Hollanda Hakkında Temel Bilgiler

Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa'da olan Hollanda’nın, ayrıca Karayipler'de üç adası bulunmaktadır. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır, bu yüzden İngilizcede “alçak ülke” anlamına gelen “Netherlands” adını almıştır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti, Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.

Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Nüfus yoğunluğu fazladır. Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır. Hollanda'da eşcinsel evlilik yasaldır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Ayrıca iklim değişikliği ile mücadele önemli bir protokol olan Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamış olan nadide devletlerdendir. Ülke Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne, Uluslararası Adalet Divanı'na Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ve Europol'e ev sahipliği yapmaktadır.

Hollanda’da 20 adet ulusal park ve sayısız doğal koruma alanı bulunur. Bu alanlar göller, ormanlık alanlar ve hatta kumullar gibi yapılardır. Gel-git bölgesinde olan Hollanda’nın kıyılarında coğrafi şekil itibariyle estetik bir hat oluşmuştur ancak bu alan aynı zamanda biyoçeşitlilik açısından özeldir ve özellikle Wadden Denizi kıyıları UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir.