Google+

Arama formu

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Özlem Mete tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hobisi seyahat olan herkes gibi ben de sık sık farklı kanallardan uçak bileti alıyorum ama açıkçası sürekli tercih ettiğim belli bir kanal olduğunu söyleyemem. Bir seyahat tutkunu olarak uçak biletleri, en çok para harcadığım şeyler listemin üst sıralarında yer alıyor. Bu nedenle uzun zamandır yapmak isteyip de bir türlü fırsat bulamadığım şeyi sonunda yaptım ve uçak biletini en ucuz, en kolay ve en güvenilir hangi siteden alabilirim oturup araştırdım. Bu iş epey vaktimi aldı ama bence değdi. Amacım reklam yapmak değil, o yüzden şu site en iyisidir filan gibi bir sonuca varmadım. Bunun yerine tüm sitelerin eksi-artılarını belirleyip not ettim. Umarım işinize yarar.

Enuygun.com

Google'da “uçak bileti” ve “ucuz uçak bileti” diye arattığımda en üstte sıralandığı için bu siteden başladım. Ayrıca sık sık uçak bileti aldığım bir site olduğu için daha rahat değerlendirebiliyorum. Çevremde tanıdığım çok kullanıcısı var. Geçenlerde Sabiha Gökçen'de reklamlarını gördüm. Türkiye'nin en yüksek trafikli uçak bileti sitesi olduklarını söylüyorlar. Ben de en azından en büyüklerinden biri olduğunu düşünüyorum. Sitelerinde ise ayda 200 bin kişinin kendilerinden uçak bileti aldığını vurgulamışlar. Belli ki kendilerine güveniyorlar. Peki biz onlara güvenebilir miyiz diyerek siteyi en ufak ayrıntısına kadar inceledim. Enuygun'u kullanım yönünden oldukça başarılı buldum. Hem web siteleri, hem de mobil site ve uygulamaları kullanıcı dostu. Aramayı kolay ve hızlıca halledip biletinizi rahatça alabiliyorsunuz. iPhone ve Android uygulamaları var ve yorumları oldukça iyi (ben bu yazıyı yazarken iTunes'ta baktığım son 50 notu beş tam yıldızdı). Bu yorumlar, güvenilirlik açısından oldukça olumlu.

Site sağlam bir seyahat içeriğine sahip. Gideceğiniz destinasyonla ilgili havalimanı transferinden, "nerede ne yenir"e dek tüm bilgileri tek bir yazıda zip'lenmiş olarak bulabiliyorsunuz. Ayrıca uçuş tarihiniz yaklaştığında size o yerin hava durumu, yapmadan dönme listesi, görülmesi gereken yerler, ulaşım olanakları gibi bilgileri içeren rehber niteliğinde bir mail de atıyorlar. Çağrı ekibinin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Bir keresinde buradan aldığım biletin tarihini değiştirmem gerekmişti; aradığımda gerekli işlemleri hemen yapıp işimi hızlıca hallettiler. Bu arada ek bir artı olarak enuygun.com'dan isterseniz otel rezervasyonu yapabileceğinizi de belirteyim.

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ

Sitenin eksilerinden söz edersek; yurtdışı servislerini biraz daha geliştirmeleri gerek. Yurtiçi uçuşlar için kolayca bilet alıyorum ama yurtdışı kısmı biraz karışık. Üyeliğe zorlamıyorlar, daha doğrusu sitede üyelik sistemi yok. İsterseniz mail adresinizi bırakıyor, bültenlerine abone oluyorsunuz. Üyeliği şart koşmamaları iyi ama bunu bir seçenek olarak sunsalar ve sonraki uçuşlarda kolaylık sağlasalar çok daha iyi olur (neyse ki mobil uygulamada bilgilerinizi kaydediyorsunuz da tekrar tekrar girme derdi olmuyor).

