Washington Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Washington DC, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. Dünyanın en güçlü ülkelerinden birinin başkenti olmasının da verdiği bir etkiyle Washington, diplomasinin en üst düzeyde olduğu, devlet otoritesinin, askeri ve istihbarat teşkilatlarının her yerde hissedildiği bir şehirdir. Bu politik özelliklerinin yanı sıra, küreselleşmenin de merkezi olan bu şehirde, dünyanın en ünlü ve en büyük markalarının en iyi şubelerinin, dünyanın en ünlü restoranlarının, dev tiyatroların, stadyumların, galeri merkezlerinin bulunmasıyla da şehrin popülerliği en üst düzeydedir. Tüm bunların ötesinde, Beyaz Saray’ın bu şehirde bulunması bölgenin her yıl binlerce ziyaretçi akınına uğramasını sağlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle Washington DC, dünyanın en büyük ve en gelişmiş kentleri arasında başı çekmektedir.

Başkent, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatı bölgesinde, Idaho'nun batısında, Oregon'un kuzeyinde ve Pasifik Okyanusu kıyısındaki Kanada'nın, Kanada eyaletinin güneyinde bulunan bir eyalettir. Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk Cumhurbaşkanı olan George Washington'dan sonra devlet, 1846 yılında Oregon sınır anlaşmazlığının çözümü olarak bilinen Oregon Antlaşması gereğince İngiltere tarafından devredilen Washington Bölgesi'nin batı bölgesinden alınmıştır. Washington'a bazen Washington Devleti de denilmektedir.

Washington DC, hiçbir eyalete bağlı değildir. Doğrudan doğruya federal devletin kontrolü altındadır. Kentin sonunda bulunan DC kısaltması, “District of Columbia” yani Columbia Bölgesi anlamını taşımaktadır. Başkentin herhangi bir eyaletin sınırları içerisinde olması eyalete büyük bir ayrıcalık tanıyacağı için kent sınırları özel bir bölge olarak ilan edilmiştir. Birleşik Devletler Anayasası'nın 8. maddesinin Birinci Maddesi gereği eyalet özel yasalarına tabidir. Washington DC sakinleri, tarih boyunca, Kongre'de oylamaya katılma hakkına sahip olamazlar. 1973 District of Columbia Ev Kuralları Kanunu, yerel yönetimin, belediye meclisinin ve belediye başkanının doğrudan seçimi de dahil olmak üzere işleri daha fazla kontrol etmesini sağlamıştır.

Kuzey Amerika'da şimdiye kadar bulunan en eski ve en eksik insan kalıntılarından biri olan Kennewick Adam'ın iskelet kalıntıları, Washington sınırlarında keşfedilmiştir. Bölge Avrupa’dan göç almadan önce bölgede çok sayıdan aborijin Amerikalı yaşamaktaydı. Bu kişiler totem kutupları ve süslü oyma kano ve maskeleriyle dikkat çekiyordu. Onların da geçim kaynaklarının başında toplayıcılığın yanı sıra somon balıkçılığı ve balina avı gelmekteydi. 1770'lerin çiçek hastalığı salgını yerli Amerikalı nüfusu tahrip etti.

Avrupalıların keşifleriyle Washington sahiline ilk çıkış 1775 yılında İspanyol kaptan tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonra araştırmaların artması, bölgenin İngiltere hakimiyeti, bazı diplomatik sorunlara ve gelişmelere neden olmuştur. Washington, yapılandırılmasında doğrudan idari şehir olarak planlanan nadir eyaletlerdendir. Şehrin ilk planlaması 1791’de Fransız mimar L’Enfant tarafından gerçekleştirilmiştir. Planda şehrin merkezinde Capitol ile Beyaz Saray’ın bulunması ve birbirlerini dik açıyla kesen caddelerin bu iki binadan başlayarak şehrin dört bir yanına dağılması düşünülmüştü. Ancak 1812 Savaşı sırasında “Washington'un Yakılması” adlı bir dizi saldırı olmuştur. Hükümet başkente döndükten sonra, Beyaz Saray başta olmak üzere çok sayıda kamu binasının yeniden inşası gerçekleştirilmiştir. 1901 McMillan Planı, sayısız anıt ve müzenin yanı sıra National Mall’ın kurulması da dahil olmak üzere merkez restore edilmiş ve Washington yeniden estetik bir güzellik kazanmıştır. Binaların çoğu Federal Üçgen olarak bilinen bölgede toplanırken devlet adamlarına ve ünlü savaş kahramanlarına ait 300’ün üzerinde abide Washington sokaklarına dağıtılarak hem güçlü bir estetik hem de politik duruşu kuvvetlendirici bir görünüm sağlamıştır.

