Hollanda’nın Festivalleri

Prinsengracht Festivali, Amsterdam'da düzenlenir, her sene Prinsengracht'daki kanalın üzerine sahne kurulur ve klasik müzik konserleri yapılır. Ayrıntılı bilgi için www.grachtenfestival.nl adresine bakabilirsiniz.

HollandaFestivali, her haziran ayında Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen ülkenin en eski ve büyük sanat festivalidir. Festival kapsamı tiyatro, modern dans, opera ve müzikten oluşmaktadır. Son yıllarda festivale çoklu ortam, görsel sanatlar ve filmler de festival kapsamına alınmıştır. Festival 1947 yılından bu yana düzenlenmekle beraber, festivale dünyaca tanınmış sanatçıların yanı sıra daha az tanınmış sanatçılar da katılmaktadırlar. Festival kapsamında düzenlenen organizasyonlar şehir tiyatrosu, operası, Concertgebouw ve Muziekgebouw'de düzenlenmektedir. Modern bir bakış açısıyla festivalde, klasik ve modern bir arada yer almaktadır.

Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali, 1988 yılından bu yana her yıl Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen dünyanın en büyük belgesel festivalidir. Festival öncelikle Amsterdam şehir merkezinde bulunan Leidsplein'da düzenlenmekteydi. Daha sonraları festival kapsamı büyüdükçe diğer mekânlarda festival kapsamına girdi. Festivalin düzenlendiği diğer merkezler ve sinemalar; de Balie, Pathé City Theater, Filmmuseum Cinerama, Stadsschouwburg Amsterdam, Paradiso, the Ketelhuis, the Hotel American, Tuschinski Cinema, Pathé De Munt multiplex, Theatercompagnie and Arti et Amicitiae olarak sayılabilir. Festivalin amacı yaratıcı belgeselleri desteklemek ve bu belgeselleri olabildiğince fazla seyirciyle buluşturmaktır. Festival ilk ortaya çıkışında küçük bir festival olarak düzenlesede yıllar içerisinde gelişerek 11 güne yayılan 200'den fazla belgeselin gösterildiği festivalde yaklaşık 120.000 izleyici bu belgeselleri seyretmektedir.

Hollanda Film Festivaliher yıl eylül ve ekim aylarında Hollanda'nın Utrecht kentinde düzenlenen film festivalidir. On günlük festival kapsamında geçmiş yılın tüm Hollanda yapımları gösterilmektedir. Festival kapsamında belgeseller, kısa filmler ve televizyon yapımları da gösterilmektedir. Festivalin kapanış gecesinde "Altın Dana" ödülü sahiplerine verilmektedir.

Yaz boyunca Hollanda’nın değişik yerlerinde her gün bir müzikfestivali gerçekleşmektedir. Aşağıda en çok bilinen ve gidilen festivallerin listesini bulabilirsiniz.

Pinkpop Mayıs Landgraaf (pop) http://www.pinkpop.nl/

Oerol Haziran Terschelling’in kuzey adaları (kültürel) http://www.oerol.nl/

Festival mundial Haziran Tilburg (kültürel) http://www.festivalmundial.nl/

Amsterdam Roots Festival Haziran Amsterdam (Pop ve Dünya Müziği) http://www.amsterdamroots.nl/

De Parade Rotterdam Haziran - Temmuz Rotterdam (kültürel) http://www.deparade.nl/

Parkpop Haziran Lahey (pop) http://www.parkpop.nl/

Metropolis Temmuz Rotterdam (pop) http://www.metropolisfestival.nl/

5-gün tatil Temmuz Amsterdam (House) http://www.5daysoff.nl/

De Parade Den Haag Temmuz Lahey (kültürel) http://www.deparade.nl/

Waaldrock Temmuz Burgum (Rock) http://www.waaldrock.nl/

North Sea Jazz Festival Temmuz Rotterdam (Jazz) http://www.northseajazz.nl/

DanceValley Temmuz Spaamwoude/Velsen (Dans) http://www.dancevalley.nl/

VierdaagseFestivalNijmegen Temmuz Nijmegen (pop) http://www.nijmeegsevierdaagsefeesten.nl/

De Parade Utrecht Temmuz Utrecht (Kültürel) http://www.deparade.nl/

Yaz karnavalı Temmuz Rotterdam (Salsa/Hiphop) http://www.zomercarnaval.nl/

De Parade Amsterdam Ağustos Amsterdam (Kültürel) http://www.deparade.nl/

Deventer Boekenmarkt Ağustos Deventer (Deventer Kitap Fuarı) http://www.vvvdeventer.nl/

ReggaeSundance Ağustos Eindhoven (reggae) http://www.reggaesundance.nl/

Lowlands Ağustos Biddinghuizen (pop/tiyatro/kabare) http://www.lowlands.nl/