Gelelim fiyatlara... Enuygun, yurtiçinde hemen tüm uçuşlarda havayolu şirketinin kendi sitesiyle aynı fiyatları sunuyor. Hatta yurtdışı uçuşlarda, yakalayabilirseniz havayolu şirketinin verdiğinden daha düşük fiyatlara da bilet alabiliyorsunuz (ben birkaç kez aldım). Kendimce bir fiyat kıyaslaması yapabilmek için bir uçuş belirleyip enuygun ve muadili tüm sitelerde arattım ve sonuçları karşılaştırdım. İstanbul-Antalya, 15 Mart gidiş, 16 Mart dönüş Onur Air R sınıfı bilet enuygun’da gidiş-dönüş her şey dahil 110,10 TL.
 
Skyscanner

Türkiye'de ve hatta tüm dünyada sık seyahat edenlerin çok iyi bildiği bir site, Skyscanner. Uçuş, konaklama ve araç kiralama hizmeti karşılaştırma konusunda dünyanın 1 numarası desem abartmış olmam sanırım. Site Türkiye'de, dünyadaki kadar olmasa bile oldukça tıklanıyor (günlük 52 bin ziyaretçisi olduğunu okudum). Yurtiçi fiyatlarında herhangi bir artısını görmedim ancak yurtdışı uçuşlarda oldukça güzel fiyatlar yakaladığımı söyleyebilirim. Sitesi de mobil uygulaması da oldukça kullanışlı. Bildiğim kadarıyla kullanıcı arayüzleriyle ödül almış bir site. Aktarmalı uçuş karşılaştırmada da gayet başarılılar. Skyscanner; sık güncellenmesi, kolay arayüzleri ve pek çok alternatifi bir arada sunmasıyla öne çıkıyor. Araç kiralamada ve otel karşılaştırma konusunda da hizmet veriyorlar ancak hiç denemedim; ne kadar yeterli hizmet veriyorlar bilmiyorum.

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ-1

Gelelim eksilerine... Tamam site çok kullanışlı ama bilet satın alamıyorsunuz. Uçuşlarınızı seçtiğinizde Skyscanner sizi ilgili şirketin sitesine yönlendiriyor; işleminize buradan devam ediyorsunuz. Bu da hız ve pratiklik arayan kullanıcılar için büyük sıkıntı. Ayrıca bilet sorgulattığınızda ekrana ilk gelen fiyatla yönlendirildiğiniz havayolunun çıkardığı fiyat aynı olmayabiliyor. Bu da güvenilirliği sarsıyor. Ben birkaç kez yaşadım. Siz de dikkat edin derim.  Ayrıca sadece anlaşmalı olduğu birkaç sitenin fiyatını veriyor. Dolayısıyla Skyscanner avantajlı fiyat sunma konusunda bazen yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle ben diğer karşılaştırma sitelerine de bakıp öyle karar veriyorum.

Son olarak pek çok uluslararası şirket gibi Skyscanner'ın da Türkiye'de bir ofisi yok. Dolayısıyla çağrı merkezi veya müşteri hizmetleri de yok; uçuşunuzla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda karşınızda bir muhatap bulamıyor, havayolu şirketiyle baş başa kalıyorsunuz. Dediğim gibi Skyscanner özellikle yurtdışı uçuşlarda iyi ama diğerlerine de bakmakta fayda var.

Fiyat değerlendirmesinde ise Skyscanner beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. İstanbul-Antalya, 15 Mart gidiş, 16 Mart dönüş, Onur Air R sınıfı için 130 TL fiyat çıkardı. Bu rakam hem enuygun'un hem de Onur Air'in resmi sitesinin 20 TL üzerinde.
 
Ucuzabilet.com

ETS Tur hepimizin bildiği bir şirket. Ucuzabilet.com da onun online uçak bileti satış sitesi. Yalnızca uçak bileti konusunda hizmet veriyorlar. Sade, kolay anlaşılır, pratik ve kullanışlı bir site. Tek yön, gidiş/dönüş ve çok noktalı olmak üzere üç farklı alternatif üzerinden kolayca bilet alabiliyorsunuz. Gerçi site biraz yavaş çalışıyor, arama yaparken sonuçlar yavaş geliyor ama bilet almadan önce bakmanızda fayda var derim.