Devamını Oku

Washington, DC ile İlgili

Washington Nerededir?

Washington, Amerika Birleşik Devletleri'nin sınırları içerisinde bulunan eyaletlerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Büyük Okyanus kıyısındaki en kuzey eyaleti olan Washington, Seattle gibi büyük şehirleri barındırır. Ayrıca eyaletin kuzeyi Kanada ile komşudur. 

 Washington’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Washington’a doğrudan uçuş seferleri mevcuttur. Aktarmasız uçuşlar, yaklaşık olarak 11 saat 50 dakika kadar sürmektedir. Washington’da üç adet büyük havalimanı bulunmaktadır. Ronald Reagan Washington Ulusal Havaalanı (IATA: DCA), Potomac Nehri'nin hemen karşısındaki Arlington, Virginia'daki şehrin 3 mil güneyinde bulunan Washington, D.C.'ye en yakın ve en uygun havaalanıdır. Bununla birlikte, gümrük çıkış tesisleri yoktur ve bu nedenle yalnızca ABD'deki varış yerlerine veya Kanada ve Karayipler'deki ABD gümrük ön temizlemesine izin veren havaalanlarına hizmet verebilmektedir. Ayrıca, nüfusun yoğun olduğu bir alanın üstünde uçan uçaklardan kaynaklanan gürültü nedeniyle, duraksız uzun mesafeli uçuşlarla sınırlandırılmıştır. Pistin doğrudan kuzeyinde bulunan Gravelly Point Park'ta, uçakların kalkışını ve arazisini izleyerek birbirinden harika fotoğraf çekme fırsatları yakalayabilirsiniz. WMATA ve metrobüs hizmetleriyle yaklaşık 2 Dolar, taksi ile de yaklaşık 15 Dolar’a gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Washington Dulles Uluslararası Havaalanı (IATA: IAD), Sterling'de bulunur ve eyaletin 6 mil batısındadır. D.C.'nin birincil uluslararası ve kıtalararası havaalanı olarak hizmet vermektedir. Ana terminal, dev bir açık biletleme ve check-in alanına askıya alınmış, zarif ve kavisli bir çatıyla, mimari bir başyapıtıdır. Ne yazık ki havaalanı uzun koridorlar ve uzun yürüyen merdivenler içermektedir ve ana bina ile toplanma yeri arasında bir trene binmeniz gerekmektedir. kapının önünden geçmek için biraz zaman bekliyoruz. Birleşmiş Milletler Havayolları için bir East Coast merkezi olarak hizmet veren birçok taşıyıcı hava limanı hizmetindedir.

Baltimore-Washington Uluslararası Thurgood Marshall Havaalanı (IATA: BWI) eyaletin 30 mil kuzeydoğusunda ve Glen Burnie, Maryland yakınlarındaki Baltimore şehir merkezinin 10 mil güneyinde yer almaktadır. IAD ve DCA'ya kıyasla, BWI eyalete en uzak olan havalimanıdır ama aynı zamanda iç konforuyla en güzel havaalanı deneyimlerinden birini size sunacaktır.

Eğer Amerika içerisinde başka bir eyaletten başkent bölgesine gelmek isterseniz, bulunduğunuz yere göre demiryolu hatlarından Amtrak, Maryland veya Virginia Demiryolları Ekspresi trenleri sayesinde bölgeye ulaşmanız mümkündür. New York başta olmak üzere yine pek çok eyaletten başkent bölgesine otobüs hatları da bulunmaktadır. Bu alanlarda ücretsiz internet bağlantısı bulabileceğiniz için hatlar hakkında da internetten konumunuza göre bilgi edinebilirsiniz.

