Google+

Cakarta

image_placeholder
Cakarta10:29 AM
19℃
1 IDR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 10.660.000 / Dil: Endonezya dili / Para Birimi: Endonezya rupisi  / İklim: Tropikal iklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Cakarta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Cakarta, Java adasının kuzeybatısında bulunan Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cakarta, ülkenin ekonomik, kültürel ve politik merkezi ve yalnızca Endonezya'da değil, bir bütün olarak Güneydoğu Asya'daki en kalabalık şehirdir. Cakarta'nın gurbetçiler arasındaki takma adı Big Durian’dır.

Kent, yoğun trafik ve yüksek düzeyde kirlilik ile tanınmasına rağmen heyecan verici bir gece hayatı ve canlı alışveriş alanları ile doludur. Ayrıca Endonezya kültürünün farklılığı, Cakarta'yı sevmenize neden olacaktır.

Cakarta'da, havaalanında hizmet sunan taksi şoförlerini bir kez geçtikten sonra, yerli halkla gerçekten buluştuğunuzda, insanlar samimi, misafirperver ve yardımsever bir şekilde sizi karşılayacaktır.

Burası, Endonezya'nın en gelişmiş şehri olduğu için sanayi merkezi ve hükümet merkezi olarak tanınır. Fakat bu sıfatların hakkını verebilmek için tüm şehir halkı çok uğraşmaktadır. Büyük toplu taşıma sistemleri trafiği hafifletemediği için yoğun saatlerde anayollar dolu olur. Nüfus için barınma da bir sorun oluşturmaktadır.

Bütün bunlar, başlangıçta biraz korkutucu olmakla birlikte Asya'nın en heyecan verici, en hareketli küresel kentlerinden birinde vakit geçirirken pek çok şey keşfedebilirsiniz. Cakarta'da, yeşil parklardan tarihi merkezlere, kozmopolit alışveriş, merkezlerinden Güneydoğu Asya'daki en canlı gece hayatına kadar çok şey vardır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cakarta, Asya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Elbette farklı dönemlerde geçirdiği istilalar, yönetimler ve dönüşümlerle birlikte kültürel mirası da oldukça zenginleşmiştir. Anıtlar, mimari yapılar, müzeler ve parklar ile birlikte Cakarta gerçekten kendisini keşfetmek isteyen turistler için adeta cennetten bir köşe gibidir. Kendine has ikliminin vermiş olduğu bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle birlikte geziniz boyunca hiç sıkılmadan bu şehri dolaşmaya ve fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Monas

023 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Cakarta’da Gezilecek Yerler

Ulusal Anıt ya da yerel adıyla kısaltılmış olarak Monas, Endonezya için savaşı simgeleyen Orta Cakarta'nın Merdeka Meydanı'nın merkezinde 132 metre uzunluğunda bir kuledir. Endonezya Cumhuriyeti'nin ulusal anıtı, Endonezya bağımsızlığı mücadelesini anmak için inşa edilmiştir.

Endonezya hükümeti 1950'de Endonezya bağımsızlığının Hollanda tarafından tanınmasını takiben Yogyakarta'dan Cakarta'ya geri döndükten sonra Başkan Sukarno, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önündeki meydanda Eyfel Kulesi ile karşılaştırılabilir bir ulusal anıtın inşasını düşünmeye başladı. Ardından inşaat, 1961'de Başkan Soekarno'nun gözetiminde başladı. Monas, üzeri altın kaplı alevle süslü heybetli haliyle 1975 yılında halka açıldı.

Anıt ve müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08.00- 16.00 arasında açıktır. Anıt, ayrıca nisan 2016'dan bu yana, salı ile cuma günleri 19.00'dan 22.00'ye, cumartesi ve pazar günleri 19.00'dan 00.00'a kadar da ziyarete açıktır.

Cakarta lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Green Bay Apartment Dahlia Tower, Pesona Guest House Jakarta, The BnB Tomang. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Cilandak Mansion, Travellers Hotel Jakarta gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Santika Taman Mini Indonesia Indah, Sanno Hotel, FX Residence otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cakarta aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Merdeka Başkanlık Sarayı

023 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Cakarta’da Gezilecek Yerler-1

Merdeka Sarayı, Endonezya dilinde Istana Merdeka, Istana Gambir ve sömürge dönemlerinde Paleis te Koningsplein adıyla bilinir. Endonezya'daki altı başkanlık sarayından biridir. Merkezi Cakarta, Endonezya'daki Merdeka Meydanı'nın kuzey tarafında yer alır ve Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu olarak kullanılır.1949'da Merdeka Sarayı, "özgürlük" veya "bağımsızlık" anlamına gelen "(ke) merdeka (an)" olarak yeniden adlandırıldı.

