Paris Şehir İçi Ulaşım

Paris Şehir içi ulaşım

Paris’in toplu taşıma ağını RATP sağlamaktadır. Ucuz ve verimli bir hizmet anlayışına sahip bu kurum; otobüs, yer altı (metro) ve raylı sistem (RER) olmak üzere üç birimden oluşur. Biletler hepsinde geçerlidir, istasyonlardan ve kulübelerden satın alınılabilir. Birden beş güne kadar seyahat kartları satılmaktadır; havalimanlarından, metro istasyonlarından ve turist bilgi ofislerinden temin edilebilir. Bir günlük bilet 2017 fiyatlarıyla 10.85 EUR, beş günlük bilet ise 34.70 EUR'dan satılmaktadır. Tek kullanımlık biletler de 1.70 EUR’dur. Harita ve Internet sitesine ulaşılabilir.

Şehirde ulaşımında Bateau Bus ile Paris’ten Sen Nehri'ne orijinal anlamda bir yolculuk deneyimi yaşanabilmektedir. Web sitesi’ne ulaşılabilir. Paris’te ulaşım için kullanılacak bir diğer araç da taksidir. Taksiler sokaklarda ve caddelerde bulunabilir ancak hafta sonu akşamları boş taksi bulmak biraz zor olabilmektedir. Havalimanlarında korsan taksilerden sakınmak gerekmektedir. Bazı taksi duraklarına ise, Abeille Radio Taxi +33 1 45 83 59 33, Taxi Bleus +33 1 49 36 10 10 ve Alpha Taxis +33 1 45 85 85 85 örnek verilebilir.
 
Havaalanından merkeze ulaşım çeşitli şekillerde sağlanabilmektedir. Paris’te 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlar, Charles De Gaulle Airport, Orly Airport ve  Beauvais Tille Airport’tur. Air France otobüsleri Porte Maillot’a ve Etoile’ye 15 dakikada bir servis düzenlemektedir. Eğer bagajınız ve yükünüz çoksa terminal çıkışında taksi durağı mevcuttur. Terminal 1’de indiğiniz takdirde burada yer alan shuttlelarla Terminal 3’e ulaşmanız gerekmektedir. Burada ise “RER B – PARIS BY TRAİN” yazılarını göreceksiniz. Burada yer alan ekranlardan bir sonraki trenin ne zaman hareket edeceğini görebilirsiniz. Buradan bindiğiniz tüm trenler Paris şehir merkezine gitmektedir. Paris’in ana tren istasyonu Gare Du Nord’dur. Havaalanından buraya ulaşım trenle 25 dakika sürmektedir.  Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir ve 2017 fiyatlarıyla 45-50 Euro tutmaktadır.
   
Paris Orly Havalimanı şehir merkezinden 15 km mesafede konumlanmakta. Metro ile ulaşım mümkündür. 2017 fiyatlarıyla bilet fiyatı 10.90 EUR ve yolculuk süresi yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Opéra istasyonundan Orly’e otobüs servisi de mevcut ve bilet fiyatı 2017 fiyatlarıyla 7.50 EUR yolculuk süresi ise yaklaşık 20-30 dakikadır. Paris Beauvais Havalimanıözellikle düşük maliyetli havayolları tarafından servis edilmektedir. Terminaldelerden ve Paris-Pote Maillot’dan servisler kalkmaktadır. Tek yönlü bilet 2017 fiyatlarıyla 17 EUR ve seyahat süresi 1 saat 15 dakika kadardır.