Cakarta’da Gezilecek Yerler

Cakarta, Asya’nın en güzel şehirlerinden biridir. Elbette farklı dönemlerde geçirdiği istilalar, yönetimler ve dönüşümlerle birlikte kültürel mirası da oldukça zenginleşmiştir. Anıtlar, mimari yapılar, müzeler ve parklar ile birlikte Cakarta gerçekten kendisini keşfetmek isteyen turistler için adeta cennetten bir köşe gibidir. Kendine has ikliminin vermiş olduğu bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle birlikte geziniz boyunca hiç sıkılmadan bu şehri dolaşmaya ve fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.

Cakarta’da Gezilecek Yerler


Bağımsızlık sembolü Monas’ı ve Merdeka Başkanlık Sarayı’nı görmeden, Merdeka Sarayı’ndan ve Gelanggang Bung Karno Stadyumu’ndan hatıra eşyası almadan, Selamat Datang ve İstiklal Camii’nin önünde fotoğraf çekilmeden, Ancol Rüya Parkı, Endonezya Minyatür Parkı, Cakarta Ulusal Müzesi ve Cakarta Wayang Kukla Müzesi’ne uğramadan Cakarta’dan dönmemenizi tavsiye ederiz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Monas

Monas-e1377498980604.jpg

Ulusal Anıt ya da yerel adıyla kısaltılmış olarak Monas, Endonezya için savaşı simgeleyen Orta Cakarta'nın Merdeka Meydanı'nın merkezinde 132 metre uzunluğunda bir kuledir. Endonezya Cumhuriyeti'nin ulusal anıtı, Endonezya bağımsızlığı mücadelesini anmak için inşa edilmiştir.

Endonezya hükümeti 1950'de Endonezya bağımsızlığının Hollanda tarafından tanınmasını takiben Yogyakarta'dan Cakarta'ya geri döndükten sonra Başkan Sukarno, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önündeki meydanda Eyfel Kulesi ile karşılaştırılabilir bir ulusal anıtın inşasını düşünmeye başladı. Ardından inşaat, 1961'de Başkan Soekarno'nun gözetiminde başladı. Monas, üzeri altın kaplı alevle süslü heybetli haliyle 1975 yılında halka açıldı.

Anıt ve müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08.00- 16.00 arasında açıktır. Anıt, ayrıca nisan 2016'dan bu yana, salı ile cuma günleri 19.00'dan 22.00'ye, cumartesi ve pazar günleri 19.00'dan 00.00'a kadar da ziyarete açıktır.

Merdeka Başkanlık Sarayı

Jakarta-69227.jpg

Merdeka Sarayı, Endonezya dilinde Istana Merdeka, Istana Gambir ve sömürge dönemlerinde Paleis te Koningsplein adıyla bilinir. Endonezya'daki altı başkanlık sarayından biridir. Merkezi Cakarta, Endonezya'daki Merdeka Meydanı'nın kuzey tarafında yer alır ve Endonezya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın resmi konutu olarak kullanılır.1949'da Merdeka Sarayı, "özgürlük" veya "bağımsızlık" anlamına gelen "(ke) merdeka (an)" olarak yeniden adlandırıldı.

Merdeka Sarayı, Cakarta Başkanlık Sarayı Kompleksi’nin bir parçasıdır. Burası, Endonezyalı yönetici otoritelerin merkezidir. Merdeka Sarayı'nın geçmişi, 1804 yılında Rijswijk'de (bugün Harmonie olarak anılmaktadır) inşa edilen tüccar Jacob Andries van Braam'ın malikanesi ile başlamıştır. Günümüzde ise Merdeka Sarayı, Bağımsızlık Günü töreni, yabancı dışişleri bakanları, kabine toplantıları, devlet ziyafetleri ve yabancı elçilerin güven mektuplarının kabul edilmesi gibi devlet olaylarına ev sahipliği yapmaktadır.

17 Temmuz 2016'dan bu yana Paspampres'in düzenlediği muhafız töreni halka açıldı. Ayın her pazar günü sabahın 8'inde sarayın bahçesinde töreni görmeye gidebilirsiniz.

Gelanggang Bung Karno Stadyumu

Featured-Stadion-Utama-Gelora-Bung-Karno.jpg

2007 Asya Kupası'nda görülen Bung Karno Ana Stadyumu, Endonezya’nın çok amaçlı stadyumudur. Yaklaşık 120.000 kişilik bir kapasitesi olan ve 1958 ortalarıyla 1962 yılının üçüncü çeyreğinde ilk aşamasının tamamlanması ile inşası biten stadyum dünyanın en büyük stadyumlarından biridir.