Washington’a Ne Zaman Gidilir?

Yayılım gösterdiği coğrafi bölge nedeniyle Washington’da okyanus iklimi ve karasal iklim çeşitlilikleri görülmektedir. Washington'da yıllık hava sıcaklıkları eyalet içerisinde doğudan batıya doğru gidildikçe değişkenlik göstermektedir. Batıdaki dağlık bölge ve kıyılarda okyanus iklimi hakimdir. Bu nedenle yazları aşırı sıcak günler yaşanır. Eyaletin doğusunda ise karasal iklim özellikleri görülmektedir. Dağlık kesimlerde haya yıl boyunca 10 derecenin altında seyreder. Alt düzlüklerde ise hava ılımanlaşsa da yoğun yağış ve sis bölgeye hakim olur. Bu nedenle hem aşırı sıcaklardan korunmak hem de kışın karasal iklimde görülen yoğun soğuktan korunmak için Washington bölgesini ziyaret edeceğiniz en ideal dönem ilkbahar ve sonbahardır. Özellikle Ekim-Kasım ve Mart-Nisan dönemlerinde keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Washington’da Nerede Kalınır?

washington-d-1607766_960_720.jpg

Washington eyaletinde konakladığınız süreçte öncelikle güvenlik konusunda bilmeniz gereken şeyler vardır. Eyalet içerisinde herhangi bir sokakta suç oranlarını öğrenmek için, ABD’nin üzerinde titizlikle durup güncellediği DC Suç Haritası’nı izleyebilirsiniz.

Washington’da cinayet oranları oldukça düşüktür. Bu gibi vakalar ancak şehrin uzağında, toplu konutların olduğu bölgelerde yaşanmaktadır ama bu türlü suç oranı düşüktür. Seyahat edeceğiniz merkez yerlerde bu cins vakalarla karşılaşılmamıştır.

Shaw, Adams_Morgan, Columbia Heights ve Near Northeast'in gece hayatı merkezli semtlerinde ve Galler Meydanı Place-Chinatown Metro istasyonunun etrafındaki alanlarda gezerken dikkatli olmak gerekmektedir. Özellikle bu bölgelerde bir konaklama alanı tercih edecekseniz kapkaç olayları yaşamamak için ıssız ve karanlık sokaklardan kaçınmalısınız. Aydınlatılmış geniş caddelerde gruplar halinde yürüyerek kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Şehrin genelinde cep telefonlarınıza dikkat etmeniz özellikle de metro ve tren istasyonları çevresinde kapkaç olaylarına karşı tetikte olmanız gerekir.

Konaklamanız süresince yaşayabileceğiniz herhangi bir sağlık durumunda ya da kontrol altında tutulmanız gereken durumlarda tam teşekküllü bir hastane arıyorsanız George Washington Üniversitesi Hastanesi’ni tercih edebilirsiniz. Burası, Foggy Bottom Metro istasyonunun bitişiğindeki Foggy Bottom'daki Washington Circle'da bulunmaktadır. Konaklama alanınızı bu çemberde tercih edebilirsiniz. Şehrin diğer hastaneleri Howard Üniversitesi Hastanesi, Georgetown Üniversitesi Hastanesi, Washington Hastanesi Merkezi ve Çocuk Ulusal Tıp Merkezi'dir.

Washington’da müze, anıt ve hükümet binalarını bir arada görmek ve bölgeye yakın kalmak için Capitol'dan Lincoln Anıtı'na kadar olan bölgede bütçenize uygun hostelve oteller bulabilirsiniz. Ancak otel fiyatları, diğer şehirlere göre Washington’da biraz yüksektir.

Alışveriş merkezi alanına erişim de gezinizde büyük önem arz ediyorsa, otelinizi alışveriş bölgesine (bir metro istasyonuna yürüme mesafesinde değilseniz ve bir taksi için gelmek istemiyorsanız) yakın bir bölgede ya da bir metro istasyonu üzerinde seçebilirsiniz.

