Münih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Münih’te görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, katedralleri, tarihî binaları ve caddeleri ve de sanat galerileri ile ünlü bu şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Münih, birçok ziyaretçi tarafından her yıl yüksek oranda ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî caddeleri, galerileri ile görenleri etkilemektedir. Münih’e gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında MarienPlatz, Neues Rathaus, Altes Rathaus, St. Peter Kilisesi, Frauen Kirche, Maximillian Strasse, Nymphenburg Sarayı, Deutsches Museum, Munich residenz, BMW Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

MarienPlatz

Münih gezilecek yerler listesinin ilk sırasında MarienPlatz geliyor. Münih kenti 1158 yılında ilk kurulduğunda MarienPlatz, suçluların cezalandırıldığı ve idam edildiği bir caddeydi. Günümüzde ise sokak kafeleri ve çevresinde bulundurduğu tarihî yapılarla oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. 1658 yılında yapılan Bakire Meryem Heykeli de yine burada yer almaktadır.

Devamını Oku

Neues Rathaus

Münih gezilecek yerler listesinin en önemli meydanı MarienPlatz’ın köşesinde yer alan Neues Rathaus, yani Türkçe adı ile Yeni Belediye Sarayı, 1867 – 1909 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapımı uzun yıllar süren bu saray, 19. yüzyılın mimari geleneği düşünülerek yapılmıştır. Gotik mimarinin tipik bir örneği olan bu saray, 85 metre uzunluğundadır. Ayrıca sarayın en üst katından muhteşem Münih manzarasını da seyredebilirsiniz.

Devamını Oku

Altes Rathaus

Marienplatz Meydanı’nın doğusunda yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, 15.yüzyılda inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda büyük bir hasar gören Altes Rathaus, savaştan sonra eski dokusu korunarak onarılmaya çalışılmıştır. Geçmişte Belediye Binası olarak kullanılan bu yapı, günümüzde Oyuncak Müzesi olarak kullanılmaktadır. Mimarisindeki renkli detaylarla da meydanın en güzel binaları arasında gelmektedir. 

Devamını Oku

St. Peter Kilisesi

Münih’te gezilecek yerler listemizde sırada ise St. Peter Kilisesi (Peterkirsche) yer almaktadır. Şehrin en önemli yapılardan birisi olan St. Peter Kilisesi, Marienplatz’da yer almaktadır. Oldukça görkemli bir yapıya sahip olan bu kilise mimari olarak oldukça etkileyicidir. Sanatsal olarak da oldukça önemli yapılar arasında olan St. Peter Kilisesi, derin bir tarihi geçmişe de sahiptir.

Devamını Oku

Frauenkirche

Şehrin en önemli tarihi kiliselerinden biri olan Frauenkirche, 1468 - 1488 yılları arasında inşa edilmiştir. Almancası Dom zu Unserer Lieben Frau olarak bilinen Frauen Kirche, Kadınlar Kilisesi ya da Meryem Ana Kilisesi olarak bilinmektedir. Kilisenin İtalyan Rönesansı üslubuna sahip olan kilise kubbesi 1524 yılında sonradan eklenmiştir. Kilisenin içerisinde şehrin önemli isimlerinin mezarları da bulunmaktadır. Bu isimlerin en önemlileri arasında 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig bulunmaktadır.

Devamını Oku

Maximilian Caddesi

Münih’in en önemli ve turistik caddelerinden birisi olan Maximilian Strasse, gün boyu canlı olması, sunduğu alışveriş olanakları ve mimari yapılarıyla, Münih gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor. Bu caddenin mimari yapısını ise Georg Friedrich Christian üstlenmiştir. Maximilian Strasse, özellikle cumartesi ve pazar günleri oldukça kalabalıktır. Cumartesi günleri saat 18.00’den sonra cadde üzerinde çeşitli gösteriler de düzenlenmektedir.

Devamını Oku

Nymphenburg Sarayı

1664 – 1758 tarihleri arasında inşa edilen Nymphenburg Sarayı, Münih’in en önemli yapılarından birisidir. Münih gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken saray, barok tarzda inşa eilmiş ve  çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Saray, ilk olarak yazlık amaçlı inşa edilmiştir. Wittelsbach ailesine ait olan bu yapı dönemin en ünlü yazlıklarından birisi olarak bilinmektedir. Yıllar boyunca farklı şekillerde revize edilen bu yazlık, zamanla yeni bölümlerin eklenmesiyle saray haline getirilmiştir.