1962 yılında Cakarta’da 24 Ağustos günü düzenlenen büyük bir açılışla Asya Oyunları çerçevesinde hizmete sunuldu. Sovyetler Birliği’nden gelen özel bir krediyle finanse edilen spor salonu, Asya için büyük bir hizmetti. Gelanggang Bung Karno Stadyumu, günümüzde de Cakarta’nnın en büyük futbol stadyumu olarak önemli müsabakalara ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum, inşa edildiği zaman yaklaşık olarak 12.5 milyon Amerikan doları değerinde bir bütçe harcaması gerçekleştirilmiştir. Eğer şehri ziyaret ettiğinizde bir futbol karşılaşmasına denk gelirseniz, bu dev stadın özel atmosferinde spor heyecanı yaşamanızı tavsiye ederiz.

Selamat Datang

42283711.jpg

Selamat Datang Anıtı, aynı zamanda HI Roundabout Anıtı olarak bilinen ve hoş geldiniz anlamını taşıyan yapı, heykeltraş Edhi Sunarso tarafından 1962 yılında tamamlanarak şehrin tarihinde önemli bir yer almıştır.

1960'larda Başkan Sukarno, 4. Asya Oyunları’nın hazırlanması için çeşitli yapılar ve şehir güzelleştirme projelerini emretti. Salamat Datang da bir karşılama anıtı olarak yapılması emredilen çeşitli heykeller arasında yer almıştır.

Heykelin tasarımı o zaman Cakarta yardımcısı Vali Henk Ngantung tarafından yapıldı. Endonezya heykeltıraş Edhi Sunarso tarafından yapıldı. Heykel zarif bir hareketle el sallayan bir erkek ve bir kadının iki bronz heykelinden oluşmaktadır. Kadının sol elinde bir çiçek buketi bulunmaktadır. Toplamda, anıt yerden yaklaşık otuz metre mesafededir.

İstiklal Camii

ram11.jpg

Mescidi Istiqlal, ya da İstiklal Camii, Cakarta merkezinde yer alan, Endonezya Cumhuriyeti’nin milli camisidir. Caminin inşaatı, Endonezya Devlet Başkanı tarafından başlatılmıştır.

Bu caminin ana binası, beş kat ve bir zeminden oluşur. Cami paslanmaz çelikten geometrik süslemeleri ile dekore edilmiş duvarlar ve mermer zemin ile dekore edildiğinden modern bir mimari tarzı vardır. Caminin ana binası 12 büyük sütunla desteklenmiştir ve 45 metrelik büyük bir kubbe taşımaktadır. Geniş bir alana yayılan cami, iki binin üzerinde kişiyi aynı anda ağırlayabilecek kapasitededir.

Müslümanların ibadet için kullanmalarının yanı sıra Müslüman cemaatlerin sosyal aktiviteleri ve genel faaliyetleri için ofis olarak da kullanılmıştır. Cami ayrıca Cakarta’nın ünlü turistik mekanlarından biridir. Ziyaretçilerinin çoğunluğunu yerli turistler ve Müslüman yabancı turistler oluşturur. Ancak ziyaret, İstiklâl Camii hakkında bir bilgi aldıktan sonra sınırlı bir biçimde gerçekleştirilir ve gezi sırasında ziyaretçilere bir rehber eşlik etmektedir.

Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı ve Miraç gibi özel günlerde, camideki dini faaliyetler ulusal televizyondan naklen yayınlanır.

Ancol Rüya Parkı

ancol-dreamland-theme-park.jpg

Ancol Rüya Parkı, Endonezya’nın kıyısında bulunan ve çok rağbet gören tatil mekanlarından biridir. Ancol Rüya Parkı, uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapmış golf sahası, oyun parkı, otel ve diğer dinlenme tesisleri ile birlikte1966 yılında açıldı ve şu anda Güney Doğu Asya'da bulunan en popüler turizm alanıdır. Okyanus Rüyası Samudra, Atlantis Su Maceraları ve Fantastik Dünya adlı büyük eğlence alanları vardır.

Ancol Rüya Parkı’nın bulunduğu yer daha önceleri bir bataklık ve sıtma salgını kaynağıydı. 1960'ların başında Başkan Sukarno, bu alanı ıslah etmek ve dönüştürmek için fikirler önermişti. Sonunda fikirler arasında buraya dev bir eğlence ve kültür merkezi yapılması kararı alındı ve içinde oteller, eğlence merkezleri ve daha pek çok parçanın bir araya getirildiği dev tema parkın inşası başladı. Tasarım bittikten sonra ise, macera ve eğlence tutkunları için yılda binlerce turisti kendine çeken bu harika park hizmete girdi.

Endonezya Minyatür Parkı

DSC02949.JPG

Endonezya Minyatür Parkı, Endonezya'nın Doğu Cakarta şehrinde bulunan, kültür odaklı dinlenme alanlarından biridir. Park, yaklaşık 250 dönümlük bir alana sahiptir ve Endonezya mimarisinin, giysilerinin, danslarının ve geleneklerinin koleksiyonları ile Endonezya'nın günlük yaşamının neredeyse tüm yönlerini kusursuz bir şekilde tasvir ederek, Endonezya kültürünün bir özeti haline gelmiştir.

