Aşk Şehri Paris

Havalimanları ve ulaşım: Avrupa'nın en turistik şehirlerinden biri olan Paris'te üç havaalanı bulunmakta, bunlardan Charles de Gaulle Havaalanı ile Orly Havaalanı THY ve Pegasus havayollarının da tercih ettikleri, Beauvais Havaalanı ise daha çok Avrupa içi ucuz uçuşların yapıldığı havaalanıdır.

Charles de Gaulle Havaalanı (CDG/Rossy) Paris'in 30 km kuzeydoğusunda yer alır ve 3 adet terminalden oluşur. Terminal 1 uluslararası uçuşlar, Terminal 2 genellikle Air France uçuşları ve Terminal 3 ise daha çok ucuz (Charter) uçuşlara ayrılmıştır. Şehir merkezine ulaşımda ise birçok alternatife sahiptir. Bunlardan en çok tercih edileni RER trenleri. RER durağı Terminal 3'te olduğu için, siz diğer istasyonlarda iseniz, CDGVAL adlı shuttle trenleri ile buraya ulaşmalısınız. RER trenleri ile 40 dakika süren yolculukla 9,75 € karşılığında, merkez tren istasyonu olan Gare du Nord'a ve buradan ise metro ile her yere ulaşabilirsiniz.Air France otobüslerine Terminal 1'den bindiğinizde 40-45 dakika sonra Charles de Gaulle-Etoile'ye (15 €) , terminal 2'den bindiğinizde 45-50 dakikada Gare de Lyon istasyonuna (16,5 €) ulaşırsınız.

Taksiler için ise trafik ve mesafe nedeniyle belirli bir süre ve ücret söylemek kolay değil. 

Orly Havaalanı Paris'in 18 km güneyinde yer alır. Orly Sud (Güney) ve Orly Ouest (Batı) olarak 2 terminal bulunmaktadır. Yaklaşık 30 dakika süren yolculukla Orlybus veya Air France otobüsleri ile (7-11 €) şehre ulaşabilirsiniz.Orlyval treni ile de şehrin RER B hattına bağlı Antony istasyonuna ulaşılabilir. Taksi ile 30-50 dakika arasında da şehre ulaşmak mümkündür.
Üçüncü Havaalanı olan Beauvais ise şehre 70 km uzaklıktadır ve havaalanı servisi ile Porte Maillot metro istasyonuna ulaşım sağlanmaktadır.

Şehiriçi Ulaşım: Şehir içi ulaşım RATP firması tarafından sağlandığı için aynı bilet ile metro, otobüs ile 1. ve 2. bölgede RER trenlerine binebilirsiniz. 1. ve 2. bölge şehir merkezidir. Bu bölgelerin dışında ise ayrı bilet alınması gerekmektedir. Toplu taşımalarda bilet fiyatları gidilecek bölgeye göre değişmektedir. Tek kullanımlık biletin fiyatı 1,75 €, 10'lu bilet (carnet) 13,70 €'dur. Diğer alternatif olan Paris Visite Pass adlı kart ile tüm toplu taşımaları sınırsız kullanabilirsiniz ayrıca bazı yerlerde de indirim kazanırsınız. Fiyatları ise 1 gün için Zone (1-3) 10,85€ , 2 gün için Zone (1-3) 17,65'dir.

Metro Paris'te ulaşımın önemli yükünü çekmektedir. toplam uzunluğu 211 km ve 16 hattan oluşur.Bunlardan 1-14 arası büyük, 2 tanesi ise küçük hatlardır. Kesinlikle hemen bir toplu taşıma haritasını metro girişlerinde edinin ve haritaya hakim olmaya çalışın. Bunu gerçekleştirdiğinizde ulaşımda sıkıntı yaşamadan siz de her yere kolay ulaşabileceksiniz. Metrolardan çıkışlarda ise sortie (exit) yazısını takip edin.

Metrolarla beraber önemli bir toplu taşıma aracı da Reseau Express Regional (RER) denilen tren hattıdır. RER'ler daha çok banliyö ulaşımda kullanılıyor ve metrolardan daha hızlıdır. Havaalanlarına veya Disneyland gibi yerlere RER ile ulaşılabilinir. Metro biletleri ile Zone 1 ve 2'de RER trenlerini kullanabilirsiniz. Diğer bölgelere ise başka bilet almalısınız ve ücretleri de gidilen bölgelere göre değişmektedir. RER ile metro şehrin merkezindeki bazı duraklarda da kesişmektedir.

Paris'te yine çok düzenli bir otobüs hizmeti vardır. Otobüslerde de metro ve RER biletlerinizi ortak kullanabilirsiniz. Tek kullanımlı bileti otobüsün içinden de alabilirsiniz ancak 10'lu biletleri istasyonlardan almanız gerekmektedir. Otobüste biletinizi okumayı unutmayın cezası 20€'dur.

