Münih’de Gece Hayatı  

dj-720589_960_720.jpg

Münih, tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri gece kulüpleri, barlar, kafeler ve müzikli mekânlar dolup taşmaktadır. Hafta içi genellikle sakin geçen gece hayatı, hafta sonları tamamen farklıdır. İş stresiyle geçen hafta içinden sonra hafta sonları gençler sokakları ve barları doldurur. Belli bir yaş üstü Almanların genelde sakinliği ve dinginliği tercih ettiği mekânlar ise kafeler olmaktadır. Bunun dışında genç kitlenin ise daha çok bar, kulüp ve müzikli mekânları tercihleri görülmektedir.

Münih’te eğlence mekânları genellikle Kultfabrik ve Maxmillianstrasse’de yoğunlaşmıştır. Maxmillianstrasse, oldukça yüksek hizmet sunan ve bununla beraber fiyatları da oldukça yüksek tutan bir yerdir. Buna karşın Kultfabrik ise daha ucuz ve bununla beraber çok fazla sayıda eğlence mekânı ile hizmet vermektedir.

Münih’te sizler için önerebileceğimiz eğlence mekânları arasında Nerodom Bar, 089 Bar & Lounge, Klangwelt Club, P1 Club & Bar, Schumann’s Bar, Labor Bar, Pacha Munich Club, Pathos Bar, Tonhalle Disko, Theaterfabrik Bar, Freiheizhalle Bar& Lounge, Backstage Club, Call Me Drella Bar, Cord, Palais Club, Pimpernel Club, Bahnwärter Thiel Bar, Bob Beaman Club, Grinsekatze Club, Rote Sonne Liveclub, MMA Club (Mixed Munich Arts), Charles Schumann's Cocktail Bar, Havana Club, Bora Club, Sehnsucht Bar, Bar Centrale, Ksar Bar Club, Hausfreund, Eat the Rich Bar & Restaurant, Negroni American Bar, The Goldene Bar gelmektedir.

Nerodom Bar, 2003 yılında ganghoferstrasse’de kurulmuş Münih’in en önemli barlarından birisidir. Her gece farklı etkinlikler bulabileceğiniz bu barın en dikkat çekici özelliği Dark Night sloganından yola çıkarak bara gelen ziyaretçilerinde siyah giyinmesini talep ediyor olmasıdır. Yine bu slogan ile yapılan etkinliklerde bağdaştırılmaktadır. Bu etkinliklerin başında romantik vampir gecesi, fetiş parti, rock gecesi gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Münih’in diğer bir ünlü yeri olan P1 Club & Bar ise haftanın belli günlerinde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bunların başında karaoke, jazz geceleri, afterparty ve dileyen müşterileri için doğum gününe özel programlar yapmaktadır. Fiyatları diğer barlara göre biraz daha yüksek olan bu bar, üç farklı bölüme ayrıldığı için her bölümde seçeceğiniz yerin fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Bu bölümler arasında bar, teras ve salon olarak üç bölüm bulunmaktadır. Diğer ünlü bir mekân olan ve Maximilianplatz’da yer alan 089 Bar & Lounge, nostaljiseverler için oldukça ideal bir eğlence mekanıdır. 80’ler ve 90’lar döneminden birçok farklı parça bulabileceğiniz bu mekân, birçok ünlü kişinin posteri ile donatılmıştır. Mekânın açılış ve kapanış saatleri ise 21.00 – 06.00 arasındadır.

Münih’e geldiğinizde şehrin en önemli içeceğinin bira olduğunu göreceksinizdir. Oldukça popüler bir özelliğe sahip Münih biralarının tarihi oldukça büyük bir geçmişe sahiptir. Bayern’de 1516 yılında yürürlüğe konan saflık yasasına göre, bira yapımında arpa, şerbetçiotu ve sudan başka bir şey kullanılmaması gerekmektedir. Bu yüzden Münih’te bira oldukça kaliteli ve iyidir.

Münih’te herhangi bir eğlence mekânına kabul edilebilmeniz için 18 yaşının üstünde olmanız gerekmektedir. Bu sebeple yanınızda muhakkak pasaport, sürücü belgesi veya kimlik bulundurmanız gerekmektedir. Bazı partiler için ise Ü30 denen bir sistem geçerlidir. Bunun anlamı ise 30 yaşının üstünde olmanız gerektiğidir. Fakat genelde 25 yaş üstünde pek problem yapılmamaktadır.