Bunun dışında ortasında bir ada minyatürü olan bir göl, teleferikler, müzeler, Keong Emas Imax sineması, Tiyatro Anavatanı tiyatrosu ve diğer dinlence tesisleri de bulunan bir tiyatro vardır. Bu özellikleriyle minyatür parkı, kentin en popüler turistik yerlerinden biridir. Öyle ki, 31 Aralık 2014'te Dünya Barış Komitesi, burayı Uluslararası Medeniyet Parkı ve Dünya Barış Teması Parkı olarak seçti.

Cakarta Ulusal Müzesi

JAK_0036.jpg

Endonezya Ulusal Müzesi, Merdeka Meydanı'nın hemen batısında Orta Cakarta'daki Jalan Medan Merdeka Barat'ta bulunan arkeoloji, tarih, etnoloji ve coğrafya müzesidir. Fil Bina anlamına gelen Gedung Gajah ismiyle bilinir. Geniş koleksiyonları tüm Endonezya topraklarını ve tarihinin hemen hemen tamamını kapsamaktadır. Müze, iki yüzyıl boyunca Endonezya mirasını korumak için çaba göstermiştir.

Kurucularından biri olan JCM Radermacher, çok değerli olan bir bina ve kültürel objeler ile kitaplarından oluşan bir koleksiyonunu bağışladı. Artan koleksiyonlardan dolayı General Sir Thomas Stamford Raffles 19. yüzyılın başında Jalan Majapahit üzerinde yeni bir yapı inşa etti ve ona Edebiyat Derneği adı verdi. 1862'de Hollanda Doğu Hindistan hükümeti, sadece bir ofis olarak hizmet etmekle kalmayıp aynı zamanda koleksiyonları barındıracak, koruyacak ve sergileyebilecek yeni bir müze inşa etmeye karar verdi.

Yunan mimarisiyle hazırlanan müze, tarih öncesinden günümüze kadar çok çeşitli ve değerli eserleri zaman içerisinde bünyesine katarak turistlerin uğrak mekanlarından biri haline gelmiştir.

Cakarta Wayang Kukla Müzesi

museum-wayang.jpg

Wayang Müzesi, kuklacı Javan Wayang ithaf edilmiş bir müzedir. Müze, Kota Tua'da bulunur.

Müze binası, Eski Hollanda Kilisesi adı altında 1640 yılında yaptırılan bir kilisenin alanını işgal etmektedir. 1808'de bir deprem kiliseyi yok edince 1912'de, Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş bir bina başlangıçta Geo Wehry & Co.'ya ait bir depo olarak işlev gördü. 1938'de yapı, Hollanda sömürge mimarisi doğrultusunda yenilendi.

Daha sonra, bina, Endonezya kültürü ve bilimi ile uğraşan bir kurum olan Batavia Sanat ve Bilim Topluluğu tarafından satın alındı. Kurum daha sonra bu binayı Eski Batavia Vakfı'na transfer etti ve 22 Aralık 1939'da Eski Batavia Müzesi adı altında bir müze haline getirildi. 1957'de Endonezya'nın bağımsızlığından sonra bina Endonezya Kültür Enstitüsü’ne ve 17 Eylül 1962'de Eğitim ve Kültür Bakanlığı'na devredildi. 23 Haziran 1968'de Cakarta yönetimi, binayı Wayang Kukla Müzesi'ne dönüştürerek açılışı 1975 tarihinde gerçekleşti. Kuklalara doyacağınız ve merakla gezeceğiniz müze, ayrıca gölge kuklalar üzerine eğitim ve araştırma için de dizayn edilmiş bir mekandır.

Bin Adalar

img_4428.jpg

Bin Adalar ya da resmi adıyla Kepulauan Seribu, Cakarta'nın sahillerinin kuzeyinde bulunan bir ada zinciridir. Banten Eyaleti'nin kuzeyinde, 45 km'lik kuzeyden uzanan 110 ada bulunan bir diziden oluşmaktadır.

Bu adalardan sadece 13 ada tamamen geliştirilmiştir. 11 ada tatil evlerinden ve iki ada tarihi parklardan oluşmaktadır. 23'ü özel sektöre ait ve halka açık değildir. Adaların geri kalanı ya ıssız ada olarak ya da bir balıkçı köyü olarak işlev görmektedir.

Bin Adalar'ın adaları, Cakarta şehrine ait idari bir rejimdir. Kendi yerel yasaları yoktur. Bin Adalar’ın coğrafi özelliklerine bakıldığında, Cakarta 100'den fazla adasıyla dünyada böyle bir özelliği olan tek başkenttir.