Santa Barbara Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Santa Barbara Adası, deniz ekosistemi ile birlikte Kanal Adaları Millî Parkı içinde koruma altındadır. Kaliforniya eyaletine bağlı olan ada, masmavi denizin ortasında ufak bir kara parçası olarak görünmektedir. Ada yakından incelendiğinde ise beklenenden daha fazlasını sunmaktadır. Üzerindeki yürüyüş parkurları ile popüler olan adanın zirvesi muhteşem bir manzara izlemek için idealdir. Ada küçük olduğu için, zirveye çıkıldığı zaman 360 derece göz alabildiğine masmavi Pasifik manzarası çarpıcı bir etki yaratmaktadır. Nadir deniz kuşları için kuluçka alanlarından biri olan Santa Barbara Adası, birçok su sporu aktivitesi için de uygun şartlara sahiptir.

Santa Barbara Adası, yüzyıllar boyunca Amerikalı yerliler tarafından periyodik olarak yerleşim görmüştür. 4 bin yıl öncesine kadar giden arkeolojik veriler, adanın diğer adalar arasında bir dinlenme veya sığınak noktası olduğu izlenimi yaratmaktadır. Tatlı su ve kaynak yetersizliğinden dolayı adanın kalıcı bir yerleşimi desteklemediği düşünülmektedir. Son araştırmalarla adaya o dönemde mevsimsel ziyaretlerin yapıldığı ortaya konmuştur. Adanın ismi, İspanyol kâşif Sebastián Vizcaíno tarafından verilmiştir. Vizcaíno, Aziz Barbara’ya adanmış bayram günü olan 4 Aralık 1602’de adayı keşfetmiş ve bu vesileyle adaya ismini de vermiştir. Santa Barbara Adası, 1848 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin hâkimiyeti altına girmiştir ve o tarihten bu yana halen Birleşik Devletler’in bir parçasıdır.

Santa Barbara Adası, büyük denizaslanına ev sahipliği yapmaktadır ve deniz kuşlarının kuluçka yeridir. Ada, nesli tehdit altında olan bir deniz kuşu türü Scripps's murrelet’in en önemli üreme merkezidir. On dört kuş türünün yuvasına ev sahipliği yapan adanın kıyı kesimlerinde ise denizaslanları ve fok türleri yaşamaktadır.

Santa Barbara Adası, kamp alanları, muhteşem manzaraları ve zengin canlı çeşitliliğini izleme fırsatı ile doğa meraklıları için oldukça ilgi çekici bir yerdir.

Santa Barbara Adası Nerededir?

Santa Barbara Adası, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde yer alan Kanal Takımadalarının bir parçasıdır. Kanal Adaları Milli Parkı içine dâhil olan Santa Barbara Adası, Milli Park adalarının en güneyinde yer almaktadır.

Santa Barbara Adası’nda Yapılacaklar

Santa Barbara Adası’nda günübirlik gezi tercih edilebileceği gibi kamp yapmak da mümkündür. Adada herhangi bir hizmet sunulmadığı için gezinin iyi planlanmış olması gerekmektedir. Mal, hizmet veya konaklama imkânları olmadığından ziyaretçilerin yiyecek ve malzemelerini beraberinde götürmeleri; adada su da bulunmadığı için yeterli miktarda su taşımaları da gerekmektedir. Adada küçük bir ziyaretçi merkezi bulunmaktadır. Burada piknik masaları mevcuttur. Aynı zamanda bu merkezden, adanın kültür ve doğal kaynakları hakkında bilgi edinmek de mümkündür.

Santa Barbara Adası’na rehberli turlar düzenlenmektedir. Belli günlerde ulusal park gönüllüleri ve doğa bilimciler rehberli yürüyüş hizmeti sunmaktadır. Eğer tur için yeterli kişi sayısı sağlanmazsa, açıklayıcı kitapçıklardan da faydalanmak mümkündür.

Adada yapılabilecek aktiviteler arasında olan yürüyüş, etkileyici manzaraların keşfi için tercih edilebilecek bir aktivitedir. 5 kilometreden daha uzun parkurda hafif eğimli bir yamaç ve kıvrımlı bir patika takip edilmektedir. Muhteşem kıyı manzaraları boyunca uzanan yolda, endemik bitkileri ve kuşların kuluçka alanlarını korumak için, yürüyüşçülere ayrılmış güvenli yolu takip etmek önemlidir. Bu yüzden parkur haricinde yürüyüş yapmaya izin verilmemektedir. Pelikanların yuvaladığı ocak ayından ağustos ayına kadar olan dönemde ise parkurum bazı bölümleri kapatılmaktadır.

Adada asgari şartlara sahip kamp alanları da mevcuttur. Geceliği 15 $ gibi bir fiyata sahip olan kamp alanlarında piknik masaları, yemek saklama kutusu ve köy tuvaleti imkânları bulunmaktadır fakat su mevcut değildir. Tekne seferlerinin programından dolayı minimum konaklama süresi 3 gündür.

Santa Barbara, yüzme, dalış, şnorkelle yüzme ve kano için ideal bir yerdir. Su altı görüş mesafesi genelde çok iyi olduğundan muhteşem deniz yaşamını görmek unutulmazdır. Kano gezisiyle yaban hayatını gözlemlemek ve deniz mağaralarını keşfetmek mümkündür. Deneyimli kayıkçılar, adanın 8 kilometrelik sahil şeridinin çevresini dolaşabilir.

Santa Barbara Adası, muhteşem bir yaban hayatını ağırlamaktadır. Adada yıl boyunca, kahverengi pelikanlar, karabataklar, martılar da dâhil olmak üzere çeşitli deniz kuşlarını izlemek mümkündür. Santa Barbara Adası inanılmaz bir kır çiçeği örtüsüne sahiptir. Yağışların normal gerçekleştiği dönemlerde kır çiçekleri en güzel şekilde kışın ve ilkbaharın son dönemlerinde açmaktadır. Adadaki diğer çiçek türleri arasında ise yaz mevsiminde açan grindelia hirsutula, karabuğday, yer minesi ve gelincik sayılabilir.