Paris Mutfağı

Paris mutfağı

Paris gastronominin başkenti olarak uluslararası bir üne sahiptir. Her mekânın kendine özgü bir atmosferi ve tarzı vardır. Burada ister dünya mutfağından ister de yerel mutfaklardan lezzetleri tatma şansına vardır. Paris’te restoranları bistro ve birahanelerden ayırmak gerekir. Bistrolar basit yemekler sunan, bazen eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, genellikle küçük mekânlardır. Birahaneler doyurucu yemeklerle bira ve şarap servis eder ve genellikle kahve ve likör barına sahiptir. Bu mekânlar geleneksel Fransız tatlarını test etmeniz için doğru adresler olacaktır.

Parisli restoranlar iyi lezzetin temsilcisidir, şarap ve peynir dâhil her zaman en kaliteli malzemeler kullanılır, damak zevkinizi zenginleştirecek bir deneyimi sunmaktadır. Her bütçeye uygun mekânlar mevcuttur. Fransızlar'ın en çok tükettiği lezzet kruvasan ve yanında kahve, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule) sayılabilir. Bunun yanında Fransız şaraplarıBrie ve camembert peyniri de meşhurdur.

Paris’te zengin et yemeklerinden yöresel yiyeceklere kadar çok sayıda seçenek bulmak mevcuttur. Paris mutfağında kahvaltı için çok seçenek bulunmasa da bir fincan kahvenin yanında yenilen kruvasanın çikolatalı, jambonlu, sebzeli gibi çeşitleri mevcuttur. Fiyat olarak da uygun olduğundan kruvasan güzel bir seçenektir. Ana yemeklerde ise kendi kabuğunda sarımsak, tereyağı ve maydanozla sunulan salyangoz yemeği Escargots a la Bourguignonne, beyaz şarap, sarımsak, maydanoz ve bazen kremalı bir sosla pişirilen midye yemeği Moules Mariniere, kırmızı şarap, baharatlar, sarımsak, arpacık soğanı ve mantarla pişirilen horoz yemeği Coq au Vin sayılabilir. Paris’te en yaygın tüketilen atıştırmalıkların arasında en meşhurlarından olan Falafel nohuttan elde edilen bir hamur ile yapılmaktadır. Crepes yani krepler çok ince yapılmaktadır. Kreplerin içine isteğe bağlı olarak çikolata, reçel, meyve gibi şeyler konularak yenmektedir. Galettes, Tarte Tatin, Iles Flottantes ve Clafoutis diğer atıştırmalıklar arasında sayılabilmektedir.

Paris’in en ünlü tatlılarından biri makarondur. Bundan dolayı Paris’te çok sayıda tarihi makaron dükkanı bulunmaktadır. Diğer tatlılardan biri de her yerde olduğu gibi dondurmadır. Berthillon marka dondurma meşhurdur. Ayrıca çok sayıda çikolata dükkanı bulunmaktadır. Çikolata çeşitleri de oldukça fazladır. 

Önerilen Restoranlar;

  • Le Meurice3 Michelin yıldızlı bir restoran.
  • Hôtel du Nord- Geleneksel pişirme yöntemleriyle hazırlanmış mango turşusu ve Fransız tostu ile birlikte sunulan kaz ciğeri veya hafifçe tarak kabuğunda pişirilmiş patlıcan ve havyar bu bistroda yiyebileceğiniz lezzetler arasında.
  • Carré des Feuillants- Eyfel Kulesi ve Kiremitçiler Parkı ( Jardin des Tuileries) yakınlarında bulunan 17. yüzyıldan kalma binası ile Fransız Nouvella mutfağının en iyi mekânlarından biridir. 
  • Le Kong- Geçen birkaç yıl içinde Le Kong, Paris’in efsaneleri arasında yerini aldı. Cam çatının altında güzel bir akşam yemeği, ardından bir içecek ve gece boyunca dans, tüm bunlara ilaveten Sen Nehri’nin en romantik manzarası, sizi bekliyor olacak.
  • Pierre Gagnaire- Pierre Gagnaire Şenzelize caddesine yakın konumu ile şehrin en katı ve çekici restoranıdır. Dünyanın en iyi 50 restoranı arasında yer alır. Fiyatlar oldukça yüksek olmasıyla beraber rezervasyon yapılması gerekmektedir.
  • GoumardDeniz ürünleri sevenler için Goumard doğru adres olacaktır. Bu saygın restoran “Her şey denizden gelir” sloganıyla 1872 den beri hizmet veriyor. Aslında her şeyi doğrudan yerel balıkçılardan satın almalarına rağmen onları özel kılan şey şeflerin ellerindeki hüner.