Münih Şehir İçi Ulaşım

metro-1787482_960_720.jpg

Münih, toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs ve metro gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerin yanında bisiklet alternatifi de Münih’te oldukça tercih edilmektedir.

Münih’te otobüs en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından birisidir. Oldukça uygun ve konforlu olan bu seçenek, turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım araçlarından birisidir. Gün boyu kullanabileceğiniz bilet toplamda 2,80 euro’dur. Ayrıca şehirlerarası hizmet veren birçok otobüs firması da bulunmaktadır. Bunun için ise ZOB sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Münih’te en çok kullanılan diğer bir alternatif ise taksilerdir. Oldukça rahat dolaşabileceğiniz taksiler diğer ulaşım seçeneklerine göre fiyat olarak oldukça yüksek çıkabilmektedir. Sınırlı bir bütçeniz varsa bunun için taksi kullanmak pek uygun olmayabilir. Zaten çok gelişmiş bir ulaşım ağı olan şehirde gerekli olmadıkça taksi kullanmamanızı öneririz.

Münih’te metro ağı son derece gelişmiştir. Birden fazla hat bağlantısı olan metrolar ile bir yerden diğer yere gitmeniz oldukça kolaydır. Münih’te metro ağı farklı bölümlere ayrılmıştır. Bunlar: S-Bahn ve U-Bahn’dır. S-Bahn genelde yer üstünden giden metrolar için kullanılmaktadır. U-Bahn ise yerin altından gidenleri için kullanılmaktadır. Bu toplu taşıma aracını kullanmak isteyenler günlük, haftalık, aylık ya da yıllık bilet satın alarak uzun süreli kullanıma sahip olabilmektedirler. Metro hatları için dileyenler MVV sitesini kontrol ederek hatlar üzerinde daha detaylı inceleme yapabilirler.