Güney Kıbrıs Hakkında Temel Bilgiler

6a00d8341c85c753ef0120a6203c4d970b-pi.jpg

Güney Kıbrıs, (uluslararası tanınırlığı itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti) Kıbrıs Adası'nda Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan'ın garantörlüğü altında, Türk ve Rum ortaklığında kurulan fiilî olarak adanın güneyini yöneten devlettir. Akdeniz'in Avrasya'ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunur; kuzeyinde Türkiye, doğusunda Ortadoğu, güneyinde Mısır ve batısında Yunanistan ile deniz komşusudur.

Cyprus_Agia_Napa_Beach_1_lrg.jpg

Kıbrıs Adası, Akdeniz'in en büyük üçüncü adasıdır ve yıllık ortalama 2.4 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Güney Kıbrıs, Britanya kolonisi iken; 16 Ağustos 1960'ta Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı ve 1961 yılında İngiliz Milletler Topluluğu'na katıldı. Kıbrıs Cumhuriyeti, bir gelişmiş ülke olarak 1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği üyesi oldu. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren de Euro para birimini kullanmaya başladı

1974'de Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları arasında gerilim doruk noktasına ulaştı ve Yunanistan'da gerçekleşecek askeri darbe sonucunda Türkiye, Kıbrıs'a harekât düzenledi. Bu da adanın kuzeyinde, Kıbrıs Türkleri'nin yönetiminde politik bir düzenin oluşmasına neden oldu. Bu siyasi olaylarla Kıbrıs Sorunu ortaya çıktı. 1983 yılında Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımasının ardından. Türkiye'de Kıbrıs Cumhuriyeti Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olarak adlandırılmaya başlandı.

Güney Kıbrıs, Birleşmiş Milletler'e üye devlet olarak uluslararası alanda tanınmış bir ülkedir.