Tüm Dünyadan En Renkli Bahar Festivalleri

Kıştan bahara geçişi sabırsızlıkla beklemeyen ülke yoktur.Renkli Hint Holi'sinden mis kokulu Madeira Çiçek Festivali'ne, Hollanda'daki Lale Festivali'nden Tayland'daki Su Kutlaması'na işte dünyanın en güzel bahar tatili festivalleri.

Holi Festivali - Hindistan

Hindistan'da bahar ekinoksuna yakın binlerce insan devasa bir renk paleti oluşturarak sokaklara dökülüyor. Daha çok "renk şöleni" olarak bilinen Holi Festivali, iyinin kötü üzerindeki zaferinin kutlandığı bir tür arınma törenidir. Bu yıl 8 Mart'ta kutlanan etkinlik, Mart ayının ilk dolunayının olduğu gün kötü ruhları kovmak için büyük bir şenlik ateşi (Holika Dahan) yakarak baharın gelişini karşılayan Hindu geleneğinden kaynaklanıyor. Aslında, Holi terimi yakmak anlamına gelir. Müzik ve danslar arasında, katılımcılar birbirlerine boya veya suyla karıştırılmış renkli toz (gülal) fırlatırken, atmosfer genel bir coşku, kardeşçe paylaşma, bağışlama ve evrensel sevgi duygusuyla kaplanır ve sorunlar ve olumsuzluk gibi hiçbir şeye yer kalmaz. Tüm bunlara eşlik etmek için süt, şeker, öğütülmüş badem, ayçiçeği veya kabak çekirdeği ve baharatlarla yapılan içecek Thandai'yi yudumlayabilirsiniz.

Holi Fest

Madeira Çiçek Festivali - Portekiz

Portekiz'in Madeira takımadalarının başkenti Funchal'da bu yıl 27 Nisan-21 Mayıs tarihleri ​​arasında düzenlenecek olan Çiçek Festivali'nde bahar mevsimine saygı duruşunda bulunmak için üç haftayı aşkın şenlikler yapılıyor. Geçit törenleri, çiçek halıları ve süslemeler, bolca müzik, konserler ve danslar şehir merkezini meraklı sakinlerin ve turistlerin akın ettiği neşeli ve renkli bir okyanusa dönüştürüyor. 40 yılı aşkın bir süredir düzenlenen etkinliğin öne çıkan özelliği ise festivalden önce adaya özgü çiçeklerle süslenmiş ve havada yoğun kokulu bir iz bırakan şamandıraların şehrin sokaklarından geçmesi. Aynı zamanda bölgede yetişen çiçek türlerinin sergilendiği bir yarışma da düzenleniyor. Burada, endüstri uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından ödüllendirilen değerli ve en iyi çiçekleri bulabilirsiniz.

Zürih Sechseläuten - İsviçre

Sechseläuten, baharın gelişini kutlamak için Nisan ayında Zürih'te düzenlenen asırlık bir gelenektir. 16. yüzyılda, şehir loncalarının üyeleri, yaz aylarında ve sonbaharın ortalarına kadar, çalışma saatlerinin sonunun akşam 6'ya, yani kış aylarına göre bir saat sonraya alınmasına karar verdiler. O zamandan beri, katedraldeki en büyük ikinci çan tam zamanında "sächsilüüte"yi (6'nın çalması) işaret ediyor. Festivalin kahramanı, kışın sonunu ilan etmek için meydanda yakılan, boyu 3 metreyi aşan bir tür kardan adam olan Böögg'dür (öcü). Zavallı Böögg'ün kafasının tamamen havai fişeklerle dolu olduğunu ve ne kadar erken patlarsa yazın o kadar güzel olacağını herkes bilmiyor olabilir. 5 ila 12 dakikalık bir süre, güneşli ve sıcak bir yaz anlamına gelir ancak bu sürenin ötesinde, yaz ayları ne yazık ki oldukça yağışlı olmayı vaat ediyor.

