Seattle ABD’nin en büyük finans ve kültür merkezlerinden biridir. Dünyaca ünlü birçok büyük markanın yanında müzik alanında da yine dünyaca ünlü isimleri çıkarmıştır. Seattle’nin doğası da müthiş manzaralar sunar. Şehrin çevresini saran Olympic ve Cascade Dağları karlı zirveleriyle oldukça etkileyicidir. Seattle bu şehri ziyaret eden misafirlerini kendine hayran bırakan ABD’nin en etkileyici şehirlerinden biridir.

Seattle Gezilecek Yerler

Seattle bölgesinde Pike Palace Market, Seattle Akvaryum, Pioneer Meydanı, Union Gölü, Burke Müzesi ve Jimi Hendrix Heykeli gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Pike Palace Market

1906’da kurulan Pike Place Market, Seattle’ın en turistik mekanı olmasının yanında ABD’nin de en eski çiftçilik ve gıda pazarıdır. Saat 11.00 ila 17.00 saatleri arasında kapalı ve açık pazar alanlarında hizmet vermektedir ve içinde bir de orijinal Starbucks kahve dükkânı bulunur. Satılanlar arasında yerel el yapımı ürünler, hediyelik eşyalar, el sanatları ürünleri, gıda ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca çevrede bulunan birçok sokak sanatçısı da ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Seattle’da görülecek yerlere Pike Place’den başlayabilirsiniz.

  • Adres: Pike Place Market, Seattle, WA, Birleşik Devletler

Seattle Akvaryum

1977 yılında Pier 59 iskelesi üzerinde açılan Seattle Akvaryumu, deniz yaşamı hakkında bilgi edinebileceğiniz birçok türe ev sahipliği yapan akvaryum sergilerine sahiptir. Burada sergilenen akvaryumlar 12 farklı kategoriye ayrılmıştır. Her akvaryum farklı bir yaşam ekosistemine sahiptir. Etkileşimli gösterilerin yanında dalış gösterilerinin de düzenlendiği Seattle Akvaryumu yılda 800.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle çocuklu aileler için çok iyi zaman geçirecekleri bir yerdir.

  • Adres: 1483 Alaskan Way, Seattle, WA 98101, ABD
  • Çalışma saatleri: 09:30–17:00
  • Telefon: +1 206-386-4300
  • Ücretler: Yetişkinler için 23$, çocuklar için 16$

Pioneer Meydanı

Seattle’da gezilecek yerlerden bir diğeri de Pioneer Meydanı’dır. Downtown’da yer alan Pioneer Meydanı Seattle’ın en eski mahallelerinden biridir. Seattle’a ilk yerleşen yerliler tarafından kurulmuştur ve yapıların çoğu ahşaptır. Ancak bu ahşap binaların birçoğu büyük Seattle yangınında yanmış ve yerine 1890 – 1900 yılları arasında beton binalar yapılmıştır. Bir zamanlar San Francisco’da neredeyse tüm kentin ahşap olmasından dolayı yanmış ve yerine beton binalar yapılmıştır ve Seattle ile aynı kaderi paylaşmıştır. Günümüzde mahallenin mimari yapısı 19. yüzyılın Romanesk tarzındadır. Seattle’nin bu en tarihî yeri ABD’nin Ulusal Tarihî Miraslar Listesi'nde bulunmaktadır.

  • Adres: Pioneer Square, Seattle, WA, Birleşik Devletler

Union Gölü

Seattle’da bulunan bir tatlı su gölü olan Union Gölü, 12.000 yıl önce buzul erozyonu ile oyulan bir alanda oluşmuştur. Tarih boyunca kıyısında kızıldereli yerlilerin yaşadığı göl günümüzde su sporcularının uğrak bir adresi olmuştur. Özellikle kürekçilerin, yelkencilerin ve su kayakçıları rağbet göstermekte ve birde deniz uçağı pisti bulunmaktadır. Union Gölü Seatle’ın şehir merkezinin ortasında bulunur ve Washington boğazıyla bağlantılı haldedir. Union Gölü’nün bir diğer ilgi çeken yanı da üzerinde bulunan yüzen evlerdir. Union Gölü Seattle’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.
 

Burke Müzesi

Kuzeybatı Amerika’nın en büyük doğal tarih müzelerinden olan Burke Müzesi, 1899 yılında eyalet yönetimi tarafından kurulmuştur ve içinde antropoloji, biyoloji, jeoloji ve araştırma alanlarında 16 milyondan fazla eser barındırmaktadır. İçinde 20.000 yıllık kılıç dişli kedi fosillerinden kuş kanatları koeksiyonlarına kadar etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Burke Müzesi tüm bunların yanında birçok geçici sergiye de ev sahipliği yapmakta ve Seattle’nin en çok ziyaretçi çeken mekanları arasına girmektedir.

  • Adres: 4331 Memorial Way Northeast, Seattle, WA 98195, ABD
  • Telefon:+1 206-543-5590
  • Saatler: 10:00–17:00

Jimi Hendrix Heykeli

1960’ların müzik dehası ve Seattle’ın yetiştirdiği “en sevilen oğul” olarak kabul edilen Jimi Hendrix heykeli, Broadway ve Pine caddelerinin kesiştiği bir yerde bulunmaktadır. Heykel 1997 yılında yerel sanatçı Darly Smith tarafından yapılmıştır. Jimi Hendrix fanları heykeli sık sık ziyaret etmekte ve üstüne genellikle mum ve çiçek bırakmaktadırlar. Ayrıca dudakları arasına yanmış sigara bırakmak da hayranları arasında sıkça yapılan ilginç bir harekettir. Yüzyılın müzisyenleri arasındaki Jimi Hendrix heykeli, müzik sever ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı