Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

munich-391354_960_720.jpg

Münih, Bayern’in başkentidir. Bayern, Almanya’nın tüm güneydoğusunu kapsayan en büyük eyaletidir. Şehrin adı ise Almanca olarak München olarak geçmektedir. Bu kelimenin anlamı ise eski dilde kullanılan “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen kavramından türetilmiştir. Şehir kurulmadan önce birkaç keşiş buraya gelerek burada yaşamışlardır. Bu sebeple Münih adını buradan almaktadır.

Nüfus açısından Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Münih, Bayern’in güneyinde bulunan tarihî ve kültürel birçok anlamın taşıyıcısı olma özelliğini üstlenmiştir. Kültürel zenginliği ile ünlü olan Münih, bu bağlamda Berlin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Münih şehrini ziyaret eden birçok kişi burada var olan mimari yapılardan oldukça etkilenmektedir. Dolayısıyla Münih’e geldiğinizde bu yapılardan etkilenmemenin kaçınılmaz olduğunu siz de göreceksiniz.

2. Dünya Savaşı’nda ciddi zarar gören şehir, savaştan sonra tekrar inşa edilmiş ve yapılan yeni mimaride 1800’lü yılları anımsatan bir dokunun oluşturulmasına önem verilmiştir. Münih’in tarihsel olarak kuruluşuna baktığımızda ise bu köklü geçmişin 1158 yıllarına kadar dayandığını görmekteyiz. Bayern dükü olarak bilinen III. Heinrich, tuz ticaretine yeni bir yol açmak için Münih şehrini kurmuştur. 1255’te Bayern düklerinin hâkimiyetinden çıkan Münih, Bayern kralları tarafından kullanılan bir şehir haline gelmiştir. 1806 yılında Bayern Krallığı’nın başkenti olan şehir, Wittelsbach ailesi tarafından sürekli geliştirilip zenginleştirilerek önemli bir konuma taşınmıştır. 1918 - 1919 yıllarında ise Nazi Partisi ilk olarak Münih’te kurulmuştur.

Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Münih, birçok alanda gelişme göstermiş ve günümüzde de göstermeye devam eden şehirlerden birisidir. Bu anlamda Münih’in en çok geliştiği alanlar arasında sanat, kültür, eğitim, ileri teknoloji, inovasyon, turizm ve endüstri bulunmaktadır. Almanya’nın en güçlü üretim gücüne sahip olan Münih, düşük işsizlik oranı ile de oldukça göç alan bir şehirdir. Bugün bildiğimiz en önemli dünya markaları olan BMW, Siemens, MAN, Allianz Sigorta gibi birçok marka Münih’te bulunmaktadır. Ayrıca yazılım, servis hizmetleri, biyoteknoloji alanda da Münih başı çekmektedir.

Bilim ve araştırma konusunda da ilk sırada yer alan Münih, Nobel ödüllerinin ilk dağıtılmaya başladığı şehirdir. 1901 yılında başlayan bu gelenek iki önemli üniversiteye de sahiptir. Eğitim kalitesinin oldukça yüksek olduğu bu üniversiteler Ludwig Maximilian Universität ve Technische Universität München’dir.

Münih’in bu çok yönlü özelliklere sahip olmasını tarihsel olarak değerlendirmek mümkündür. Şehir uzun süre hem Katolik hem de Protestan kesimler tarafından kontrol edilmeye çalışılmıştır. Protestan kesim şehri daha çok enerji kaynakları, silahlandırma, askeri alanda geliştirme gibi özellikler üzerine inşa ederken Katolik kesim sanat ve bilim merkezi yapmaya çalışarak yeni bir İtalya yaratmaya çalışmıştır. Bu sebeple şehir hem kültürel anlamda hem de üretim anlamında oldukça gelişme kaydetmiştir. Bu özelliklerinden dolayı Münih, diğer Alman şehirlerine göre oldukça güçlü bir konumda bulunmaktadır. Yine buradan hareketle Bayern bu güçlülüğü kullanarak kendisine “özgür eyalet” adını vermektedir.

Münih toplamda 8 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler ise Altstadt Lehel, Maxvorstadt, Schwabing & English Garden, Olympic area, Neuhausen-Nymphenburg, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Au Haidhausen, East bölgeleridir. Şehrin merkezi olan Altstadt Lehel, turistler için oldukça geniş seçenekler sunmaktadır. Yılın her ayı oldukça fazla turist alan bu şehirde görülmesi gereken en önemli yerler Opera Binası, devlet binaları, şehir merkezindeki küçük butik dükkânlar, kiliseler ve daha birçok tarihî mekânlardır. Üç ana giriş kapısı olan şehir merkezine girmek için Karlstor (at Stachus) ve Sendlinger Tor kapılarını kullanabilirsiniz. Bu kapıların hepsi şehirdeki metro ve tramvay sistemine yakın bir şekilde konumlanmaktadır.

Maxvorstadt ise daha çok eğitimin ön plana çıktığı bölgelerden birisidir. Şehrin ünlü üniversitelerinin yer aldığı ve önemli bir öğrenci kenti olan Münih’in genç nüfusu Maxvorstadt’ta toplanmıştır. Ayrıca bu bölgede sanat ve müze etkinlikleri de yoğun olarak yer almaktadır. Birçok sanat galerisi, müze, sosyal toplantıların buluşma yeri olarak Maxvorstadt’ı gösterebiliriz.

Münih ayrıca Almanya’nın spor etkinlikleri anlamında en önemli şehirlerinden birisidir. Herkesin bildiği ve dünyaca ünlü olan FC Bayern München takımı Münih’e aittir. Futbolun yanında basketbol ve hokey de oldukça gelişmiş spor dalları arasında bulunmaktadır. Sporseverler için oldukça geniş bir yelpaze sunan Münih, sizlere unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralamaktadır. Ayrıca Münih, 1972 yılından bu yana spor etkinliklerini destekleyerek olimpiyatlara da büyük bir önem vermiştir. 1974 yılında ise FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır. Yine 2006 yılında da FIFA Dünya Kupası’na kapılarını açarak bu organizasyona büyük bir bütçe ayırmıştır.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=cHEtOFzuHtU