Devamını Oku

Alman Teknoloji Müzesi

Dünyadaki en büyük bilim ve araştırma müzesi olan Alman Teknoloji Müzesi (Deutsches Museum), Münih’in en önemli gezilecek yerlerinden birisidir. Tıpkı Bremen bölgesinde bulunan yapılara benzeyen müze, büyüklük ve genişlik açısından dünyadaki en önemli teknoloji müzelerinin başında gelmektedir. Her sene 1,5 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. 1903 yılında kurulan bu müzede, her kitleye uygun bir bölüm bulunmaktadır. İnteraktif bölümlerin varlığını da göz önünce bulundurarak müzeye en az 2 saatinizi ayırmanız yerinde olacaktır. 

Devamını Oku

Munich Residenz

1918 yılına kadar Bayern Krallığı tarafından kullanılan Munich Residenz, içerisinde birçok bölümün bulunduğu oldukça büyük bir saraydır. Toplamda 130’un üzerinde oda bulunan bu yapı, oldukça geniş bir bahçeye sahiptir. Sarayda bulunan en önemli bölümler arasında ise Royal Court, National Theatre, Residenz Theather, Residenz Museum, Treasury ve Allerheiling Kirche bulunmaktadır.

Devamını Oku

BMW Müzesi

Araba tutkunları için Münih gezilecek yerler listesindeki en önemli yer, kuşku yok ki BMW Müzesi. Oldukça farklı bir sergileme yöntemine sahip olan müze, markaya ait bir tarihçe sunmakla beraber yıllar içerisinde geliştirdiği önemli parçalara da  yer vermektedir. Birçok farklı bölüme ayılmış müzede, Minicooper araçlara ait özel bir bölüm de yaratılmıştır. Araba meraklıları Münih’e gelmişken bu müzeyi listelerine mutlaka eklemelidir.

Devamını Oku

Münih İngiliz Bahçesi

Bavyera'nın başkenti Münih, hem Bavyera hem de Alman kültürünü kusursuz yansıtan şehirlerden biri. Kültürü, mimarisi ve doğasıyla çok zengin bir şehir olan Münih'te başka bir ülkenin kültüründen izler bulabileceğiniz bir yer de var. Almanya'daki İngiltere diyebileceğimiz Englisher Garten, Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı. Burası her şey bir yana dünyanın en büyük şehir parkları arasında geliyor. 

Devamını Oku

Münih Olimpiyat Parkı

Olympiapark, 1972 olimpiyat oyunları için düzenlenmiş ve geçmiş yıllarda Bavyera Kraliyet Ordusu’nun eğitim alanı olarak kullandığı görkemli bir alan.Üzerinde bir restoran  bulunduğu 290 metre yüksekliğindeki televizyon kulesi Olympiaturm, Münih’in her yerinden görülebiliyor. Içeride aynı zamanda Olimpiyat Stadyumu’da bulunuyor. 2005 yılına kadar Bayern Münih ve 1860 Münih kulüpleri tarafından kullanılmıştır.

Devamını Oku

Odeonsplatz

Marienplatz’a yürüme mesafesinde yer alan Odeonsplatz Münih'in en önemli merkezlerden biri sayılır. Adını eski konser salonu Odeon’dan alan temiz, sade duruşu ve çevresinde bulunan 3 önemli anıtlarla (Residenz, Feldherrnhalle, Siegestor) klasik ama bir o kadar da güzel bir meydan burası. Tarihteki ünlerinden biri de buranın Nazilerin toplanıp törenlerini gerçekleştirdiği yer olması. Günümüzde de siyasi mitinglere ev sahibi olmaya devam etmektedir. Meydanın diğer bir özelliği de şehrin en pahalı dükkanlarının olduğu caddeye bağlanmasıdır.

Devamını Oku

Alte Pinakothek

Tarihi 1836 yılına dayanan Alte Pinakothek, dünyanın en eski ve en büyük sanat galerilerinden bir tanesi. Sahip olduğu Neo Rönesans mimari tasarımla dünyada diğer galerilere de örnek durumundadır. İlk olarak kraliyet ailesinin sanat koleksiyonunu barındırması için inşa edilen bu sanat galerisinde, 700’e yakın eser bulunuyor ve 1200’lü yıllara dayanan eserler bulmak mümkün. Sergilenen en dikkat çekici eserler ise; Giotto’nun Son Yemek, Araf’taki İsa ve Leonardo da Vinci’nin yapmış olduğu Madonnave Çocuk İsa isimli çalışmalardır.

Devamını Oku

Asam Kilisesi

Münih gezilecek yerler listesi görkemli dini yapılar açısından da oldukça zengin. Bunlardan biri olan Asam Kilisesi (Asamkirche) Sendlinger Strasse’de yer alıyor. Kilise, 1746’da Cosmas ve Egid Asam kardeşlertarafından inşa edilmiştir. Şahsi kiliseleri olarak inşa edilmiş ve bir süre halka kapalı tutulmuş. Sonra kent ahalisinin ısrarı üzerine herkesin kiliseden faydalanmasına izin verilmiş. Barok mimarisine sahip ve gördüğünüze değebilir.

Devamını Oku