koşullarına uygun olarak geliştirilmiştir. Bacanın yapımı ise, dış görüntüsüne göre daha basittir. Osmanlı İmparatorluğu süresince el sanatları ve zanaat işlerinin genellikle Rum ustalar tarafından icra edildiği bilinmektedir. Muğla’nın geleneksel haç şeklindeki bacalı ev tipini de oluşturanlar yine Rum ustalar olmuştur. Zaman içerisinde de bu ev tipleri Türk ustalar arasında da yayılıp aynı tarz inşalar başlamış 1922 yılına kadar en güzel mimari örnekleri verilmiştir. Yapımında alaturka kiremitlerin kullanıldığı ve kare yüzey etrafında kurulan bacanın yapımı ise şu şekildedir;

Öncelikle her kenardaki alaturka kiremit ikişerli olarak oluk yerleri dışa gelecek şekilde çatkı olarak dizilir. Çatkının sağlam olması için mala ile kiremitlerin birbirine geçmesini sağlayacak şekilde çentik açılır. Böylece dört kenarda sekiz kiremit kullanılır. Yine aynı çatıklar üzerinde ikişerli kiremitler olukları alta gelecek şekilde dış tarafa dizilir ve sekiz kiremit daha aynı şekilde çentiklerle eklenir. Karşılıklı üçgenlerin tepe noktaları üzerine bir tam kiremit konularak köprü yapılır. Diğer karşılıklı duran kiremitlerin de eklenmesiyle bir haç oluşturulur.

Komşu kenarlarda bulunan üçgenler arası boşlukları kapatmak içinse harç kullanılır ve kiremit parçaları eklenir. Baca uzatıldıktan sonra kolları uzatılmış haçların merkezinde açıklık kalır ve burası da tam kiremidin bir kola paralel gelmesiyle ortalanır. Böyle meşhur Muğla bacası, 28 kiremitle örülerek tamamlanır. Şehri gezerken, küçük ve sevimli yöre evlerini gökyüzüyle bağlayan bu karakteristik ve sevimli bacalara sıkça rastlayabilirsiniz.

-

Muğla Müzesi

319 Nis 2017Gezilecek Yerler

Muğla Müzesi
 

Türkiye’nin kültür varlıklarının izini sürebileceğiniz bir başka adres ise Muğla Müzesi’dir. Girişinden itibaren ünlü arkeoloji müzelerini aratmayan atmosferiyle Muğla Müzesi, Müştakbey Mahallesi’nde Konakaltı Kültür Merkezi’nin hemen yanında yer almaktadır. Önceleri cezaevi olarak hizmet veren binanın, 1993 yılı itibariyle kültür merkezi binası olarak hizmet vermesine karar verilmiş ve aktif olarak 1994 yılında ziyaretçilerine açılmıştır.

Muğla Müzesi, bünyesinde üç ana bölüm, bir de sanat galerisi bulunmaktadır. Ayrıca müze, birbirinden kıymetli 5460 parça esere ev sahipliği yapmaktadır. Müze içerisinde kapalı bölümde sergilenen arkeoloji eserlerinin çoğu, Yatağan’da yer alan Stratonikeia Antik Kenti’ne ait kazılardan getirtilmiştir. Bu buluntuların yanı sıra, aynı yerdeki Lagina ve Sedir Adası’ndaki Cedrae şehirlerinin eserleri de müzede sergilenmektedir.

1992 yılı itibariyle gerçekleştirilen Özlüce Köyü- Kaklıcatepe kazı çalışmalarında pek çok bitki ve hayvan fosiline rastlanmıştır. Aslen bu eserlerin oluşturduğu ana sergi alanıyla da Muğla Müzesi, Türkiye’nin ilk doğa tarihi müzesi olma unvanını kazanmıştır. Bu fosiller, karbon testi sonuçlarına göre 5 ila 9 milyon yıl önce bölgede yaşayan canlılara aittir. Bu dönem canlılarına daha önceden ilk kez İspanya’nın Tervel Havzası’nda denk gelindiği için, bu döneme Turolian denilmektedir.

Müzeye gittiğinizde arkeoloji ve doğa bilimi eserlerinin yanı sıra, etnografya bölümünü de ziyaret edebilirsiniz. Bu kısım, diğerlerine göre daha renkli olup Muğla’nın çeşitli dönemlerine ve tüm yörelerine ait giyim, kuşam ve günlük hayatta kullanılan araç gereçlerden oluşmaktadır.

-

Muğla ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-