Google+

Arama formu

Polis: 911 Acil: 911 Yangın: 911
Devamı oku
Yeni yıl - 1 Ocak Noel bitiş tatili - 4 Ocak M. Luther King’i anma günü -...
Devamı oku
The World’s Quickest Theatre Festival (Ocak) Seattle Chamber Music...
Devamı oku
Seattle alışveriş konusunda oldukça renkli ve çeşitlidir. Birçok...
Devamı oku
Seattle gece hayatı bakımından da zengindir. Şehirde bar ve gece...
Devamı oku
Seattle çok büyük olmasının yanında çok büyük bir finans merkezi...
Devamı oku
Seattle ABD’nin en büyük finans ve kültür merkezlerinden biridir. Dünyaca...
Devamı oku
Seattle’da şehir içi ulaşımda monoray, otobüs ve tren kullanılmaktadır....
Devamı oku
Seattle’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne amaç...
Devamı oku
Türkiye'den havayolu ile Chicago aktarmalı olarak Seattle’a...
Devamı oku
Seattle zümrüt yakıştırmasını hak eden bir şehirdir. Şehrin bir yanını...
Devamı oku
Seattle’ye gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak...
Devamı oku
Seattle Fahri Başkonsolosluğu Telefon: +1 (206) 662-8234 Faks: +1 (425)...
Devamı oku
Seattle (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Seattle’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.
Devamı oku
Seattle’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.
Devamı oku
Seattle konum olarak ABD’nin en kuzeybatı ucunda yer almakta olup...
Devamı oku
Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı ucunda bulunan ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.1℃
Şub 6.1℃
Mar 7.3℃
Nis 9.3℃
May 12.7℃
Haz 15.6℃
Tem 17.8℃
Ağu 17.9℃
Eyl 15.4℃
Eki 11.1℃
Kas 6.9℃
Ara 4.5℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 3.900.000 / Dil: Amerikan İngilizcesi / Din: Hristiyan / Para Birimi: Amerikan Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Big Mac Index: 4.79 $ ( Türkiye 3.87 $)

Seattle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seattle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatı ucunda bulunan ve idarî bakımdan Washington eyaletinin King Kontluğu’na bağlı bir şehir olup nüfusu 3.905.000’dir. Şehir Kanada’da başlayan altın hücumu döneminde, ABD’nin sınıra en yakın şehri olduğundan geçiş bölgesi olmuş ve bir hayli gelişmiştir. Seattle hem grunge müzik hem de dünyanın en büyük birkaç markasının çıktığı yerdir. Microsoft, Amazon.com ve Starbucks bu şehirde kurulmuştur ve yine buradan yönetilmektedir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Seattle Nerededir?

Seattle konum olarak ABD’nin en kuzeybatı ucunda yer almakta olup Washington eyaletine bağlıdır. Kuzeyinde Vancouver, güneyinde ise Portland bulunmaktadır.

Seattle Gezilecek Yerler

Seattle Gezilecek Yerler

Seattle ABD’nin en büyük finans ve kültür merkezlerinden biridir. Dünyaca ünlü birçok büyük markanın yanında müzik alanında da yine dünyaca ünlü isimleri çıkarmıştır. Seattle’nin doğası da müthiş manzaralar sunar. Şehrin çevresini saran Olympic ve Cascade Dağları karlı zirveleriyle oldukça etkileyicidir. Seattle bu şehri ziyaret eden misafirlerini kendine hayran bırakan ABD’nin en etkileyici şehirlerinden biridir.

Seattle'a Ne Zaman Gidilir?

Seattle zümrüt yakıştırmasını hak eden bir şehirdir. Şehrin bir yanını karla kaplı diğer yanını ise yemyeşil bir şekilde görebilirsiniz. Yüksek dağlarla çevrili olan Seattle, pırıl pırıl ve nemli bir havaya sahiptir. Kış aylarında ortalama sıcaklığı 5, yaz aylarında ise 18 derecedir. Seattle’da yaz hariç her mevsim yağış görülmektedir. En uygun seyahat zamanı Mayıs - Eylül ayları arasıdır.

Seattle'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den havayolu ile Chicago aktarmalı olarak Seattle’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanında uluslararası havayollarıyla da aktarmalı olarak ulaşım mümkündür. Toplam uçuş süresi ise aktarma dahil 18 saattir.

Seattle (Washington) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Seattle'da Nerede Kalınır?

Seattle’da konaklayacağınız yeri, nereleri görmek istediğinize ve ne amaç ile gelmiş olduğunuza bağlı olarak seçebilirsiniz. Seattle büyük bir şehirdir ve toplu taşıma olanaklarından yararlanmak adına şehir merkeze yakın yerleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu anlamda 1, 2, 3, 4, 6 ve 7. bölge civarında ki otelleri tercih edebilirsiniz. 