Açıkçası, tüm bunlar bütçenizin karşılayabileceği duruma göre değişmekte olsa da

Washington iş bölgelerindeki oteller en pahalı otellerdir. Ancak aynı zamanda daha pratik ve merkezi olan yerler de buralardır. Arlington ve İskenderiye’nin yanı sıra Virginia'daki oteller genellikle daha düşük fiyatlıdır, ancak metroya birkaç durak uzaklıktaki turistik bölgelere kolay erişim sağlamaktadır.

Turunuza bisikletle yola çıkılması kolay bir otel bölgesinde konaklayarak devam etmek isterseniz, Bethesda'da kalın ve Capital Cresent veya Rock Creek Park'tan içeri girin. Alternatif olarak Ballston'ta kalın ve Custisyolunu kullanın. Bisiklet yolu güzergahları üzerinde kolaylıkla bir hostel ya da otel bulup rahat yollardan geçerek otelinize varabilir, yine aynı keyifle sabah gezinize devam edebilirsiniz.

Bazı aileler, çocuklarıyla çıktıkları seyahatlerde bütçe gözetmeksizin güvenli ve lüks oteller aramaktadırlar. Güvenli bir semt, havuzlu bir otel ve süit odaları sizin için de öncelikliyse, Ulusal Alışveriş Merkezi etrafındaki 5 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz.

Gece hayatından uzak kalmayacağınız bir bölgede konaklamak isterseniz, Dupont Circle ve şehir arasındaki bölgeyi tercih edebilirsiniz. Chinatown yakınlarında da kalacak yerler ve birçok bar bulunur.

Ancak rezervasyon yaparken otelinizin güvenlik açısından NoMa istasyonu, Union istasyonu, Navy Yard, Van Ness ve Collage Park bölgelerinde olmamasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

 Washington Şehir İçi Ulaşım

trolly-1555870_960_720.jpg

Washington’da ayaklarınıza kara sular inmesine hazır olun! Elbette bu eyaletteki insanların fit görünümlü olması tesadüfi değil. Eyaletin yerleşim planı, binaların birbirine yakın inşa edilmesi ve buna paralel olarak da tarihi ve sosyal alanlarında birbirine bağlantılı yollar üzerinde genellikle yürüme mesafesinde olması nedeniyle toplu taşımaya fazla ihtiyaç duymadan bol bol yürüyebileceğiniz bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz bisikletlerle de gezinize biraz daha hız, sağlık ve kolay ulaşım imkanı katabilirsiniz. Bu nedenle Washington'u gezdikten sonra, iyi yürüyüş ayakkabıları giydiğinizden ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında rahat ve hafif giysilergiyip geniş şapkalı bir şapka taktığınızdan emin olun. Bolca yürüyeceğiniz içinse ilkbaharda da olsa gittiğinizde yüzünüze güneş kremi uygulayın ve yanınızda bir şişe su taşıyın. Yaz boyunca klimalı müzeleri gün boyunca ziyaret ederken mahalle turlarını ve diğer açık mekanlarını daha serin sabah ve akşam saatlerinde saklayın.

Şehir caddeleri genellikle bir örüntü içerisindedir. Doğu-batı uzantısındaki sokaklarda baş harfler (A-W) ve kuzey-güney caddeleri ile numaralandırılmış olarak adresleri bulabilirsiniz. Sokaklarda yön bilgisine ve pusulaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer toplu taşıma ile şehri gezmek isterseniz, SmarTrip kartı çıkartmanız tavsiye edilir. Böylece 10 Dolarlık maliyeti ile şehirde kartınıza para yükleyerek pratik bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeraltı ulaşımında rahatlıkla bu kartla seyahat edebilirsiniz. Otobüsler ayrıca nakit kabul eder, ancak bir SmarTrip kartı bulunması, sizin için de karmaşayı ortadan kaldıracaktır.

