2014'te Popüler Olacak Tatil Trendleri

Az bilindik rotalara seyahatler hız kazanacak
Avrupa yine popüler bir destinasyon olsa da, az bilindik destinasyonlara merak artacak. Gezginler turistler için özel olarak hazırlanmış paketler, mekanlar ve etkinliklerle yetinmeyip, gittikleri yerlerin dokusuna karışma isteğinde olacak. Gezginler gittikleri yerlerin mimari, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenin yanı sıra o bölgenin yerel halkı ile daha fazla etkileşime geçecek.

Grupla seyahatin yerini bireysel seyahatler alacak
Bir çok ülkenin Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırması ya da kolaylaştırması sonucu insanlar rotalarını belirleme konusunda kendilerini daha özgür hissedecek. Türkler’in gitgide daha fazla seyahat ettiği son yıllarda, ilk seyahatlerini bir grupla ya da turla yapmış kişiler sonraki seyahatlerinde bu çekingenliği atlatıyor. Internet üzerindeki gezginler son dönemde artışta olan gezi blogları da insanları tek başına gezme konusunda cesaretlendiriyor.

Gezi seyahatte teknoloji belirgin bir rol üstlenecek
Giderek artan mobil telefon kullanımı ile paralel olarak mobil uygulamalarının kullanımı da hız kazanacak. Tüketiciler bilgiye cep telefonları aracılığı ile ulaşmayı tercih edecekler. Bu noktada offline gezi uygulamaları ön plana geçecek. Dil sorununa yeni bir boyut getiren Google Translate, SayHi! gibi mobil uygulamaların kullanımının yaygınlaşması, giyilebilir bilgisayarların pazara girmesi, gezi içeriklerinin internet üzerinde artması ve blog yazarlarının seyahate teşvikleri neticesinde kişiler seyahatlerinde daha da özgürleşecek.
 
İçerik sağlayan gezi siteleri ve bloglar ön plana çıkacak
Kişiler seyahat seçimlerinde içerik sağlayan internet sitelerine ve bloglara daha fazla rağbet gösterecek, sosyal medyada sürekli güncellenen içerikler daha çok okunur hale gelecek. Gezmek isteyenler tur acentalarına gidip danışmak yerine Internet üzerinden daha fazla araştırma yapacak. Sosyal medya önerileri daha fazla dikkate alınacak, gezi yazarları ve bloggerları yeni kanaat önderleri olacak. Bloggerlar belirli platformlar da buluşarak iletişimlerini Internet ve cep telefonları aracılığıyla yapacaklar.
 
Gençler daha çok seyahat edecek
Gerek blogların etkisi, gerekse ailelerin bakış açısının gelişmesi ile gençler daha fazla seyahat edecek, sırtçantalı gezginlerin sayısı artacak. Özellikle 18-25 yaş grubu koordine olarak okulları veya arkadaşları ile yurtdışındaki konser, festival ve benzeri etkinliklere ilgisi artacak. Bu da hostellere olan rağbeti arttıracak.
 
Otellerde yeni tasarımlar
Oteller arasında artan rekabet otellerin sundukları hizmetlere de yansıyacak. Bazı oteller sundukları hizmet kapsamını geliştirirken bir kısım oteller farklı bir müşteri kitlesini kendilerine çekmek için tasarımcılarla çalışıp, yenilikçi konseptler oluşturacaklar.
 
Villa turizminde patlama yaşanacak!
Grup olarak yapılan seyahatlerde, konfor beklentisinin artması villa turizmine katkı sağlayacak. Özellikle Avrupa’da zaten çok yaygınlaşmış olan kiralık ev/villa konaklaması,  daha fazla özgürlük, konfor ve daha uygun ekonomik koşullar sağladığı için tercih edilecek. Türkiye’de özellikle villa turizminde öne çıkan destinasyonlar ise Bodrum, Dalyan, Kaş ve Kalkan olacak.

Temalı seyahatler
Kişiye özel rehberlikler yaygınlaşacak ve temalı, konsept seyahatler popüler bir konu olacak. Özellikle safari, gurme, dalış, kayak, sörf, motosiklet, festival gibi aktivitelerle birleşen seyahat konseptlerinde artış yaşanacak.

Kamping alanları ve karavan tatili yine gözde olacak
Hem sunduğu fiyat avantajı hem de yer bulma kaygısı yaşatmayan çadır ve kamping tatilleri yeniden gözde olacak. Özellikle karavan turizminde artış olması ve karavan park alanlarında bir yükseliş bekleniyor.

Nehir turlarının yıldızı parlayacak
Hem konforlu bir seyahat hem de yeni yerler görmek isteyenler nehir turlarına rağbet edecek. Bu turlarda hem sürekli otel değiştirme ve valiz aç kapa olayı olmadığından, hem de açık büfe yeme içme olanağı sağlandığından özellikle Volga, Ren, Seine, Tuna nehirleri yakın da olduğu için yaşça büyük gezginlerin favorisi haline gelecek.

Mavi turlara talep artacak
Yelkenli, gulet, katamaran ya da motoyatlarla yapılan mavi turlar konforlu ve sakin seyahat arayanlar için popülerliğini arttıracak. Yurtiçinde tercih Kuzey Ege, Güney Ege ve Likya Koyları olurken, yurtdışında bize yakınlığı nedeniyle Yunanistan Dodekanisos (ya da Dodekanes) denilen Yunan Adaları çokça ziyaret edilecek.

Etiketler

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni