Araba tutkunları için Münih gezilecek yerler listesindeki en önemli yer, kuşku yok ki BMW Müzesi. Oldukça farklı bir sergileme yöntemine sahip olan müze, markaya ait bir tarihçe sunmakla beraber yıllar içerisinde geliştirdiği önemli parçalara da  yer vermektedir. Birçok farklı bölüme ayılmış müzede, Minicooper araçlara ait özel bir bölüm de yaratılmıştır. Araba meraklıları Münih’e gelmişken bu müzeyi listelerine mutlaka eklemelidir.

Almanlar teknoloji konusunda dünya liderleri arasında geliyor. Birçok Alman markası, alanında zirvede. "Alman malı" demek birçoğumuzun zihninde sağlamlık ve rahatlık demek. İş otomobillere gelince de bu imaj perçinleniyor. BMW de belki bu imajı en çok güçlendiren markaların başında geliyor. Dünyada en çok bilinen markalardan biri olan BMW'ye adanmış bu müze, 1972 yılında, yaz olimpiyatlarının öncesinde açılmış. BMW'nin tarihini, ilk üretilen modelleri, BMW araçlarıan dair aksesuarları ve daha birçok şeyi bu müzede tüm detaylarıyla keşfetmeniz mümkün. 

Müze yanında yükselen gökdelende BMW Yönetim Merkezi ve BMW Fabrikası da bulunuyor. BMW Müzesi ziyaretçilerine 25 bölümde toplamda 7 farklı temada hazırlanmış bir sergi kompleksi sunuyor. Müze, içeriği kadar dış mimarisiyle de göz alıcı ve şaşırtıcı. Gümüşten yapılam bir çanağı andıran bina, Münih gezisinde asla gözden kaçmayacak kadar çarpıcı bir görünüme sahip. 

BMW Müzesi'ni gezerken BMW amblemindeki renklerin anlamını da öğreniyorsunuz. Amblemin mavi kısmı gökyüzünü, beyaz yerler ise uçak pervanesini simgeliyormuş. Böyle olmasının mantığını BMW'nin kuruluş amacının aslında otomobil üretmek değil, uçak üretmek olduğunu anladığınız da oturtuyorsunuz. Dahası BMW tarafından üretilen 1944 model uçak motorunu görme şansına da sahipsiniz.  

Otomobiller, motosikletler ve uçak motorlarının sergilendiği bu müzede, birçok farklı tasarımda yapılan ürünlere yer verilmektedir. Dünyanın en önemli araba markalarından biri olan BMW, bumüze ile oldukça ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şehrin bu önemli müzesine Münih turunuz sırasında yer vermeniz oldukça farklı parçalar görmenizi sağlayacaktır.

Web Sitesi: https://www.bmw-welt.com/en/locations/museum.html

AdresAm Olympiapark 2, 80809 München, Almanya

Ziyaret saatleri: Salı - Pazar, resmi tatil günleri 10.00 - 18.00