BAYRAM İÇİN GEÇ KALMADINIZ! - SON DAKİKA KARAR VERENLER İÇİN

Uzun bayram tatili için program yapmadınız ama şimdi bayramı evde geçirmek istemiyorsunuz... Çok geç; uçak, otobüs dolmuştur… O zaman arabamızla gideriz! Ama ya otel? Haklısınız, ülkemizde yaz tatili denince akla ilk gelen Ayvalık, Foça, Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Göcek, Kaş, Belek, Side gibi popüler ve gerçekten ülkemizin cennet köşelerinde konaklamalar çoktan doldu. Restoranlar ise her zamankinden çok daha pahalı değil mi?


 
Pahalı otellerden, mekânlardan, kalabalıktan sıkıldınız mı? Yurt içi seyahatinden daha masraflı olmayacak destinasyonlar var. Üstelik bu ülkelerde bayram yok, yer bulmanız daha kolay olabilir. Son dakika fırsatları her zaman vardır. Hatta Airbnb (ev kiralama sitesi) vb. siteleri ziyaret edip kısa süreli ev kiralayabilir, hem daha rahat ve ekonomik bir tatil planlayabilirsiniz; hem de aileniz ayrı odalarda olmaz.
 
Uçak bileti mi? Herkes cumartesi yola çıkıyor; siz bayram günü gibi daha geç çıkarsanız, eminim uygun fiyatlar bulabilirsiniz.

Yurt içi ya da yurt dışı fark etmez, sadece ufkunuzu genişletin. Yeni yerler keşfetmeye; doğayla, tarihle, yeni kültürlerle iç içe olmaya; gittiğiniz yerlerin tarihi sokaklarında dolaşırken kaybolmaya hazırsanız işte size öneriler:
 
Vizeniz mi yok? Sorun değil, Türkiye vatandaşlarına vize uygulamayan birçok ülke var yakınlarda.
Türklerin ayak izlerine rastlayacağınız tarihi şehirleri ile Bosna-Hersek (Saraybosna, Mostar, Poçitel), Karadağ (Budva, Kotor), Makedonya (Üsküp, Ohtid, Manastır), yavru vatan Kıbrıs da sizlere kucak açacak ülkelerden.
 
Ege kıyılarımıza çok yakın, komşumuz Yunan adalarına ne dersiniz? Atlayın arabanıza Ayvalık’a, oradan Midilli’ye, Çeşme’den Sakız’a, Kuşadası’ndan Sisam’a, Bodrum’dan Kos’a, Mikanos’a ya da Leros’a, Marmaris’ten Simi ya da Rodos’a, Kaş’tan Meis’e geçin, en uzağı feribotla bir saatlik mesafede. Üstelik son yıllarda da kapıda vize olanakları da başladı.  (Vizeniz yoksa; 3 gün önce yapacağınız vize başvuru formu, gidiş-dönüş tarihi belli olan feribot bileti ve 35 Euro vize harcıyla birlikte acentelere başvurabilirsiniz. Yeşil pasaportunuz varsa zaten vize gerekmiyor.)

Bu adalarda Osmanlı’nın izlerini görebilir, eski dar sokaklarında yürüyebilir, çok uygun fiyatlara deniz mahsulleri yiyebilir, adaların sayısız koylarında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Hemen her adada mutlaka Türkçe konuşan birilerine rastlayacaksınız, size kucak açacak ve her konuda da yardım edeceklerdir.

Valiz hazırlamayı da dert etmiyorsanız karar verip yola çıkabilirsiniz. Valiz hazırlamayı sevmeyenlerdenseniz ya da zor geliyorsa işte size kolaylık sağlayacak bir liste:
 
-Hayatımızı çok kolaylaştıran, bel ağrılarını ortadan kaldıran dört tekerlekli bavulları tercih edin; ya da sadece kabin boy çanta, bir sırt çantası ile en gerekli eşyaları alarak da seyahat edebilirsiniz.
 
-Pasaport, kimlik, kredi kartınız ve biraz nakit döviz (Çıkış fonunu havaalanında alabilirsiniz)
 
-Telefon, şarj cihazınız ve taşınabilir portatif şarj deposu (Kısa seyahatler için artık fotoğraf makinesi bile gerekmiyor, telefonlarımız çok güzel fotoğraf çekiyor– telefonunuza gerekli uygulamaları indirin, navigasyon, harita, müzik, wi-fi bulucu gibi)
 
-Kullandığınız ya da gerekli olabilecek ilaçlarınız, kullanıyorsanız okuma gözlüğünüz.
 
-Kıyafete gelince bir şort ve bir pantolon ve uyumlu t-shirtler (kalacağınız gün kadar)
 
-Akşam için hafif bir elbise, bir şal.
 
-Yürüyüş ayakkabısı ve akşam kıyafetinizle uyumlu bir sandalet ama mutlaka rahat olsun.
 
-Gideceğiniz ülkenin hava durumuna göre şapka, güneş gözlüğü, koruyucu krem, yelpaze, hırka, mont vs.
 
-Pijama, iç çamaşır, makyaj ya da tıraş çantanız, seyahat boy diş fırçası, macun, şampuan.
 
Çok seyahat eden bir gezgin olsam da her seyahatte mutlaka bir şeyler unuttum hissine kapılırım; sonra “pasaportum ve kredi kartım yanımda, her şeyi gittiğim yerden alabilirim” diye düşünerek yola koyulurum. Bence siz de böyle yapın ve hiçbir şeyi dert etmeden yola çıkın.
 
Uzun tatil dönüşü yine gezi anılarımı sizlerle paylaşıyor olacağım.
 
Gezide, seyahatte ya da ailenizle evinizde; her nerede olacaksanız çok güzel bir tatil geçirmenizi diliyorum.
 
Sevgiyle…

 

Etiketler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.