Google+

Arama formu

SÖMESTR TATİLİ’NDE GİDİLEBİLECEK SEYAHAT ROTALARI

Her yıl Ocak-Şubat aylarında yaşadığımız sömestr tatilini, bulunduğunuz şehirden farklı bir yerde geçirmek istiyorsanız bu yazı tam da size göre!

Özellikle çocuklu ailelerin hem kendileri hem de çocukları için ödül sayabilecekleri sömestr tatili; okulun ve işin stresini atıp yoğun hayata bir es vermek için en uygun zamanlardan biridir. Türkiye’de soğuk havalara denk gelen bu yarıyıl tatilini; kayak yaparak, termal merkezlere giderek ya da yurtdışına çıkarak verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

SÖMESTR TATİLİ’NDE GİDİLEBİLECEK SEYAHAT ROTALARI
Fotoğraf: www.travelbound.com

Türkiye’de Sömestr Tatili

Öncelikli olarak kış denilince aklımıza ilk gelen aktivitelerden biri olan kayağı yapabileceğiniz başlıca yerler olan Uludağ’da, Kartalkaya’da, Palandöken’de, Kars ve Ilgaz’da tatilinizi geçirebilirsiniz. Kayak konusunda elverişli olan dağlarıyla ülkemiz; kış turizmi için elverişli olmasının yanında özellikle sömestr döneminde yoğun şekilde tercih edilmektedir. Bu yüzden kayak yaparak tatillerini geçirmek isteyenlerin Uludağ’a, Kartepe’ye ve diğer kayak merkezlerine gitmeden önce rezervasyonlarını yaptırmaları şiddetle önerilmektedir.

Yaz ayları boyunca tatile çıkamayanlar veya güneşe doyamayanlar için ise Türkiye’nin güney illerinin hala tatil için uygun olduğunu hatırlatalım. Hem ulaşım ücretleri hem de konaklama tesislerinin fiyatları büyük ölçüde düşen Antalya gibi güney illerinde hem uygun fiyata hem de sakin bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz. Aynı şekilde Kıbrıs da son yıllarda sadece yazın değil sömestr döneminde de çok tercih edilen bir turizm destinasyonu haline geldi. Tatilinizi ılıman iklim özellikleri gösteren Kıbrıs’ta da yapabilirsiniz.

Yine sömestr döneminde gidebileceğiniz gezi destinasyonları arasında Kapadokya ve Batı Karadeniz de yer alıyor. Türkiye’nin görülmesi gereken güzellikteki dokularıyla tanışıp buraları gezip görmek niyetindeyseniz bu bölgelere düzenlenen kültür turlarına katılabilir ve sömestr tatilinizde güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Son olarak yorgunluk atmak ve tazelenmek niyetindeyseniz; Abant, Bursa, Afyon ve Pamukkale’deki termal tesislerde hem dinlenip hem de rahatlayabilir ve sonrasındaki şehir hayatının yoğun temposu için enerji toplayabilirsiniz.

Yurtdışında Sömestr Tatili

Okullarının yarı dönemini bitiren çocukların tatil denilince akla gelen ilk yer olan Disneyland, yurtdışı sömestr destinasyonu için önerilebilecek ilk yer. Hem Fransa’yı gezip görmek isteyenler hem de çocuklarımızın gönlü olsun diyenler için çok iyi bir alternatif olan Fransa’da Paris ve Disneyland’ı kapsayan turlara katılabilir ve unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

SÖMESTR TATİLİ’NDE GİDİLEBİLECEK SEYAHAT ROTALARI-1
Fotoğraf Kaynak

Türkiye’nin soğuğundan kaçıp sıcak ülkelere gitmek isteyenler için ise ilk önerimiz; Küba. Sömestr tatilinizde devrim ülkesi olan Küba’nın sokaklarını keşfetmenin, klasik Amerikan arabalarıyla dolaşmanın ve kendinizi bembeyaz kumsallardan denize bırakmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yine soğuklardan kaçmak ama aynı zamanda farklı bir atmosfer içerisine girmek isteyenler için önerebileceğimiz Fas, Dubai ve Beyrut son yıllarda ülkemizden de yoğun olarak gidilmeye başlanan tatil yerleri arasında yerini almış durumda.

Uzakdoğu’yu görmek isteyenler için de bir fırsat olabilecek sömestr tatilini; kültürüyle, tarihiyle ve yemekleriyle kendinizi bambaşka bir yerde hissedebileceğiniz Japonya gibi ülkelerin mistik havasını içinize çekerek geçirebilirsiniz.

Son olarak Budapeşte, Viyana, Prag da Türkiye’den oldukça fazla tur yapılan Avrupa başkentleridir.

Etiketler