Paris Gece Hayatı

Paris Gece Hayatı

Paris’in her köşesinde saat kaç olursa olsun eğlenecek bir yer bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde Champ-Elysees'den Zafer Takı'na kadar ışıl ışıl caddelerde yürüyebilirsiniz. Yine Montmartre (Ressamlar Tepesi)'ye giderek buradaki bira evleri ya da restoranlardan muhteşem Paris manzarasını izleyebilirsiniz. Montmarte'nin gecesi de gündüzü kadar keyiflidir. Geç saatlerde şehirdeki hit caz kulüplerinin bulunduğu Montmarte veya Marais sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Üniversitelerin açık olduğu  dönemlerde en kalabalık ve hareketli olan bölgeler Quartier Latin ve St.Germain des Pres'tir.

Bunun dışında; şehrin en önde gelen kabarelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu kabarelere giderken şort terlik gibi kıyafetler giymemeye ve şık olmaya özen gösteriniz. Paris'in en ünlü kabaresi Moulin Rouge ya da en büyük kabaresi olan Le Lido'ya gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Şehrin önde gelen diğer önemli kabareleri ise; Crazy Horse Salon ve Les Folies Bergere'dir. Bu kabareler, düzenledikleri görkemli şovlarla, adlarından sıkça söz ettirirler.

Çoğu gece kulübü veya restoran girişte sizin ne giydiğinizi kontrol etmektedir. Eğer mekanın üslubuna göre giyinmediğiniz düşünülürse sizi içeri almayabiliyorlar. Bu konu Paris gece hayatında dikkat edilmesi gerekenlerden konulardandır. Paris’te gece hayatı denildiği zaman akla gelen ilk yer Bastille bölgesidir. Bu bölgede en ünlü gece kulüplerinden biri Barrio Latina’dır. Dört katlı olan mekanın her katında farklı müzik çalınmaktadır. Buda büstlerinin yer aldığı dekoruyla dikkat çeken Buddha Bar ve öğrenciler tarafından tercih edilen Duplex de önemli mekanlardır. Şanzelize caddesinin çevresinde ve caddede bulunan gece kulüpleri ise fiyat konusunda biraz pahalıdır. Ayrıca buradaki mekanlarda giysi kontrolü yapılmaktadır. Burada tercih edilen mekanlar arasında Queen Club, Le Club 79, Black Calavados sayılabilir. Bastille’nin tam merkezinde yer alan Rue de Lappe Caddesi Paris gece hayatının kalbi olarak anılmaktadır. Genelde Erasmus öğrencilerinin ve turistlerin ağırlıkta olduğu bu bölge, lokal halkın en az bulunduğu bölgelerdendir.

Pigalle bölgesi ise striptiz clublar ile ünlü bir bölgedir. Paris'in en ünlü kabaresi Moulin Rouge da burada bulunmaktadır. Gece kulüplerinde erotizm her zaman ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde Le Lido da burada bulunmaktadır. Bölgede erotizme ait eserler, heykeller ve resimlerin yer aldığı yedi katlı bir Paris Erotizm Müzesi (Musée de l’Erotisme de Paris) bulunmaktadır. Gece kulüplerinin en fazla olduğu  yerlerden biri Rue de la Huchette’dir. Dar bir geçitte bulunan bu caddede fiyat bakımından oldukça uygun barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Paris’in en iyi gece kulüpleri arasında, bir çatı katı bar-gece kulübü olan Wanderlust sayılabilmektedir. Gece saat 23.00’dan sabah saat 06.00’a kadar açık olan bu gece kulübü sadece perşembe cuma ve cumartesi günleri faaliyet göstermektedir. Uluslararası öğrencilerin ve turistlerin ağırlıkta olduğu bir gece kulübü olan Concrete de örnek verilebilir. Gare de Lyon bölgesinde yer alan bu gece kulübü, Paris gece hayatı için en iyi seçeneklerden biridir. Şanzelize caddesinde yer alan White Room da en iyi gece kulüplerindendir. Biraz pahalı olsa da en iyi Dj’lerin performans sergilediği yerlerden biridir. Mekan belirli bir saate kadar restoran olarak hizmet vermekte ve yalnızca cumartesi günleri belirli bir saatten sonra gece kulübüne dönüşmektedir.