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ-2

Fiyatlar konusunda aynı aramayı burada da yaptım; İstanbul-Antalya, 15 Mart gidiş, 16 Mart dönüş, Onur Air R sınıfı için 113,10 TL fiyat çıktı.

Aerobilet

Aerobilet, bildiğim ve sitelerinde yazdığı üzere eski, köklü bir şirket. Uzun zamandır alışveriş yapmadım ama yıllar önce birkaç kez bilet almıştım. Yalnızca uçak bileti alanında değil, otobüs, havalimanı transfer, konaklama gibi alanlarda da karşılaştırma hizmeti sunuyorlar. Üstelik birkaç dilde. Sitenin tasarımı güzel; kullanışlı ve sade. Üyelik sistemleri var ama üye olduğunuzda hangi avantajları sunuyor bilmiyorum. Çok sık kullanmadığım için üye olmak da istemedim açıkçası. 24 saat hizmet veren bir çağrı merkezleri var. Bir sorun çıktığında hızlı cevap almak ve güvenilirlik açısından bu çok iyi. Fiyatlar ne durumda derseniz Aerobilet bu noktada sınıfta kalıyor. Sunduğu hizmetten aldığı komisyon oldukça yüksek. İstanbul-Antalya uçuşunu 15 Mart gidiş-16 Mart dönüş, Onur Air R sınıfı şeklinde burada da arattım. Aerobilet üstelik de 20 lira indirim yaptığını da söyleyerek 130 TL fiyat çıkardı. Bu rakam bu araştırmadaki en uygun fiyattan 20 TL daha yüksek.

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ-3

Biletall

Biletall, Kayseri kökenli bir site. Yalnızca uçak değil, feribot, otobüs ve tren bileti de satın alabiliyorsunuz. Bu önemli bir artı çünkü halen uçakla gidemediğimiz pek çok yurtiçi destinasyon var. Ayrıca araç kiralama ve konaklama hizmeti de sunuyor. Uçak bileti almak için kullandığım bir site değil ama internette reklamlarını sıkça gördüğüm için dikkatimi çekti, bir bakayım dedim. Reklam için bütçeleri var; belli ki arkalarında büyük bir grup var. Bunca reklama karşın sitenin tasarımı oldukça acemice yapılmış gibi geldi bana. Çünkü site, işlemler sırasında her an bir sorun çıkaracakmış, tabiri caizse patlayacakmış gibi duruyor. İnternet konusunda pek deneyimli olmadıklarını düşünüyorum. Bu elbette benim fikrim.

DENEDİM, İNCELEDİM, YAZDIM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ UÇAK BİLETİ SİTELERİ-4

Fiyat karşılaştırması yaptığımda ise şaşırtıcı bir sonuç çıktı ortaya. Genelde bana en hesaplı gelen havayolu Onur Air olduğundan, İstanbul-Antalya arasında yine özellikle onu arattım. Onur Air'in o günkü tüm uçuşları listelendi ama hepsinin karşısında “dolu” yazıyordu. Oysa ben diğer sitelerden de baktığım için yer olduğunu biliyordum. Bunu yapmalarının sebebi sanırım Onur Air'in biletlerini satmamaları. Ancak “dolu” deyip kullanıcıyı yanıltmak yerine o şirketin biletini satmadıklarını belirtmeleri gerekmez mi? Diğer sitelere bakmayan biri, uçuşların gerçekten dolu olduğunu sanır. Yani uygun bilet bulursanız alın tabii ama “dolu” dediği uçuşları da mutlaka başka siteden bir kontrol edin. Benden söylemesi...


Özlem Mete kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar. Gezimanya’da yaptığı içerik düzenlemeleri, duyurular, etkinlikler, söyleşiler arasında kendini kaybediyor. Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı ama editörlük, hayallerinin mesleği oldu. Çok yazar, çok konuşur; sustuğunda da size soracak yeni sorular...