Kuzey Kıbrıs Festivalleri

Kuzey Kıbrıs’ın birçok yerleşim biriminde her yıl yaz mevsiminde geleneksel olarak festivaller düzenlenmektedir. Önceleri panayır olarak adlandırılan ve bilinen geleneksel eğlenceler günümüzde festival adı ile işlevlerini sürdürmektedir. Genellikle bölgelerde üretilen ürünlerin adını taşıyan festivaller, üretilen ürünler ile bu ürünlerden sağlanan çeşitli yiyecekler satılmaktadır. Festivallerde kurulan küçük büfe ve restoranlarda Kıbrıs mutfağına özgü, lokma, şamişi ve kebap türleri satılmaktadır. Festivallerde konser, defile, güzellik yarışmaları, balo, lunapark ve çeşitli şans oyunları ile ilgili eğlence programları düzenlenip organize edilir. Bu festivaller arasında şunlar öne çıkmaktadır...

4574_headline.jpg

Bir dünya markası haline gelen geleneksel Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellpais Müzik Festivali her yıl Mayıs-Haziran ayları arasında düzenleniyor. Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleştirilen uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali de Kuzey Kıbrıs’ın en önemli ve görkemli festivalleri arasında yer alıyor. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Eylül ayında geleneksel olarak düzenlediği Kıbrıs Tiyatro Festivali, Kuzey Kıbrıs’ın en önemli festivallerinden biri arasında yer alıyor. Girne Belediyesi’nin her yıl Ekim ayında düzenlediği Uluslararası Zeytin Festivali’nde Kıbrıs’ın kutsal ağaçlarından olan zeytin kültürünü yaşatmaya çalışıyor. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin tarafından Eylül ayında düzenlenen Avrupa’nın İncisi Güzellik Yarışması oldukça ilgi çekiyor. Kuzey Kıbrıs’ın köklü festivallerinden biri olan Güzelyurt Portakal Festivali de Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleştiriliyor. Kıbrıs’ta festival kültürünün yerleşmesine en büyük katkıyı sağlayan etkinlik ise Haziran-Temmuz ayları arasında gerçekleştirilen uluslararası İskele Festivali’dir.

Mehmetçik Üzüm Festivali ve bu çerçevede düzenlenen Uluslararası Altın Salkım Belgesel Film Festivali ise Ağustos ayında gerçekleştiriliyor. Kıbrıs’ın önemli yerel ürünlerinden biri olan hellime sahip çıkmak amacıyla Ağustos-Eylül ayları arasında Geçitkale Belediyesi tarafından Hellim Festivali düzenleniyor.