Merdeka Sarayı, Cakarta Başkanlık Sarayı Kompleksi’nin bir parçasıdır. Burası, Endonezyalı yönetici otoritelerin merkezidir. Merdeka Sarayı'nın geçmişi, 1804 yılında Rijswijk'de (bugün Harmonie olarak anılmaktadır) inşa edilen tüccar Jacob Andries van Braam'ın malikanesi ile başlamıştır. Günümüzde ise Merdeka Sarayı, Bağımsızlık Günü töreni, yabancı dışişleri bakanları, kabine toplantıları, devlet ziyafetleri ve yabancı elçilerin güven mektuplarının kabul edilmesi gibi devlet olaylarına ev sahipliği yapmaktadır.

17 Temmuz 2016'dan bu yana Paspampres'in düzenlediği muhafız töreni halka açıldı. Ayın her pazar günü sabahın 8'inde sarayın bahçesinde töreni görmeye gidebilirsiniz.

Gelanggang Bung Karno Stadyumu

023 Ağu 2017Gezilecek Yerler

Cakarta’da Gezilecek Yerler-2

2007 Asya Kupası'nda görülen Bung Karno Ana Stadyumu, Endonezya’nın çok amaçlı stadyumudur. Yaklaşık 120.000 kişilik bir kapasitesi olan ve 1958 ortalarıyla 1962 yılının üçüncü çeyreğinde ilk aşamasının tamamlanması ile inşası biten stadyum dünyanın en büyük stadyumlarından biridir.

1962 yılında Cakarta’da 24 Ağustos günü düzenlenen büyük bir açılışla Asya Oyunları çerçevesinde hizmete sunuldu. Sovyetler Birliği’nden gelen özel bir krediyle finanse edilen spor salonu, Asya için büyük bir hizmetti. Gelanggang Bung Karno Stadyumu, günümüzde de Cakarta’nnın en büyük futbol stadyumu olarak önemli müsabakalara ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum, inşa edildiği zaman yaklaşık olarak 12.5 milyon Amerikan doları değerinde bir bütçe harcaması gerçekleştirilmiştir. Eğer şehri ziyaret ettiğinizde bir futbol karşılaşmasına denk gelirseniz, bu dev stadın özel atmosferinde spor heyecanı yaşamanızı tavsiye ederiz.

Cakarta Turistik Gezi Biletleri

Cakarta şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Cakarta, Endonezya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Cava Adası'nın kuzeybatısında 661,52 km² alana kurulu olup, nüfusu 8.490.000'dir.Cakarta ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. Endonezya ve Güneydoğu Asya'nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da on ikinci en büyük şehridir. Cilivung Nehri’nin denize döküldüğü yere kurulmuştur.

Geolocation


Cakarta’ya gitmek için en uygun tarihler mayıs ve eylül ayları arasındaki zamandır. Bu dönemde hava sıcaklığı 24 ila 32 derece arasında değişirken yağışlı gün sayısı diğer dönemlere oranla daha azdır. Tropikal iklim nedeniyle yılın kalan zamanlarında Cakarta yoğun yağış alır. Gelişmemiş altyapı nedeniyle yağışlar ciddi sel felaketlerine yol açtığı için, seyahat tarihlerinize özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Aralıktan şubata kadar olan dönemde ortalama 24 derece sıcaklık olmasına karşın 30 günün 15’i yağışlı geçmektedir ve turizm için kesinlikle uygun değildir.

22881464.JPG

Soekarno Hatta Uluslararası Havalimanı, tüm uluslararası ve iç hat uçuşları sağlamaktadır. Havalimanı, şehrin 20 kilometre kuzeybatısında kurulmuştur. Türkiye’den Cakarta’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Uçuş süresi ise yaklaşık olarak 11 saat 50 dakika sürmektedir. Bilet nedeniyle doğrudan uçuş bulamazsanız, Singapur ve Kuala Lampur üzerinden şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şehre indikten sonra merkeze ulaşmak için kullanmak isteyebileceğiniz taksiler varış salonlarının dışındaki belirlenmiş kuyruklarda mevcuttur.

Cakarta’da Nerede Kalınır?


