Nymphenburg Sarayı

1664 – 1758 tarihleri arasında inşa edilen Nymphenburg Sarayı, Münih’in en önemli yapılarından birisidir. Münih gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken saray, barok tarzda inşa eilmiş ve  çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Saray,ilk olarak yazlık amaçlı inşa edilmiştir. Wittelsbach ailesine ait olan bu yapı dönemin en ünlüyazlıklarından birisi olarak bilinmektedir. Yıllar boyunca farklı şekillerde revize edilen bu yazlık, zamanlayeni bölümlerin eklenmesiyle saray haline getirilmiştir.

Nymphenburg Sarayı, Avrupa'nın en büyük ve en çok ziyaretçi alan sarayları arasında yer almaktadır. Saray, ilginç bir yapılış hikayesine sahip. Aslında bir doğum hediyesi olarak düşünülmüş. 1"664 yılında Elektör Ferdinand Maria, oğlu Max Emanuel'in doğuşu şerefine karısı Adelheid von Savoyen'e hediye olarak bu sarayı yaptırtmış. 

Saray, daha sonraları da eklemelerle birlikte gelişip ihtişamını artırmış. Birkaç yüzyıl boyunca kralları ağırlayan saraydaki ilk önemli değişiklik 1792 yılında saraya ait parkın halka açılmasıyla olmuş.1918 yılında gerçekleşen devrim sonucunda krallara ait bir ikametgah konumundan çıkartılıp kamunun hizmetine sunulmuş. Yine de o dönem sarayda oturan Wittelsbach ailesine sınırlandırılmış oturum izni verilmiş. 

1664 gibi çok eski tarihte yapılmış olmasına rağmen saray ihtişamını 2. Dünya Savaşı'na dek koruyabilmiş. Ancak savaşta bombardımanların etkisiyle büyük hasar görmüş. Savaş sonrası restore edilen saray, günümüzde Münih'in en çok ziyaret edilen yerleri arasında geliyor. 

Nymphenburg Sarayı birçok farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin başlıcaları: Taş Salon, Güzel Kadınlar Galerisi, At Arabaları Koleksiyonu, İnsan ve Doğa Müzesi’dir. Sarayın bahçesi de içikadar oldukça ihtişamlıdır. Bahçedeki çeşmeler, farklı bitki çeşitleri, ağaçlar ve doğa manzarası görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Saray bahçesindeki bütün göletler nehre bağlanmaktadır. Buradaki kuğular ve ördekler, çok güzel fotoğraflar sunuyor. Bu sarayda 2004 senesinden beri konserler de verilmektedir.

Adres: Schloß Nymphenburg 1, 80638 München, Almanya

Ziyaret saatleri: kışın 10:00-16:00

Giriş ücreti: kombine 8,5 €. Marstallmuseum ve Porselen Müzesi için 4,5 €.