Metrorail, D.C'nin şehir içi tren sistemidir. Yer altı ve yer üstündeki renk kodlu demiryolundan oluşmaktadır. Temiz, güvenli, kullanımı kolay olan bu toplu taşıma sistemi, halk tarafından çok sık kullanılmaktadır. Gece ve hafta sonları yapılan bakımlar nedeniyle yarım saate kadar gecikmeler gerçekleşebildiğinden hat bilgileri için SafeTrackayrıntılarını kontrol edin. Bazı bölgelerde, trenler, hattın sonuna ulaşmadan, özellikle yoğun çalışma saatlerinde hatta verebilir. Bu nedenle, elektronik ekranlarda belirtilen rengin ve nihai varış noktasını not edin.

Trenlerde veya istasyonlarda kesinlikle yiyecek veya içecek kabul edilmez. Metro çalışanları, polis memurları ve hatta diğer biniciler sizden önce herhangi bir gıdayı imha etmenizi isteyecektir. Yiyecek / içecek taşıyorsanız, kapalı ve bir torba içinde saklayın.

Toplu taşımalarda görgü kuralları da Washington’da çok büyük önem arz etmektedir. Görgü, düzgün yolculuk için anahtardır. Yolcular treni terk ederken tren kapılarını engellememeye çalışın. Eşyaları koltukların dışında tutun. İstasyonlarda yürüyen merdiven kullanırken, sağda durun ve geçmek isteyenler için sol tarafı serbest bırakın.

Otobüs, daha çok metro hatlarıyla ulaşılamayan yerlere hizmet vermektedir. Turist dostu otobüsler daha çok gezilebilecek merkezler arasında hizmet vermektedir. Alışveriş merkezleri, müze ve anıt gezilerinizde otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Metrobüs, metrodan farklı olarak geceleri de size hizmet verecek olan bir ulaşım tercihi olabilir. Metrobüs, metro alanı boyunca yüzlerce rota işletir. WMATA web sitesi, tüm güzergahlar için haritalar ve zaman çizelgeleri yanı sıra tüm sistem haritaları yayınlamaktadır. Çoğu güzergahta SmarTrip kartıyla ya da nakit ödeme yapabilirsiniz. Yolculuğunuzun bedeli yaklaşık olarak 1.75 dolar olacaktır. Her otobüs durağında, oraya ait üzerinde yazılı bir numara vardır ve WMATA Next Bus Arrivals web sitesinde Google Haritalar'da toplu taşımayı etkin izleme şansınız vardır. Canlı Metrobüs verilerini sunan ücretsiz iPhone ve Android uygulamaları da mevcuttur.

Taksiyle yolculuk yapacaksanız, yoldan bir taksiye el kaldırarak durmasını isteyebilirsiniz. Ancak yasalarla belirlenmiş havalaanı gibi yerlerde ancak kendilerine ayrılan kabin bölgelerinden yolcu alabilmektedirler. Kişi sayısını aştığınızda her bir yolcu için 1 dolar ek para vermeniz gerekirken, mil başına 3.5 dolar kadar ücretlendirme yapılmaktadır.

Siyasi konumu nedeniyle güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu eyalette, rahat, konforlu ve güvenli bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Washington Mutfağı

bens-chili-bowl-1607725_960_720.jpg

Amerikan mutfağı, popüler kültür sayesinde birçok kesime ulaşmış bir haldedir. Amerika; hamburger, sosisli sandviç, patates cipsi, turta, sokaklarda satılan dondurmalar gibi lezzetlerle anılsa da Washington’a gittiğinizde bir politika ve iş merkezi özelliği taşıyan şehir kimliği nedeniyle çok çeşitli yemeklere ulaşabilirsiniz. Bu yemekler oldukça cazip fiyatlı menülerden, kredi kartınızın canını yakacak seviyede pahalı menülere kadar çok çeşitlilik gösterebilmektedir.

Üst düzey mutfak yemeklerinin çoğu, West End, East End, Georgetown ve Dupont Circle'da bulunmakta ve daha çok üst düzey beyaz yakalılara göre hizmet vermektedir. Örneğin 12 kişilik bir restoranın 30 çeşitli bir menüsünden seçtiğiniz ortalama bir yemeğe 275 dolar ödeyebilirsiniz.