Cakarta'nın havalimanındaki seyahat acenteleri, orta ve lüks oteller için şaşırtıcı derecede iyi fiyatlara sahip olabilir. Yıldız derecelendirmeleri, orta ve daha iyi oteller için ayrılmışken, bütçeye uygun oteller bir, iki ve üç yıldıza sahip olanlardır.

Düşük bütçeye uygun kalacak yerlere bakıyorsanız, akla ilk gelenler hosteller olacaktır. Backpacker hostelleri Gambir İstasyonu ve Trans-Jakarta otobüsüyle Sarina'ya yakın olan Jalan Jaksa'da bulunabilir. Odalar gecelik 50.000 IDR’den başlar. Kendi banyosunu içeren temiz, klimalı odalar gecelik yaklaşık 100.000 IDR civarındadır. Standart oda fiyatına sahip oteller ise gecelik yaklaşık 22 dolardan başlar.

Yüksek bütçe için Cakarta, lüks otellerden yana daha fazla çeşit içermektedir. Otellerin birçoğu dünya fiyatlarına bakıldığı zaman iyi ücretlendirmelere sahip denilebilir ancak çok lüks otellerde elbette aşırı fiyatlarla karşılaşılabilinir. Oteller için standart oda fiyatı 100 Dolar ve üzerine çıkabilir. Şehirde Accor Grup otellerinden MercureGrand Mercure, Ibis, Novotel, PullmanIntercontinental, Le Meridien, Shangri-La ve Kempinski gibi birkaç yabancı zincirin yanı sıra Mulia ve The Sultan Hotel & Residence gibi yerel markalarla hizmet vermeye hazır oteller de bulunmaktadır.

Cakarta İçi Ulaşım

 

Şehre geldiğinizde, en ekonomik alternatif birçok Cakarta destinasyonuna bağlandığı için sıkça kullanılan DAMRI servis otobüsleridir. Otobüsler arasında, güzergah ve zamana bağlı olarak, 15 dakika ila 40 dakikalık bekleme süresi vardır. Otobüsler güvenilir, konforlu ve klimalıdır. Havaalanından çıktıktan sonra bilet makinalarından biletleri alabilirsiniz.

Terminal 2'de uluslararası bir uçuşla gelirseniz, DAMRI bilet kabinleri ve otobüs duraklarını görünce kadar binadan çıktıktan sonra sola gidin. Terminal 3'te otobüs durağı taksi duraklarının hemen arkasında bulunmaktadır.

dsc_0005-1447640939.jpg

Cakarta şehrinin her tarafında bulunan yüzlerce yemek kompleksinde geniş bir yelpazede, damak zevkinize uygun yiyecekler bulabilirsiniz. Yerel mutfak dışında bir şeyler tatmak isterseniz, Çin, Japon mutfağı gibi dünya mutfaklarından lezzetleri restoranlarda tadabilirsiniz.

Yerel Cakarta lezzetlerini tatmak isterseniz, sop iga sapi, sığır eti kaburgalı çorbasıdır. Sote betawi, sığır tendonu, bağırsak, incir ve hindistan cevizi sütü içerir. Kerak telor adlı omlet ıslak pirinçle pişirilir ve parçalanmış hindistancevizi ve kurutulmuş karides ile servis edilir.

Ketoprak, pirinç rulosu, tofu, fasulye filizi, fıstık soslu karides krakerleri içerir. Gado-gado ketoprak gibidir, ancak tamamı sebzelidir. Nasi ulam, hindistan cevizi sıcağında pişen pirinç, kızarmış kıyılmış sığır eti, tatlı kızarmış tempeh, pekmez, salatalık ve sambal ile servis edilir. Asinan Betawi, çeşitli sebze soslarıyla (bazen servis edilen ve turşuyla zenginleştirilen bir yemektir. Alışveriş merkezlerinde ve restoranlarda yemeklerinizi güvenle yiyebilirsiniz. Ancak sokakta satılan yemekleri tercih etmemenizi öneririz çünkü hijyen sıkıntıları sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Cakarta’da Gece Hayatı

 

Cakarta’ya gittiğinizde, kendinizi renkli bir gece hayatının içinde bulabilir ya da akşamınızı farklı kültürel aktivitelerle geçirebilirsiniz. Eğer tercihiniz kulüplerden yana olursa, Cakarta'da neredeyse tüm gece kulüplerinin pahalı olduğunu bilmenizde fayda var. Dans pistine yakın bir masa veya locaya geçtiğinizde, ilk içeceğiniz 100.000-200.000 IDR tutarında olabilir. Hafta sonları kulüplere gitmek isterseniz önceden rezervasyon yapmanız gerekir.

