Cakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

jakarta-1948146_960_720.jpg

 

Cakarta, Java adasının kuzeybatısında bulunan Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cakarta, ülkenin ekonomik, kültürel ve politik merkezi ve yalnızca Endonezya'da değil, bir bütün olarak Güneydoğu Asya'daki en kalabalık şehirdir. Cakarta'nın gurbetçiler arasındaki takma adı Big Durian’dır.

Kent, yoğun trafik ve yüksek düzeyde kirlilik ile tanınmasına rağmen heyecan verici bir gece hayatı ve canlı alışveriş alanları ile doludur. Ayrıca Endonezya kültürünün farklılığı, Cakarta'yı sevmenize neden olacaktır.

Cakarta'da, havaalanında hizmet sunan taksi şoförlerini bir kez geçtikten sonra, yerli halkla gerçekten buluştuğunuzda, insanlar samimi, misafirperver ve yardımsever bir şekilde sizi karşılayacaktır.

Burası, Endonezya'nın en gelişmiş şehri olduğu için sanayi merkezi ve hükümet merkezi olarak tanınır. Fakat bu sıfatların hakkını verebilmek için tüm şehir halkı çok uğraşmaktadır. Büyük toplu taşıma sistemleri trafiği hafifletemediği için yoğun saatlerde anayollar dolu olur. Nüfus için barınma da bir sorun oluşturmaktadır.

Bütün bunlar, başlangıçta biraz korkutucu olmakla birlikte Asya'nın en heyecan verici, en hareketli küresel kentlerinden birinde vakit geçirirken pek çok şey keşfedebilirsiniz. Cakarta'da, yeşil parklardan tarihi merkezlere, kozmopolit alışveriş, merkezlerinden Güneydoğu Asya'daki en canlı gece hayatına kadar çok şey vardır.

Devamını Oku

Cakarta (Jakarta) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Cakarta Nerededir?

Cakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cava Adası'nın kuzeybatısında 661,52 km² alana kurulu olup, nüfusu 8.490.000'dir.Cakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da on ikinci en büyük şehridir. Cilivung Nehri’nin denize döküldüğü yere kurulmuştur.

Cakarta’ya Nasıl Gidilir?

22881464.JPG

Soekarno Hatta Uluslararası Havalimanı, tüm uluslararası ve iç hat uçuşları sağlamaktadır. Havalimanı, şehrin 20 kilometre kuzeybatısında kurulmuştur. Türkiye’den Cakarta’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak 11 saat 50 dakika sürmektedir. Bilet nedeniyle doğrudan uçuş bulamazsanız, Singapur ve Kuala Lampur üzerinden şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehre indikten sonra merkeze ulaşmak için kullanmak isteyebileceğiniz taksiler varış salonlarının dışındaki belirlenmiş kuyruklarda mevcuttur.

Cakarta’ya Ne Zaman Gidilir?


Cakarta’ya gitmek için en uygun tarihler mayıs ve eylül ayları arasındaki zamandır. Bu dönemde hava sıcaklığı 24 ila 32 derece arasında değişirken yağışlı gün sayısı diğer dönemlere oranla daha azdır. Tropikal iklim nedeniyle yılın kalan zamanlarında Cakarta yoğun yağış alır. Gelişmemiş altyapı nedeniyle yağışlar ciddi sel felaketlerine yol açtığı için, seyahat tarihlerinize özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Aralıktan şubata kadar olan dönemde ortalama 24 derece sıcaklık olmasına karşın 30 günün 15’i yağışlı geçmektedir ve turizm için kesinlikle uygun değildir.

Cakarta’da (Jakarta) Nerede Kalınır?

Endonezya’nın en büyük şehri Jakarta, dünyanın da sayılı büyük şehirleri arasında bulunuyor. Hint Okyanusu üzerinde yer alan Cava Adası’nın kuzeyinde bulunan şehir aynı zamanda Endonezya’nın da başkenti.

Liman kenti olmasının yanı sıra, yıllar boyunca hâkimiyeti altında kaldığı pek çok kültürün izlerini görebileceğiniz eski mimarisi ve yeni gökdelenleri ile son derece kozmopolit olan şehirde yaşam çok hareketli. Hem koskoca bir kargaşa hem de o kargaşanın içindeki sistemli düzensizliğe hayran kalmamak mümkün değil. Eğlenceli gece hayatı, rengârenk ışıklar içindeki caddeleri, alışveriş merkezleri, Cava Denizi plajları, güleç insanları ve korkunç trafiği ile Jakarta ilginç bir deneyim için sizi bekliyor.