Seattle Şehir İçi Ulaşım

Seattle Şehir İçi Ulaşım

Seattle’da şehir içi ulaşımda monoray, otobüs ve tren kullanılmaktadır. Monoray ve otobüs en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarıdır ve şehir içinde birçok bölgeye gitmektedir.

Seattle Mutfağı

Seattle Mutfağı

Seattle çok büyük olmasının yanında çok büyük bir finans merkezi olmasından dolayı yerel restoranların yanında dünya mutfaklarından lezzetlerde bulunan birçok restoran bulunmaktadır. Şehirde balıkçılık çok gelişmiştir ve bu yüzden deniz ürünleri bolca tüketilir. Midye, karides, kalamar, levrek, yengeç ve ıstakoz popüler deniz ürünleri arasında yer alır ve çeşitli soslarla servis edilir. Bunun yanında Amerika’nın klasik mutfak kültüründe yer alan patates, fastfood yemekleri ve kırmızı et ile yapılan çeşitli yemeklerde çoğunlukla tüketilmektedir. Şehirdeki en iyi restoranlar ise rıhtımlar civarında ve Union ile Pike caddeleri civarında bulunmaktadır.

Seattle Gece Hayatı

Seattle Gece Hayatı

Seattle gece hayatı bakımından da zengindir. Şehirde bar ve gece kulüpleri eğlence hayatının yaşandığı ana mekânlardır. Bu mekânların kalitesi ve fiyatları bölgeden bölgeye değişmektedir. Uygun fiyatlı bar ve gece kulüpleri genellikle Capiton Hill bölgesi ve çevresindeki caddelerde yoğunlaşmaktadır. Buralarda bir şişe bira ortalama 6 - 7 $’a satılmaktadır. Lüks mekânlar ise Union, Broadway ve Pike bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Bu bölgelerdeki mekânların fiyatları ise kalitesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Seattle güvenli bir şehirdir ama yine de temkinli olmak yararınıza olur. Gece geç saatlerde otelinize dönerken yürümek yerine taksileri kullanmanız tavsiye edilir.
 

Seattle'da Alışveriş

Seattle alışveriş konusunda oldukça renkli ve çeşitlidir. Birçok alışveriş merkezinin yanında caddelerinde yüzlerce dünyaca ünlü markaların mağazaları ve yerel butik mağazalar bulunmaktadır. Seattle’da ana alışveriş noktaları Pike Place Pazarı, Westlake Center, Northgate Mall, Westfield Southcenter Mall’dır. Pike Place Pazarı şehrin en turistik ve en çok tercih edilen alışveriş noktalarından biridir. Burada gıda, giyim, el sanatları ve hediyelik eşya ürünleri satan birçok butik dükkanın yanı sıra kapalı ve açık olmak üzere büyük bir pazar alanı bulunmaktadır. Turistlerin en çok tercih ettiği yer olan Pike Place Market alışveriş için ilk tercihiniz olabilir. Bu pazarın bulunduğu Downtown’da yine birçok butik mağazaların yer aldığı bir alışveriş bölgesidir.

Ünlü markaların mağazalarını ve diğer birçok türde ki alışveriş ihtiyacınızı ise yukarda isimleri sayılan devasa alışveriş merkezlerinden karşılayabilirsiniz. Seattle’da fiyatlar ise refah düzeyine göre oldukça yüksek olabilmektedir.

Seattle Festivaller

 • The World’s Quickest Theatre Festival (Ocak)
 • Seattle Chamber Music Winter Festival (Ocak)
 • Wintergrass Bluegrass Festival (Şubat)
 • Seattle Jewish Film Festival (Mart)
 • Langston Hughes African American Film Festival (Nisan)
 • Chinatown-International District Summer Festival (Haziran)
 • Lake Union Wooden Boat Festival (Haziran)
 • Seattle Outdoor Theatre Festival (Haziran)
 • Decibel Festival (Eylül)
 • Earshot Jazz Festival (Aralık)

Seattle Para Birimi

Seattle’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

Seattle Resmi Dili

Seattle’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Seattle Saat Farkı

Seattle (GMT -7) ile Türkiye (GMT +3) arasında 10 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Seattle’da gece 02.00’dir.

Seattle Vize İşlemleri

Seattle’ye gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Seattle Dış Temsilcilikleri

Seattle Fahri Başkonsolosluğu

Seattle Resmi Tatiller

 • Yeni yıl - 1 Ocak
 • Noel bitiş tatili - 4 Ocak
 • M. Luther King’i anma günü - 19 Ocak
 • Washington’un doğum günü - 16 Şubat
 • Anma günü - 25 Mayıs
 • Bağımsızlık günü - 3-4 Temmuz
 • İşçi bayramı - 7 Eylül
 • Columbus günü - 12 Ekim
 • Gaziler günü - 11 Kasım
 • Noel - 25 Aralık

Seattle Faydalı Bilgiler

 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911