Cakarta'daki güvenlikler işlerini çok ciddiye alıyorlar. Uygun giyinmiyorsanız, ne olursa olsun reddedileceksinizdir. Örneğin kadınlar her zaman topuklu ayakkabı giymeli. Erkeklerse t-shirt veya yırtık bir jean giymemeye özen göstermelidir.

Cakarta Festivalleri
 

1. Çin Yeni Yılı Kutlaması, 28 Ocak

Yılın bu zamanlarında alışveriş merkezleri, fenerlerle, kırmızı ve altın renkleriyle süslemektedir. Çin takviminin en önemli günlerinden olan yeni yılı aslan dansını izleyerek kutlayabilir ve halkla kaynaşıp, kültürlerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

2. Cap Go Meh Kutlamaları, Şubat

Bugün, Endonezyalılar tarafından yeni yıl olarak kabul edilip, neşeli bir şekilde kutlanır. Ay takviminin ilk ayının 15. gününü denk gelmektedir. En çok Glodok’ta kutlanan şenliklerdei barongsai için bir geçit töreni de gerçekleştirilmektedir.

3. Java Caz Festivali, 3-5 Mart

Cakarta Uluslararası Java Caz Festivali (JJF), her yıl farklı müzisyenlerin ağırlandığı Endonezya ve Asya'daki en büyük caz festivallerindendir. Her mart ayının başında düzenlenen etkinlikte üç gün boyunca yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından onlarca gösteri seyredilebilir.

Best-shopping-mall-in-Jakarta-Plasa-Senayan.jpg

Her yıl 2.5 milyondan fazla yabancı turist ve 30 milyondan fazla yerli turist Cakarta'yı ziyaret ediyor. Dünya markalarının giysileri hem orijinal hem de kültürel ürünler satın almak için Cakarta adeta bir cennettir.

Cakarta'ya uğrayacaksanız, fazladan bir çanta almayı düşünün çünkü şehirde alışveriş olanağı çok fazla. Ekstra valize ihtiyacınız olursa sağlam valizleri Surabaya Caddesi’nde satın alabilirsiniz. Burada satıcılar meraklıları için antika da satarlar.

Cakarta Eyaleti Hükümeti her yıl, haziran ayının ortasından temmuz ayı ortasına kadar bir yıllık Cakarta Büyük İndirim Festivali’ni düzenliyor. Birçok pazarda, alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda yerini alan seçilen ürünlerde indirim yapılıyor. Bazı mağazalar genellikle hafta sonu gece indirimleri de yapmakta. Alışveriş merkezlerinin çoğunun her gün açık olduğu Endonezya’ya uğradığınızda yöresel kumaşlar, süs eşyaları ve masklarla birlikte hatıra olarak diğer yerel ürünlerden de almanızı tavsiye ederiz.

Türkiye (GMT +3) ile Cakarta (GMT +8) arasında 5 saat zaman farkı vardır. Cakarta saati Türkiye’ye göre beş saat ileridedir.

Endonezya sınırları içerisinde yer alan Cakarta’da para birimi olarak Endonezya Rupisi kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 3,333 Endonezya Rupisidir.

Cakarta’nın resmi dili Endonezya dilidir. Ülkede ve şehirde aynı zamanda yaygın olarak Çince ve İngilizce de konuşulmakta ve okullarda öğretilmektedir.

Cakarta, T.C. Cakarta Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

Telefon: 00 62 21 525 62 50 / 00 62 21 526 41 43

E-posta: embassy.jakarta@mfa.gov.tr

Adres: JI. HR RASUNA SAID KAV. 1 KUNINGAN JAKARTA 12950

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Çin Yeni Yılı (28 Ocak)

Hindu Sessizlik Günü (28 Mart)

Hristiyan Tatili (14 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Budizm Tatili (11 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (25 Mayıs)

Milli Prensipler Günü (1 Haziran)

Endonezya Bağımsızlık Günü (17 Ağustos)

İslami Yeni Yıl (21 Eylül)

Noel (25-26 Aralık)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 118

Yangın: 113

Polis: 110

Diplomatik (Kırmızı), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport Sahiplerine 90 Güne Kadar Kalışlarda Vize Uygulanmıyor.

Endonezya 11 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla 25 ABD Doları karşılığında geçerli umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli tek giriş vizesi vermeye başlamıştır.