Google+

Arama formu

Portland ABD’nin kuzeybatı sınırında ki Oregon eyaletinde bulunur ve...
Devamı oku
Polis: 911 Acil: 911 Yangın: 911
Devamı oku
Yeni yıl- 1 Ocak, Noel bitiş tatili- 4 Ocak, M.Luther King’i anma günü- 19...
Devamı oku
  Beer Festival (Temmuz-Ocak) Blues Festival (Temmuz) Bach Music...
Devamı oku
Oregon eyaletinin tamamında olduğu gibi Portland’da da satış vergisi...
Devamı oku
Portland sık sık “dünyanın microbrewery” başkenti olarak anılmaktadır. Bu...
Devamı oku
Portland hem Amerikan mutfağı hem de dünya mutfağından lezzetler sunan...
Devamı oku
Portland Kuzey Amerika’nın ve ABD’nin en güzel manzaralarına ve tabiatına...
Devamı oku
Portland şehir merkezi toplu taşımaya gerek kalmayacak kadar küçük ve...
Devamı oku
Portland’da neredeyse tüm oteller Willamette Nehri’nin batı yakasında...
Devamı oku
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Portland’a direkt uçuş seferleri...
Devamı oku
Portland diğer kuzeybatı şehirleri de olduğu gibi özellikle kış aylarında...
Devamı oku
Portland’a gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak...
Devamı oku
T.C.ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU   Adres: 455 N. Cityfront Plaza Dr. Suite:2900...
Devamı oku
Portland (GMT -8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Portland’da resmi dil yoktur. Ama fiili olarak Amerikan İngilizcesi...
Devamı oku
Portland’da para birimi olarak ABD doları kullanmaktadır.
Devamı oku
Portland Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunan Oregon...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 609.000 / Dil: Fiili olarak Amerikan İngilizcesi / Para Birimi: Amerikan Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün / İklim: Ilıman İklim / Big Mac İndex: 4,79$ (Türkiye:3,87$)

Portland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portland Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Portland Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunan Oregon Eyaleti'nin başkenti olup, 609.000’lik nüfusuyla gelişmiş bir metropol şehirdir. Portland özellikle doğal alanları, parkları ve vergisiz alışveriş imkânı sunmasıyla ünlüdür.

Willemette Nehri’nin kıyısına kurulan ve nehir tarafından ikiye ayrılmış olan Portland’ın kent merkezinin büyük bir kısmı, 1844 yılında nehrin batı yakasına kurulmuştur. Ancak 1871 yılında büyük bir yangın geçirerek tahrip olan kent hızlı bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Bu yıllar arasında ABD’nin birçok şehrinde benzer yangın felaketleri olmuştur. Bunun en büyük nedeni ise binaların ahşaptan yapılması gibi bir yolun izlenmiş olmasıdır. 

Tanıtıcı Video:
 

Portland Nerededir?

Portland ABD’nin kuzeybatı sınırında ki Oregon eyaletinde bulunur ve Willametre Nehri’nin kıyısına kurulmuştur.

Portland Gezilecek Yerler

Portland Gezilecek Yerler

Portland Kuzey Amerika’nın ve ABD’nin en güzel manzaralarına ve tabiatına sahip şehirlerinden biridir. Kent yılın büyük bir bölümü yağış aldığı için iklimi ve havası bahçeleri beslemiş ve ortaya mükemmel bir tabiat çıkmıştır. Portland’ın gezilecek yerlerinin hemen hemen tamamını tabiat alanları ve parklar oluşturmaktadır. Yazımızın devamında gezilecek yerlerle ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Portland'a Ne Zaman Gidilir?

Portland diğer kuzeybatı şehirleri de olduğu gibi özellikle kış aylarında soğuk olan bir şehridir. Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında genellikle yağış almaktadır. Şehirde en yüksek sıcaklıklar haziran ve eylül ayları arasında olup ziyaret etmek için en uygun zaman aralığıdır.

Portland'a Nasıl Gidilir?

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Portland’a direkt uçuş seferleri bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak Portland'a ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık uçuş süresi ise 14 saat olup aktarmalar genellikle Chicago ya da New York üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Portland (Oregon) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Portland'da Nerede Kalınır?

Portland’da neredeyse tüm oteller Willamette Nehri’nin batı yakasında bulunan Portland, Downtown ve Old China Town bölgelerine toplanmıştır. Bu bölgeler hem şehir merkezini oluşturması hem de toplu taşıma ağlarının içinde bulunması bakımından ilk tercih edeceğiniz yerler olmalıdır. Otel fiyatları değişiklik gösterse de genel olarak pahalıdır.

