Munich Residenz

1918 yılına kadar Bayern Krallığı tarafından kullanılan Munich Residenz, içerisinde birçok bölümün bulunduğu oldukça büyük bir saraydır. Toplamda 130’un üzerinde oda bulunan bu yapı, oldukça geniş bir bahçeye sahiptir. Sarayda bulunan en önemli bölümler arasında ise Royal Court, National Theatre, Residenz Theather, Residenz Museum, Treasury ve Allerheiling Kirche bulunmaktadır.

Buranın şimdiki göz alıcı haline bakıp da aldanmayın, orijinalinde bir ortaçağ kalesiymiş. 1385 yılında kale olarak inşa edilen yapı, 1508 yılından itibaren saraya dönüştürülerek Wittelsbach ailesinin yönetim merkezi olmuş. 1918 yılında hanedanlık rejimi sona erene dek saray işlevini sürdürmüş. İkinci Dünya savaşında ağır hasar gören yapı, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuşmuş. Günümüzde ise birçok farklı işleve sahip kompleksten oluşan dev bir sanat müzesi.

Müze kompleksinde yer alan bölümlerde .Wittelsbach Hanedanı koleksiyonundan Neo-klasik dönem eserlerine birçok zengin koleksiyon bulunuyor. 

Şu an Bavyera'nın en büyük müzesi konumunda olan Munich Residenz'i gezmek biraz kafa karıştırıcı. İki farklı ana kapısı bulunan binanın içi adeta bir labirenti andırmaktadır. Bu yüzden mekânı gezmek için içerisinde turlar düzenlenmektedir. Dileyen ziyaretçiler bu turlara katılarak hem yapı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir hem de içeriyi daha detaylı gezebilir. Müzenin büyüklüğünü hayal edebilmeniz için 10 avlu ve 130 odadan oluştuğunu söylememiz yetecektir. Sizler için önerimiz bireysel turdan çok bir rehber eşliğinde yapıyı gezmeniz üzerine olacaktır.

AdresResidenzstraße 1, 80333 München, Almanya

Giriş ücreti: 7 €. Kombine 11  €.

Ziyaret saatleri: Nisan-20 Ekim: her gün 09:00 - 18:00 (son giriş: 17:00) 
21 Ekim-Mart: her gün 10:00 - 17:00 (son giriş: 16:00)