Sechseläuten

Lale Festivali - Hollanda

1-30 Nisan tarihleri ​​arasında Amsterdam, muazzam bir çiçek tiyatrosuna dönüşüyor. Hatta bir ay boyunca şehrin her yeri Tulp yani Lale Festivali'nde renkleniyor ve meşhur "Her Amsterdamlıya bir lale" mottosu her yerde yankılanıyor. 1600'lü yılların başında Hollandalı tüccarlar tarafından tanıtılan, özel bir kadeh şeklindeki bu çiçek, Osmanlı İmparatorluğu'ndan geliyor ve tüm Hollanda için önemli bir sembolü temsil ediyor. Erişimin ücretsiz olduğu kamusal alanlardan otellere, müzelere, mağazalara ve hatta özel evlerin saksılarına ve bahçelerine kadar 40'tan fazla alana farklı renklerde yüzlerce lale dikildi. Çiçeklerden nasibini almayan sokak, meydan, park yoktur. Bahçe tasarımcıları tarafından tasarlanan festival, sonbahar aylarından itibaren en beklenmedik yerlere bile lale ekmeye başlayan yetişkinleri ve çocukları bir araya getiriyor. Sonuç şaşırtıcı ve bu yeni baskı daha da şaşırtıcı olacak çünkü pandemiden sonra bir tür yeniden doğuşu temsil ediyor.

Songkran Su Festivali - Tayland

Tayland'daki en önemli dini bayram olarak kabul edilen Songkran Su Festivali veya Su Festivali, her yıl 13-15 Nisan tarihleri ​​arasında kutlanır ve Budist takvimine göre yeni yılın başlangıcına denk gelir. 3 günlük kutlamalar sırasında evler temizlenir, akraba ziyaretlerine gidilir, tanrılara adak bırakmak için tapınağa gidilir, ama her şeyden önce talihsiz turistlerin bile dâhil olduğu gerçek su savaşları ile eğlenilir. Şamandıralar ve su balonlarının geçit törenleri arasında, şehirlerin sokakları ve meydanları uçsuz bucaksız bir eğlence parkına dönüşüyor. Su, eğlenmek için kullanılmasının yanı sıra önemli bir arınma simgesidir. Bu sayede günahlar ve şanssızlıklar akıp gider ve Tayland'ın zengin olduğu pirinç mahsullerinin iyi bir şekilde yeniden büyümesi için gerekli olan yaklaşan muson yağmuru mevsimi karşılanır.

Songkran

Cimburijada Festivali - Bosna Hersek

Zenica'da baharın ilk günü cimbur yani çırpılmış yumurta veya sahanda yumurta yenerek kutlanır. Yüzlerce yıldır devam eden geleneksel Cimburijada, sabahın erken saatlerinden itibaren arkadaşları ve aileleriyle bir gün geçirmek için Bosna Nehri kıyılarına akın eden binlerce insanı kendine çekiyor. Festival gerekçesiyle, yumurta ve soğanların bolca döküldüğü ve pişirildikten sonra mevcut olan herkese dağıtılacağı devasa tavalar toplanıyor. Aslında yumurta, yeniden doğuşun bir sembolüdür ve yeni bir hayatın başlangıcını temsil eder. Aynı zamanda kış uyuşukluğundan bahar neşesine geçişi işaret eder.

Cumbre Tajin Festivali - Meksika

Meksika'nın Yucatán yarımadasının ünlü arkeoloji alanı Chichén Itzá'da 25-27 Mart tarihleri ​​arasında çok özel bir gösteriye katılabilirsiniz. "El Castillo" olarak da bilinen Kukulcán piramidinin kuzey merdiveninde, güneşin yarattığı bir ışık ve gölge oyunu, basamaklar boyunca kayan bir yılanı gösteriyor ve ilkbahar ekinoksu gününde görüş daha da belirginleşiyor. Yılan, gökten inerek kışı öldüren ve yeryüzünü verimli kılan çok saygı duyulan bir Maya tanrısı olan tanrı Kukulcán'ın tezahürünü temsil eder. Bu hayaletin sonunda, orada bulunanların hepsi, sanki bir pozitif enerji akışını emmek istercesine, ellerini doğuya bakan gökyüzüne kaldırır. Mayaların büyük astronomlar olduğu biliniyor ama piramidi bu etkiyi bilerek mi inşa ettiler yoksa bu sadece basit bir tesadüf mü hala bilmiyoruz.

Kukulcán