 
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Jakarta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Cakarta’da Gezilecek Yerler

Cakarta, Asya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Elbette farklı dönemlerde geçirdiği istilalar, yönetimler ve dönüşümlerle birlikte kültürel mirası da oldukça zenginleşmiştir. Anıtlar, mimari yapılar, müzeler ve parklar ile birlikte Cakarta gerçekten kendisini keşfetmek isteyen turistler için adeta cennetten bir köşe gibidir. Kendine has ikliminin vermiş olduğu bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle birlikte geziniz boyunca hiç sıkılmadan bu şehri dolaşmaya ve fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Cakarta’da Gezilecek Yerler


Bağımsızlık sembolü Monas’ı ve Merdeka Başkanlık Sarayı’nı görmeden, Merdeka Sarayı’ndan ve Gelanggang Bung Karno Stadyumu’ndan hatıra eşyası almadan, Selamat Datang ve İstiklal Camii’nin önünde fotoğraf çekilmeden, Ancol Rüya Parkı, Endonezya Minyatür Parkı, Cakarta Ulusal Müzesi ve Cakarta Wayang Kukla Müzesi’ne uğramadan Cakarta’dan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Cakarta İçi Ulaşım

andong.jpg

Şehre geldiğinizde, en ekonomik alternatif birçok Cakarta destinasyonuna bağlandığı için sıkça kullanılan DAMRI servis otobüsleridir. Otobüsler arasında, güzergah ve zamana bağlı olarak, 15 dakika ila 40 dakikalık bekleme süresi vardır. Otobüsler güvenilir, konforlu ve klimalıdır. Havaalanından çıktıktan sonra bilet makinalarından biletleri alabilirsiniz.

Terminal 2'de uluslararası bir uçuşla gelirseniz, DAMRI bilet kabinleri ve otobüs duraklarını görünce kadar binadan çıktıktan sonra sola gidin. Terminal 3'te otobüs durağı taksi duraklarının hemen arkasında bulunmaktadır.

Xtrans, Cakarta’nın shuttle servisidir. Soekarno Hatta Havalimanı’ndan Cakarta'daki Sudirman ve Thamrin Caddesi’ndeki büyük otellerden Bandung'daki Cihampelas Caddesi'ndeki Bumi Xtrans'a güvenilir havaalanı servisi sağlar. Maliyeti ise yaklaşık 3.5 Dolar kadardır.

Araba seçeneği ise, şehrin sıkışık trafiği nedeniyle pek önerilmez. Ancak gitmek istediğiniz noktalar için güvenle taksi kullanabilirsiniz.

Cakarta'daki banliyö trenleri şehir merkezini Tangerang, Bekasi, Depok, Bojonggede, Bogor ve Serpong'tan başka bölgelerle bağlar. Genellikle Cakarta'daki diğer noktalara, özellikle batıdan doğuya veya güneyden tam tersine geçmek isterseniz denemeye değer. Ancak sıkışık yolculuklara hazırlıklı olun.

Toplu otobüsler de yine ucuz, güvenli ve pratik bir seçenektir. Otobüsler genellikle konforludur. Otobüs seferleri şehirde eskiden beri kullanıldığı için de varış hatları bakımından kıyaslandığında diğer seçeneklere göre daha detaylı olarak birçok durakta durmaktadır.

Cakarta'nın merkezinde yürümek isterseniz özellikle kaldırım yokluğundan dolayı zorluk çekebilirsiniz. Birkaç alan dışında, kaldırımlar satıcılar ile doludur, sürücüler yayaları önemsemediği için sokakları geçmek tehlikeli olabilir. Birçok yoğun sokakta yaya geçitleri yoktur bu nedenle dikkatli olmanız ve üst ve alt geçitlere yakınsanız onları kullanmanız tavsiye edilir.

Cakarta Mutfağı

dsc_0005-1447640939.jpg

Cakarta şehrinin her tarafında bulunan yüzlerce yemek kompleksinde geniş bir yelpazede, damak zevkinize uygun yiyecekler bulabilirsiniz. Yerel mutfak dışında bir şeyler tatmak isterseniz, Çin, Japon mutfağı gibi dünya mutfaklarından lezzetleri restoranlarda tadabilirsiniz.

Devamını Oku

Cakarta’da Alışveriş

Best-shopping-mall-in-Jakarta-Plasa-Senayan.jpg

Her yıl 2.5 milyondan fazla yabancı turist ve 30 milyondan fazla yerli turist Cakarta'yı ziyaret ediyor. Dünya markalarının giysileri hem orijinal hem de kültürel ürünler satın almak için Cakarta adeta bir cennettir.