Washington içerisinde etnik yemekler tadımı yapmak isterseniz, Shaw'da harika Etiyopya yiyecekleri bulabilirsiniz. Etiyopya yemeklerinde karar kıldıysanız, baharatla kaynatılmış ve sotelenmiş et ve sebzelerin ekmekle kaplandığı ve öğününüzü elinizle yiyeceğiniz bir servise hazır olun.

Damak zevkinize göre, D.C'nin kaybolan Çin Mahallesi'ndeki kalan iyi Çin yemeklerini yiyebilirsiniz. Ancak Çin Mahallesi'ndeki restoranların çoğu turist tuzaklarıdır. İyi otantik Çin yemekleri metropol alanında kesinlikle mevcut olsa da, bu günlerde en iyi Çin restoranları banliyöde bulunur.

Eyalette Salvador mutfağı da yaygındır. İsteğe bağlı olarak kızarmış domuz, kuru fasulye veya her türlü peynirle doldurulmuş kalın mısır ekmeği, ardından da lahana salatası ve İtalyan usulü kırmızı sos ile tepesinde duran mısır ekmeği ile doyabilirsiniz.

Washington’ın eşsiz bir yerel mutfağasahip olmasını sağlayan şeyler füme yarı biftek, yarım domuz eti sosisidir. Bu yiyecekler genellikle biberle tepesinde sunulurlar. Bu yiyecekleri Ulusal Alışveriş Merkezi'ndeki gıda kamyonlarında bulabileceğiniz gibi, gerçek, kaliteli bir füme istiyorsanız, Shaw'daki Ben'in Biber Kasesi’ni ziyaret etmelisiniz.

D.C.'deki Cupcake Savaşları ve Georgetown Cupcakes özellikle TV şovlarıyla tetiklenmiş turist çekme yöntemlerinden olmuştur. Bu nedenle eyalette lezzet konusunda birbiriyle yarışan harika görünümlü ve enfes cupcakeler yiyebilirsiniz.

Yemeklerinizin yanında alkollü içecek tüketmek isterseniz, 21 yaşının altıdaki kimseye alkol satışı olmadığını unutmamanız gerekir. Ayrıca bunun için bir de kimlik göstermeye hazır olun.

Washington’da Alışveriş

washington-d-1607722_960_720.jpg

Dünyanın en önemli ticaret yollarına sahip olan Washington eyaletinde, pek çok ülkeden gelen çok çeşitli ürünlere ulaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra yine dünyanın en önde gelen markalarının en iyi şubelerinin yer aldığı eyalette alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

Georgetown bölgesinde, harika butikler bulabilirsiniz. En beğenilen markaların mağazalarına çoğunlukla bu bölgeden ulaşabilirsiniz. Wisconsin Caddesi antikacılar, butikler ve özel mağazalar ile şehirdeki en büyük sanat galerileri bulacaksınız.

Downtown’a gittiğinizde 10 dönümlük dükkan, kafe, restoran ve kamusal alanıyla hareketli, en yeni alışveriş merkezlerinin keyfini çıkarabilirsiniz. 2014'te açılan yerin ardından Paul Stuart, Dior, Kate Spade, Hermès, Longchamp, Burberry, Zadig & Voltaire ve BOSS gibi dünyaca saygın perakendeciler bu bölgede mağaza açmaya başladı. Yoğun ve keyifli bir alışverişten sonra burada çok çeşitli lokantalar da bulup dinlenebilirsiniz.

Elbette başkentte teknoloji devlerinin de mağazalarından Türkiye’ye kıyasla daha uygun fiyatlı teknoloji ürünleri satın alabilirsiniz. Bu yerlerin ana merkezleri ise Georgetown çevresinde bulunmaktadır. Ancak küçük şubeleri eyalet içinde dağılmış halde görebilirisiniz.

U Street de yine küçük mağazaların ve kafelerin iç içe geçtiği renkli bir alışveriş seçeneğini ziyaretçilerine sunmaktadır. Dupont Circle içinde ise, eski modaya uygun daha ağır kıyafetlerin ve lüks mağazaların bir arada olduğu alışveriş mekanları bulabilirsiniz.