Taksiler ise hesaplı denebilir ama trafik sorunu genellikle vardır o nedenle mecbur değilseniz toplu taşıma araçlarını kullanmak mantıklıdır. Paris'i gezmenin en keyifli yolu aslında Sen Nehri'ni botla gezmektir. Batobus denilen bu botlarla Paris'in en turistik noktalarını bir de nehirden görmek çok keyiflidir.

Gezilecek yerler: Notre Dame Katedrali, Paris'in en önemli dini yapısıdır. Gotik yapıdaki eserin tamamlanması 170 yıl sürmüştür. Turistlerin çok yoğun ilgi gösterdiği katedralde aynı anda 9000 kişi ibadet edebilmektedir. Victor Hugo'nun ünlü eseri Notre Dame'ın Kamburu bu eserle bütünleşmiştir. Batı cephesindeki Bakire Taçkapısı'nı dikkatli incelemelisiniz. Hz. Meryem'in ölümünü ve cennette karşılanmasının anlatıldığı kapı 13. yüzyıldan kalmadır. Kuleleri ise gerçekten muhteşemdir. Metro "St. Michel" ve Kulelere giriş 8 €. Her ayın il Pazar günü ücretsizdir. Katedral ile detaylı bilgi için tıklayınız

Eyfel (Eiffel) Kulesi, dünyanın en önemli turistik yapılarındandır. Gustave Eiffel tarafından geçici bir süreliğine yapılan yapı, o günlerde Fransa'da da çok eleştirilmiş olsa da günümüze kadar korunmuştur. Yapımında 18 bin parça demir kullanılmış ve 324 metre yüksekliktedir. Kulede 57, 115 ve 276. metrelerde 3 adet seyir terası bulunmaktadır. Tavsiyemiz hem gecesini, hem gündüzünü hem de nehir üzerinden görüntüsünü uzun uzun seyretmenizdir. Metro  "Bir Hakeim"  ya da RER "Champ de Mars" istasyonlarından ulaşabilirsiniz. Giriş ücretleri değişebilmektedir 13-15 €.

Montmartre Tepesi (Sanatçılar Tepesi), ressamlar, müzisyenler ve harika Paris manzarasının seyredilmesi için mutlaka görülmesi gerekir. Tepeye çıkıldığında göreceğiniz Sacre Coeur Bazilikası ise yine Fransa'nın en önenmli kiliselerinden birisidir. Metro "Abbesses" indikten sonra yürüyerek veya Füniküler ile ulaşılır.

Dünyanın en meşhur caddelerinden birisi Şanzelize Caddesi (Avenue des Champs-Elysees)'dir. Charles de Gaulle Meydanı ile  Concorde Meydanı arasında 2 km boyunca uzanan cadde boyunca birbirinden lüks mağazalar, restoranlar ve sokak sanatçılarını göreceksiniz.

Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Tak'ı (Arc de triomphe), aralarında Şanzelize'nin de bulunduğu 12 caddenin kesiştiği noktada bulunur. Tak Napolyon tarafından yaptırılmış ve 50 metre yüksekliktedir. Metro: George V

Seine Nehri 778 km uzunluğundadır ve şehri kuzey ve güney olarak ikiye bölmektedir. Nehirde yapılacak tekne turu ile Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali ve birbirinden güzel pek çok köprüyü görme şansınız olacak. Tekne turu eksik kalırsa çok yazık olur.

Concorde Meydanı (Placa de la Concorde) Paris'in en önemli meydanlarındandır. Tarihte çok sayıda giyotinle idama sahne olmuştur. Ortasında 23 metre yüksekliğinde dikilitaş bulunmaktadır. Metro: Concorde

Paris Opera Binası (Opera-Garnier) 1875 yılında mimar Charles Garnier tarafından tasarlanmış çok güzel bir binadır. Metro: Opera

Les InvalidesFransa'nın askeri tarihi ile ilgili binalar kompleksidir. Gaziler adına 1670 yılında yapılmıştır. Ortasındaki altın yaldızlı kubbenin altında Napolyon Bonapart'ın mezarı bulunmaktadır.

Paris'e gelip LİDO Şov izlememek olmaz...

Louvre Müzesi (Musee du Louvre) dünyanın en önemli ve büyük müzelerindendir. Louvre Müzesi'ne gittik ancak aşırı kalabalıktan girme şansımız olmadı. Sen Nehri kenarında bulunur ve 35 bin esere ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo Da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa da burada bulunmaktadır. Metro: Palais Royal-Musee du Louvre Giriş: 12 €

Bizim görme fırsatı bulamadığımız ancak mutlaka görülmesi gereken yerler ise Orsay Müzesi, Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg), Pantheon, Versay Sarayı ve Bahçeleri (Chateau de Versailles), Hotel de Ville ve tabii ki Disneyland.

Diğer gezi yazılarımız için tıklayınız.     

 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.