Cakarta'ya uğrayacaksanız, fazladan bir çanta almayı düşünün çünkü şehirde alışveriş olanağı çok fazla. Ekstra valize ihtiyacınız olursa sağlam valizleri Surabaya Caddesi’nde satın alabilirsiniz. Burada satıcılar meraklıları için antika da satarlar.

Cakarta Eyaleti Hükümeti her yıl, haziran ayının ortasından temmuz ayı ortasına kadar bir yıllık Cakarta Büyük İndirim Festivali’ni düzenliyor. Birçok pazarda, alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda yerini alan seçilen ürünlerde indirim yapılıyor. Bazı mağazalar genellikle hafta sonu gece indirimleri de yapmakta. Alışveriş merkezlerinin çoğunun her gün açık olduğu Endonezya’ya uğradığınızda yöresel kumaşlar, süs eşyaları ve masklarla birlikte hatıra olarak diğer yerel ürünlerden de almanızı tavsiye ederiz.

Cakarta’da Gece Hayatı

jakarta-city-at-night.jpg

 

Cakarta’ya gittiğinizde, kendinizi renkli bir gece hayatının içinde bulabilir ya da akşamınızı farklı kültürel aktivitelerle geçirebilirsiniz. Eğer tercihiniz kulüplerden yana olursa, Cakarta'da neredeyse tüm gece kulüplerinin pahalı olduğunu bilmenizde fayda var. Dans pistine yakın bir masa veya locaya geçtiğinizde, ilk içeceğiniz 100.000-200.000 IDR tutarında olabilir. Hafta sonları kulüplere gitmek isterseniz önceden rezervasyon yapmanız gerekir.

Cakarta'daki güvenlikler işlerini çok ciddiye alıyorlar. Uygun giyinmiyorsanız, ne olursa olsun reddedileceksinizdir. Örneğin kadınlar her zaman topuklu ayakkabı giymeli. Erkeklerse t-shirt veya yırtık bir jean giymemeye özen göstermelidir.

Devamını Oku

Cakarta Festivalleri

lion-dance-chinese-new-year.jpg
 

1. Çin Yeni Yılı Kutlaması, 28 Ocak

Yılın bu zamanlarında alışveriş merkezleri, fenerlerle, kırmızı ve altın renkleriyle süslemektedir. Çin takviminin en önemli günlerinden olan yeni yılı aslan dansını izleyerek kutlayabilir ve halkla kaynaşıp, kültürlerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

2. Cap Go Meh Kutlamaları, Şubat

Bugün, Endonezyalılar tarafından yeni yıl olarak kabul edilip, neşeli bir şekilde kutlanır. Ay takviminin ilk ayının 15. gününü denk gelmektedir. En çok Glodok’ta kutlanan şenliklerdei barongsai için bir geçit töreni de gerçekleştirilmektedir.

3. Java Caz Festivali, 3-5 Mart

Cakarta Uluslararası Java Caz Festivali (JJF), her yıl farklı müzisyenlerin ağırlandığı Endonezya ve Asya'daki en büyük caz festivallerindendir. Her mart ayının başında düzenlenen etkinlikte üç gün boyunca yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından onlarca gösteri seyredilebilir.

Devamını Oku

Cakarta Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Çin Yeni Yılı (28 Ocak)

Hindu Sessizlik Günü (28 Mart)

Hristiyan Tatili (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Budizm Tatili (11 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (25 Mayıs)

Milli Prensipler Günü (1 Haziran)

Endonezya Bağımsızlık Günü (17 Ağustos)

İslami Yeni Yıl (21 Eylül)

Noel (25-26 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Cakarta Para Birimi

Endonezya sınırları içerisinde yer alan Cakarta’da para birimi olarak Endonezya Rupisi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 3,333 Endonezya Rupisidir.

Cakarta’nın Resmi Dili

Cakarta’nın resmi dili Endonezya dilidir. Ülkede ve şehirde aynı zamanda yaygın olarak Çince ve İngilizce de konuşulmakta ve okullarda öğretilmektedir.

Cakarta Saat Farkı

Türkiye (GMT +3) ile Cakarta (GMT +8) arasında 5 saat zaman farkı vardır. Cakarta saati Türkiye’ye göre beş saat ileridedir.

Cakarta (Jakarta) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10.660.000 / Dil: Endonezya dili / Para Birimi: Endonezya rupisi  / İklim: Tropikal iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün