St. Peter Kilisesi

Münih’te gezilecek yerler listemizde sırada ise St. Peter Kilisesi (Peterkirsche) yer almaktadır. Şehrin en önemli yapılardan birisi olan St. Peter Kilisesi, Marienplatz’da yer almaktadır. Oldukça görkemli bir yapıya sahip olan bu kilise mimari olarak oldukça etkileyicidir. Sanatsal olarak da oldukça önemli yapılar arasında olan St. Peter Kilisesi, derin bir tarihi geçmişe de sahiptir.

Kiliseye adını veren Aziz Peter'in bir de heykeli bulunuyor. Kilisenin içerisinde yer alan heykel, 16. yüzyılda Erasmus Grasser tarafından yapılmış. 

Münih sakinleri tarafından Alter Peter yani Eski Peter Kilisesi olarak da bilinmektedir. 11. yüzyılın en önemli yapılarından St. Peter Kilisesi, 1327 yılına kadar orijinal varlığını korumuş bir kilisedir. 1327 yılında yaşanan yangın sonrasında kule, Gotik tarzda yeniden inşa edilmiştir. 17. Yüzyılda ise kilise Rönesans dokusu doğrultusunda tekrar inşa edilmiştir. Ayrıca kilisenin çan kulesine çıkarak şehrin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz. Kulelerin dış cephesinde yer alan saatler ise ayrı bir önemi hak ediyor. Asimetrik bir düzende yerleştirilmiş saatler, kiliseye ayrı bir hava katıyor. 

Bavyera'nın baş şehri Münih'e gelmişken kentin en eski dini yapısını görmeden dönmek olmaz. Kiliseyi gezmişken Münih şehri manzarasına doymak istiyorsanız kilisenin kulesine çıkmanız gerekiyor. Kule 92 metre yüksekliğinde. En tepeye çıkabilmek için 306 basamağı çıkmanız gerekse de sonucun buna değeceğine emin olabilirsiniz. 

AdresRindermarkt 1, 80331 München, Almanya

Ziyaret Saatleri: Pazartesi-Pazar 10:00-18:00

Giriş Ücreti: yetişkinler için 3 euro, öğrenci 2 euro, 6-18 yaş 1 euro