Google+

Arama formu

JET-LAG’DEN KURTULMANIN YOLLARI

Özellikle kıtalararası yolculuklarda ve doğuya doğru yapılan seyahatlerde görülen jet-lag rahatsızlığı, kısa zaman içerisinde farklı zaman dilimlerine geçen kişilerin yaşadığı bir biyolojik ritim bozukluğu durumudur.

İnsanın biyolojik saati böyle bir durumla karşılaştığı zaman çeşitli reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bunlardan bazıları; yeme ve uykuda düzensizlik, şiddetli baş-mide ağrıları, yorgunluk ve bitkinlik hissi ile zihin performansında azalmalardır. Sürekli seyahat yapan bir kişide bunlara ek olarak depresyon durumu da gözlenebilmektedir.

JET-LAG’DEN KURTULMANIN YOLLARI
Fotoğraf Kaynak

Jet-Lag Durumu Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikli olarak saatinizi gideceğiniz ülkenin zaman dilimine göre gitmeden evvel ayarlamalısınız ve uykunuzu buna göre planlamalısınız. Böylece uçuş sırasında ya da öncesinde mi yoksa ülkeye varınca mı uyumanız gerektiğini hesaplamış olacaksınız.

Eğer uyku zamanınızı gideceğiniz ülkeye varış sonrasına ayarladıysanız uçuş sırasında uyanık kalmalı ve bu arada esneme hareketleriyle egzersizler yapmalısınız.
 
Aşırı zihin ve beden yorgunluğunun neden olabileceği jet-lag rahatsızlığına maruz kalmak istemeyen kişiler, seyahat öncesinde ve sırasında dinlenmiş olmalıdır.

Ayrıca jet-lag üzerinde yapılan araştırmalar, düzensiz ve sağlıksız beslenen kişilerin jet-lag’a daha fazla yakalandığını göstermektedir. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli bir yemek alışkanlığı geliştirerek jet-lag olma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Öğünlerinizde; aktif ve hareketli olduğunuz zamanlar için protein ağırlıklı gıdalar tüketirken, akşamları ise karbonhidrat içerikli yemekleri tercih etmelisiniz.

Seyahat edeceğiniz gün içerisinde bol bol temiz hava almaya ve ufak da olsa egzersizler yapmaya özen göstermelisiniz.

JET-LAG’DEN KURTULMANIN YOLLARI-1
Fotoğraf Kaynak

Yolculuk öncesi, sırası ve sonrasında bol bol su içmelisiniz. Ayrıca gerekli olan uyku ihtiyacınızı gidermelisiniz. Eğer uçakta uyuyamıyorsanız ayakkabılarınızı çıkarıp bir de öyle uyumayı deneyebilirsiniz. Bu arada gözünüzü ışıktan korumak için uyku gözlüğü kullanabilirsiniz.

Önemli bir toplantıya katılacaksanız ya da kısa zamanda çok yorulacağınız bir program yaptıysanız, zaman dilimine adapte olmak için aktivite tarihinden 1 gün önceye uçuşunuzu ayarlamalısınız ki zaman dilimine adapte olabilip daha verimli olabilesiniz.

Bunlara ek olarak uçuş öncesi ve sırasında alkol almayı tercih ederek jet-lag’den kurtulmaya çalışanlar bulunmaktadır fakat bunun aksine alkolün jet-lag’ı arttırdığını söyleyenler de vardır.