Hollanda’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Hollanda’dan getirebileceğiniz başlıca hediye elbette enfes Hollanda peynirleridir.

Bunun dışında da pek çok hediye seçeneğiniz var. Lale soğanları ise ilk akla geleni. Osmanlı zamanında önce İtalyan daha sonra Hollandalı çiçekseverlerin ilgisini çeken lale ve soğanlarını Hollanda dünyaya ihraç etmektedir. Lale soğanlarını çeşitli hediyelik eşya dükkânları ve çiçek pazarında bulabilirsiniz. Almayı unutursanız üzülmeyin, Schiphol havaalanında lale soğanları da satılmaktadır. Çeşitli renklerde ve farklı boylarda istiyorsanız Çiçek pazarından bulabilirsiniz. Ayrıca tahta laleler de yakınlarınıza güzel bir hediye olabilir.

Hollanda'nın sembolik hediyelik eşyalarından tahta ayakkabıları hediyelik eşya satan dükkânlardan bulabilirsiniz, yapım atölyelerini görmek isterseniz Amsterdam yakınlarında Zaanse Schans’a gitmeniz gereklidir. Minyatür tahta ayakkabı anahtarlıkları ve buzdolabına yapışanlarını her süs eşyası satan mağazadan 1-2 euro'ya satın alabilrsiniz.

Hollanda'nın ünlü porselenlerinden Delft blauwmavi ve beyaz renkleri ile dikkat çeker. Tabaktan vazoya kadar çeşitli süs eşyaları arasından seçenek yapabilirsiniz. Porselenlerin nasıl yapıldıklarını görmek istiyorsanız Amsterdam’daki müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Jenever Hollanda'nın geleneksel likör cinsi sert bir içeceğidir. Cin gibi bir tadı vardır, daha çok yaşlılar içmektedir. Toprak şişelerde satılanlar hediyelik olarak daha uygundur. Young (taze) ve Oud (yıllanmış) türleri vardır.