Antarktika'nın Az Bilinenleri

Antarktika hakkındaki ilginç bilgileri keşfetmeden önce dilerseniz kıtanın tarihine bir göz atalım. Yunanca’daki “Antarktikos” kelimesinden esinlenilen kıta Arktika’nın karşısındaki anlamına gelen bir isme sahiptir. 200 yıllık bir arayışın ardından yeri keşfedilen kıtanın 1840 yılında Charles Wickes tarafından bulunduğu bilinmektedir.

Bünyesinde hiçbir ülke bulunmayan tek kıta olma ünvanına sahip Antarktika’da 2 milyon yıldır yağmur almayan yerlerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca yapılan bir araştırma sonucunda Antarktika’da bulunan buzların tüm dünyadaki buzlara oranının 92/100 olduğu da tespit edilmiştir.

Antarktika

Haliyle hiç otelin bulunmadığı kıtada idari bir birimin varlığından da söz edilemez. Bilinen genel bilgilerin ardından gelelim kıta ile ilgili daha ilginç bilgilere…

Dünya üzerindeki konumu sebebiyle, yıl boyunca güneşin çok güçsüz olduğu Antarktika’nın büyük çoğunluğu kalın bir buz tabakası ile kaplıdır.

Antarktika’da bilim adamları dışında sürekli yaşayan ya da çalışan fazla insan bulunmaz. Şartların zorluğu ve besin kıtlığı dünyamızın bu bölgesini yaşanması zor bir yer haline getirmiştir.

Bilim adamlarına göre, küresel ısınmanın etkisiyle Antarktika'daki tüm buzullar erimesi durumunda, deniz seviyesi dünya çapında 60 metre daha yükselecek. Buna göre bazı ülkeler sular altında kalacaklar. Bu sorunla karşı karşıya ülkelerden biri olan Maldivler'de yaşayan insanlar için Avustralya hükümeti sığınma hakkı sağlamıştır.

Antarktika 1

Antarktika kimi zaman gemiler için aşılması gereken bir engel olmaktadır. Bilimsel çalışmalar, askeri faaliyetlerde kullanılacak gemilerin bu zor şartlarda, kalın buz tabakasını kırarak ilerlemesi mümkün olmadığı için bu görevi üstelenen ve "buzkıran" olarak nitelendirilen özel gemiler bulunmaktadır.

Özel bir molekül olan su, diğer sıvıların aksine donduğunda genleşir. Bu da bilindiği üzere, nehir ve denizlerin üst kısımları donmuş olsa bile alt kısımlarında suyun sıvı olarak bulunması anlamına gelir.  Fotoğrafta Antarktika’nın su altı yaşamının devam ettiğini görebilirsiniz.

Doğanın harikalarından biri sayılabilecek Antarktika'da doğal yollarla oluşmuş mağaralar vardır.

Antarktika kıtası tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir alanı kaplar. Avrupa kıtasından daha geniştir ve Avustralya kıtasının iki katı büyüklüğündedir.

Antarktika 2

Dünyanın diğer her yerinde olduğu gibi, hayat Antarktika’nın soğuk sularında da varlığını sürdürmektedir. Örneğin kıtada su altında çok az ışığın bulunduğu diplerde yaşayan bir balık türü görülmekte. Çok az ışığın bulunduğu bu derin sularda saydam canlıların hakimiyeti bulunmakta.

Bir buzdağının sadece görünen kısmı. Bu deyim buzdağlarının büyük bölümünün su altında olması sebebiyle ortaya çıkmış, yerinde bir deyimdir.

Hava sıcaklıklarının genelde -37 derece civarında seyrettiği Antarktika’da neredeyse her şey donar...