Yiyecek tercihleriniz içinse hemen her yerde sebze, meyve ve diğer hazır yiyeceklerin bulunduğu marketlere rastlayıp alışveriş yapabilirsiniz.

Washington’da Gece Hayatı

capitol-109246__340.jpg

Çok sayıda diplomata hitap eden eyaletin gece hayatı daha çok sanatsal ve kültürel aktivitelerden oluşmaktadır. Ancak zevkinize uygun faaliyetler, çeşitli kafeler, barlar ve canlı performanslara eyalette fazlasıyla rastlayabilirsiniz.

Öncelikle ziyarette bulunduğunuz tarihlerdeki aktiviteleri öğrenmek için Washington Post’un “Going Out Guide” rehberinden güncel aktiviteleri, olayları öğrenebilir ve yönlendirici web sitelerini buradan kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, pek çok elçilik düzenli olarak ücretsiz ya da az bir ücret karşılığında ülkesinin kültürünü yansıtan müzik, tiyatro ya da farklı bir sahne performansı gibi bir etkinlik düzenlediğinden bu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Ulusal Senfoni Orkestrası ve Washington Kennedy Merkezi'nde üst düzey bir sanat ortamı bulunmaktadır. West End'de olan ve Smithsonian tarafından yönetilen Kennedy Merkezi, Millennium Stage'de her gün saat 06: 00'da ücretsiz ve bir saatlik gösteri sunuyor. Şiirden oyunlara, müzikten dansa kadar farklı gösteriler sunan bu yerde eğlence ve sanat anlayışı üst düzeydedir. Washington Milli Operası ve Ulusal Senfoni Orkestrası da gösterilerini genellikle burada gerçekleştirmektedir.

Yaz aylarında haftalık caz, Ulusal Mall'da Cuma akşamları, Columbia Heights'teki Meridian Hill Park'taki Sunday Drum Circle'da hem yerel hem de turistler tarafından oldukça popüler olan ücretsiz etkinlikler düzenlenmektedir.

Binbaşı konserleri ve toplantılar East End'deki 18.200 oturma yeri olan Verizon Center'da yapılmaktadır. Çeşitli yerlerde daha samimi klasik müzik konseri ortamlarına da katılabilirsiniz. Ancak Georgetown'daki Candlelight tarafından düzenlenen Dumbarton konserlerine katılmadan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Eğer bir tiyatro hayranıysanız, oyunların çoğu ve ünlü Broadway şovları genelde ya Kennedy Merkezi'nde ya da East End'deki 3 tiyatrodan birinde gerçekleştirilir. Bunlar Ford'un Tiyatrosu, Ulusal Tiyatro ve Warner Tiyatrosu’dur.

Shakespeare'in eserlerinin birinci sınıf performanslarını görmek için birden fazla seçenek de vardır; Shakespeare Tiyatro Topluluğu, East End'deki hem Lansburgh Tiyatrosu hem de Harman Salonu'nda performans sergilerken, Capitol Hill'deki Folger Shakespeare Tiyatrosu'nda daha küçük performanslar düzenlenmektedir.

Arlington'daki metro erişimli Synetic Theatre'da, avant-garde, yoğun fiziksel, dans ağırlıklı oyunları vardır. Buradaki performans topluluğu dünyadaki en yenilikçi fiziki tiyatro şirketlerinden biri olarak seçildi ve 2014 yılında Yılın Washingtonluları seçilen Gürcü göçmen Paata ve Irina Tsikurishvili tarafından kuruldu.

Elbette Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken, sinema düşkünleri için de çok sayıda film izleme şansı doğacaktır. Türkiye’den önce vizyona giren filmleri yine bu bölgelerde izleyebilir ve gece sinema efektlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğlencenize gece kulüplerinde devam etmek istiyorsanız, kendinizi canlı müzik ya da sahne performanslarının yer aldığı veya bunların aksine çok sakin ve sıcak ortamların bulunduğu geniş bir yelpazenin içinde bulabilirsiniz. Cadde barları, gey-lezbiyen barları, sakince kitap okuyabileceğiniz barlar bunlardan birkaçını oluşturmaktadır.

