Savai’i Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 


Savai’i adalar ülkesi Samoa’nın en büyük adasıdır. 43 bin nüfuslu Savai’i Polinezya’nın en büyük beşinci adasıdır. Burası dünyanın her yerinden uzaklaşarak yaşamın basit zevkini tadabileceğiniz bir şehir. Savai’i hoşgörülü ve geleneksel yaşam biçimi, bozulmamış manzarası ve arkeolojik alanlarıyla bilinir. Güneydoğudaki Salelologa, adaya giriş ve çıkışların yapıldığı merkezdir. Genel birçok hizmetin verildiği bu bölge döviz bozdurmak, araç kiralamak ve yerel pazarları keşfetmek için en iyi yerdir. Yerlilerin büyük ada diye bahsettiği okyanusun ortasında bulunan Savai’i sayısız doğal güzelliğe sahiptir. Ziyaretçilerine zengin ve bozulmamış bir deniz yaşamından nefes kesici şelalelere, kuşlarla dolu mağaralardan vahşi yağmur ormanlarına pek çok seçenek sunmaktadır. Bu doğal hazinenin en çarpıcı jeolojik özelliği ise 1905-1911 yılları arasında patlayan Matavanu Yanardağı’dır. Patlamanın ardından 50 kilometrekare alanı kaplayan Saleaula lav bölgesi oluşmuştur. Adanın en dikkat çeken özelliklerinden biri de harika plajlarıdır. Beyaz kumlu, palmiyelerle kaplı plajları ve turkuaz lagünleriyle tropikal bir tatil deneyimi sunmaktadır. Şnorkelle yüzme, dalış ve sörf en yaygın turist aktivitelerindendir. En popüler dalış alanı, yüzlerce mercan ve balık türüne ev sahipliği yapan 1881 yılında batmış Juno enkazıdır. Savai’i’deki plajlarda yüzmek için plaja en yakın köyden izin almanız gerektiğini unutmayın. Siufaga ve Pu’apu’a köyleri arasında yüzmek isteyeceğiniz harika plajlar bulunmaktadır. Köylüler plaja giriş için küçük bir ücret alabilir. Lelepa ve Manase arasında da popüler bir plaj bulabilirsiniz. Tropikal bir iklime sahip olan Savai’i yıl boyunca 28 derece ortalama sıcaklığa sahiptir. Savai’i’yi ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs ve ekim ayları arasındaki kuru dönemdir. Birbirinden güzel doğa manzaraları, kayalıklarla kaplı uçurumlar ve düzensiz volkanik koniler göreceğiniz Savai’i mutlaka gidilmesi gereken bir destinasyondur.  


Savai’i Gezilecek Yerler


Antik geleneklerin modern dünyayla buluştuğu Savai’i, Polinezya’nın kalbi gibidir. Ziyaretçilerini cezbeden çeşitli doğal güzelliklere sahip olan bu adada büyülü bir tatil geçirebilirsiniz. Lav tüplerinden fışkıran kuvvetli deniz dalgaları, yemyeşil ormanla çevrili muhteşem şelaleler ve inanılmaz sahilleriyle mutlaka gezilmesi gereken bir yer.


Alofaaga Blowholes


Savai’i’nin güneybatısındaki Taga köyünde bulunan bu etkileyici delikler, en saf haliyle kuvvetli dalgaların dışavurumudur. Bir dizi lav tüpünden geçen dalgalar, bir delikten fışkırarak düzinelerce metre yükseğe ulaşabiliyor. Gayzer benzeri patlamalara şahit olacağınız bu manzara karşısında büyülenmemek elde değil. Özellikle yerli halkın Hindistan cevizlerini deliklere atarak ortaya çıkardıkları görüntü izlemeye değer. Doğanın en göz alıcı yönlerini görmek istiyorsanız Alofaaga Blowholes’u mutlaka ziyaret edin.


Afu Aau Şelalesi


Olemoe Şelalesi olarak da bilinen Afu Aau Şelalesi, buğulu bir Savai’i gününde rüya dolu bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Tenha bir ormanda yer alan bu muhteşem şelale, üç metre derinliğindeki serin bir su birikintisini beslemektedir. Kuru mevsimlerde burada yüzebilirsiniz. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu doğa harikasını görmek için girişte ücret ödemeniz gerekiyor.


Lalomanu Beach


Hem yerliler hem de turistler arasında oldukça popüler bir plaj olan Lalomanu, Upolu’da yer almaktadır. Bu pastoral sahilde renkli çardakların içinde huzurlu manzarayı izleyebilir, palmiye ağaçlarının altında serinleyebilir ve Savai’i’nin masmavi sularında harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Şnorkelli yüzücüler ve dalgıçların sık sık uğradığı Lalomanu, çevresindeki lagün tarafından korunmuş tropikal deniz canlılarına ev sahipliği yapmaktadır. Gezginler burada plaj kriketi de oynayabilirler. Lalomanu Beach’teki en güzel terapi yöntemi ise buradaki çardaklarda deniz dalgalarının dinlendirici sesleri eşliğinde bir gece geçirmektir.


Savai’i’ye Nasıl Gidilir?


Türkiye’den Samoa’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul kalkışlı seferlerle iki veya üç aktarmalı olarak Samoa’nın başkenti Apia’dan 40 km uzaklıktaki Faleolo Uluslararası Havalimanı’na gidebilirsiniz. Yolculukların genellikle 40 ila 56 saat arasında gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Upolu Adası üzerinde bulunan havalimanından Savai’i’ye gitmek için ise feribotları kullanabilirsiniz. Beş dakikalık bir taksi yolculuğunun ardından Upolu’daki Mulifanua Rıhtımı’na ulaşın. Bir saatlik yolculuğun ardından da Savai’i’nin Salelologa Rıhtımı’na ulaşabilirsinz.


Savai’i’de Alışveriş


Savai’i’de alışveriş yaşamı adaya giriş çıkışların yapıldığı Salelologa’da yoğunlaşmıştır. Çok sayıda alışveriş dükkanına sahip olan bu bölgede el sanatları ürünleri, hediyelik eşya ve bölgeye özgü dekorasyon eşyalarını satın alabilirsiniz. Kurulan yerel pazarlarda taze meyve ve sebzeleri de bulabilirsiniz. Eğer adanın uzak bölgelerine seyahat ediyorsanız buradaki küçük köylerde de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz marketler bulunmaktadır.