Portland Şehir İçi Ulaşım

Portland Şehir İçi Ulaşım

Portland şehir merkezi toplu taşımaya gerek kalmayacak kadar küçük ve kolay gezilebilir bir şehirdir. Şehirde bisiklet kullanımı çok yaygındır. Sokakları ağırlıklı olarak bisikletle ulaşıma uygun olarak tasarlanmıştır. Ancak yine de bir toplu taşıma aracına gerek duyarsanız otobüs, hafif raylı MAX ve tramvayları kullanabilirsiniz. Portland’daki tüm toplu taşıma araçlarında ortak bilet uygulaması vardır.

Portland Mutfağı

Portland Mutfağı

Portland hem Amerikan mutfağı hem de dünya mutfağından lezzetler sunan sayısız restorana sahiptir. Şehirde deniz ürünleri başta olmak üzere birçok çeşitte gıda ve yemek bulabilirsiniz. Martin Luther King Bulvarı’nda bulunan Burgerville’de büyük burgerler ve geleneksel fast-food yemekleri, tatlı patates kızartması, kuşkonmaz, çilek, böğürtlen, soğan halkaları ve daha fazlası olmak üzere birçok mevsimsel ürünleri tadabilirsiniz. Bunun yanında “Cha! Cha! Cha!” da Portland’ın meşhur restoranlarından biridir. Burada makul fiyata kaliteli Meksika yemekleri yapılır. 

Portland Gece Hayatı

Portland Gece Hayatı

Portland sık sık “dünyanın microbrewery” başkenti olarak anılmaktadır. Bu da bira ve içki kültürlerinin çok iyi olduğunu göstermektedir. Gece hayatı ve eğlence mekânları oldukça hareketli olan Portland’da ister yürüyüş esnasında şehrin çeşitli yerlerine konmuş olan bakır süslü içme çeşmelerini deneyebilirsiniz! “Benson Bunnler” denen bu içki çeşmeleri sabah 6 ile gece 11 arası serin içecekler sunmaktadır.

Portland'da Alışveriş

Oregon eyaletinin tamamında olduğu gibi Portland’da da satış vergisi yoktur. Bu yüzden birçok ürünü uygun fiyattan alabilirsiniz. Bu özelliğiyle Portland, satış vergisi olmayan en büyük ABD metropolüdür.

Potland’da giyim, spor, takı, teknoloji ve hediyelik eşya alışverişlerinizi birçok uluslararası mağaza ve yerel butiklerden kolayca yapabilirsiniz. Columbia’dan spor eşyalar ve giysileri, Powell Kitapçısı’nda satılan bir milyon kitaptan birini, 5. Bulvar’daki Streerweat’dan hediyelik eşyalar ve yerel Portland temalı malları uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz.

Portland’da alışveriş alanları ise Washington Square, Burnside, Hawthorne, Lloyd Center, Pioneer ve Pearl District’te yoğunlaşmıştır. Pearl District hediyelik eşya dükkânları ve butikleri, Llyoyd Center büyük bir alışveriş merkezini, Hawthorne vintage giyim dükkânlarını, Washington Square ise Oregon eyaletindeki en büyük alışveriş merkezini barındırmaktadır.

Portland Festivaller


 

 • Beer Festival (Temmuz-Ocak)
 • Blues Festival (Temmuz)
 • Bach Music Festival (Temmuz)
 • Lavender Festival (Temmuz)
 • Film & Music Festival (Şubat)
 • Tulip Festival (Mayıs)
 • Comedy Festival (Haziran)
 • Crawfish Festival (Ağustos)
 • Japanese Festival (Ağustos)
 • Fairy Festival (Eylül)
 • Literary Festival (Kasım)
 • Holiday Ale Festival (Aralık)

Portland Para Birimi

Portland’da para birimi olarak ABD doları kullanmaktadır.

Portland Resmi Dili

Portland’da resmi dil yoktur. Ama fiili olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Portland Vize İşlemleri

Portland’a gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Portland Dış Temsilcilikleri

T.C.ŞİKAGO BAŞKONSOLOSLUĞU
 

Portland Saat Farkı

Portland (GMT -8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Portland’da gece 04.00’tür.

Portland Faydalı Bilgiler

 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911