Festival mevsiminde eyalete denk geldiyseniz, ışıklı gösterilerin, cıvıl cıvıl ortamların olduğu sokaklara ya da eyaletin halk için düzenlediği farklı etkinliklere katılarak tatil gecelerinize bir renk katabilirsiniz.

Washington Festivalleri

independence-day-825621__340.jpg

Başkentte, yılın çeşitli zamanlarında birçok renkli festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin organizasyonlarını Washington Festivals and Events Association üstlenmektedir.

A Capital Forth Festivali: 4 Temmuz tarihinde, devasa bir kalabalıkla ulusal bağımsızlığın kutlandığı festivaldir. Ulusal Bağımsızlık Geçidi etkinliği düzenlenir ve en sonunda büyük bir konser verilir.

Kültür Turizmi Festivali: Mayısın ilk Cumartesi günü gerçekleşir. Birçok konsolosluk festivale katılır ve kültürel ögelerini sergiler. Burada harika sunumlar izleyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Ulusal Kitap Festivali: Eylül başında gerçekleştirilir. Yazarların, konuşmacıların katılımlarıyla büyüyen bir festivaldir.

Ulusal Kiraz Çiçeği Festivali: Mart sonu, Nisan başında gerçekleşir. Kirazların çiçek açtığı bir hafta boyunca eyalet güzelleşir. Kalabalıktan kaçınmak için sabahın erken saatlerinde gitmeniz gerekse de, geleneksel kiraz çiçeği gezintisi Tidal Havzası civarında gerçekleşir.

Ulusal Uçurtma Festivali: Mart sonunda gerçekleşir. Washington Anıtı’nın bulunduğu yerdeki festivalde herkes uçurtmalarıyla gelir, uçurtma savaşları yaşanır ve renkli görüntüler ortaya çıkar.

Smithsonian Halk Hayatı Festivali: Haziran sonlarında ya da Temmuz başında gerçekleşir. Bir ülke, ABD'nin bir bölgesi ve başka bir konunun yer aldığı ve bunların her yıl değiştiği bir kültürel festivaldir.

DC Blues Festivali: Eylül başında efsane blues performanslarının yer aldığı festivaldir.

Washington Resmi Tatiller

Yılbaşı Tatili (2 Ocak)

Martin Luther King Jr. Günü(6 Ocak)

Inauguration Günü (Başkanın Törenle Göreve Başlama Günü) (20 Ocak)

Başkan Günü (20 Şubat)

Anma Günü (29 Mayıs)

ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

İşçi Bayramı (4 Eylül)

Columbus Günü (9 Ekim)

Gaziler Günü (10 Kasım)

Şükran Günü (23 Kasım)

Noel (25 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Washington İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Washington Türkiye Dış Temsilcilikleri

Washington, T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Telefon: + 1 202 612 67 00/ 01

e-Posta: [email protected]

Adres: T. C. Vaşington Büyükelçiliği, 2525 Massachusetts Avenue, N.W. Washington, D.C. 20008

Washington Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan Washington’da para birimi olarak Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 Dolar yaklaşık 3,5 Türk Lirasıdır.

Washington Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur. Resmi dil, eyaletler bazında uygulanmaktadır. 50 eyaletten 28’i İngilizce’yi resmi dil olarak kabul etmiştir. Washington’da da İngilizce konuşulmaktadır. Ülke genelinde %80 oranında İngilizce konuşulurken, %12.4 İspanyolca, kalan yüzdelik dilimde ise çeşitli Hint-Avrupa dilleri konuşulmaktadır.

Washington Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile ABD (GMT -7 ) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Washington saati Türkiye’ye göre on saat geridedir.

Washington, DC Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2.2oC
  • Şub 3.9oC
  • Mar 8.2oC
  • Nis 13.8oC
  • May 18.9oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26.6oC
  • Agu 25.6oC
  • Eyl 21.7oC
  • Eki 15.3oC
  • Kas 9.8oC
  • Ara 4.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 7,170,351 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Dolar (USD) İklim: Okyanus İklimi ve Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün