En İyi Seyahat Uygulamaları

Yola çıkma vakti! Seyahat zamanı geldi çattı valiziniz, biletleriniz her şey hazır. Tur kullanmadan, elde haritayla biraz da 'rüzgar nereye götürürse' tarzını seviyorsanız yol boyunca ihtiyacınız olacak çok şey var. Yatacak yer bulma, yiyecek bir şeyler bulma hatta en önemlisi 'yolunu bulma' :) Yolunu bulmayı burada gerçek anlamında kullanıyoruz tabi ki :)

Takipçilerimizin de yardımıyla bir seri halinde genişletmeyi düşündüğümüz "En İyi Seyahat Uygulamaları"nın ilk yazısında bizim de sürekli olarak kullandığımız ilk aklımıza gelen uygulamaları yazmakla başlıyoruz :)


Fotoğraf: www.tnooz.com

 1. XE – Currency

Yurtdışında dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden biri 'kazıklanma'. Turist kazıklamanın en uygun yollarından biri de para bozdururken olur. Para bozdurmak için komisyon almayan ofisleri ararsınız ama bu ofislerde turistik bölgeler ve daha tenha bölgeler olmak üzere kurlarda değişiklik gösterebilirler. İşte bu gibi sıkıntılarla uğraşmamak ya da işlemlerinizi daha kolay halledip ofise girmeden bile elinize ne kadar para geçeceğini öğrenmek için XE - Currency imdada yetişiyor.Güncel kurların otomatik olarak güncellendiği program sayesinde elinizdeki paraya karşılık ne kadar alacağınızı anında öğrenebilir kazık yediğinizden şüphelendiğiniz zaman arkanızı dönüp gidebilirsiniz :)

2. Trip Advisor

Dünyada gezginlerin en çok kullandığı ve çoğu işletmenin, hostelin bu uygulama sayesinde tanınırlığını arttırdığı süper bir uygulama! Hiç tanımadığınız bir yere gittiniz ve kalacak veya bir şeyler yemek için bakınıyorsunuz. Aklınızda bazı yerler var fakat karar veremediniz. İşte burada imdada TripAdvisor yetişiyor. Gitmek istediğiniz yere sizden daha önce giden insanların mekan hakkında bıraktığı yorumları okuyabilir, mekan hakkında daha gitmeden fikir sahibi olabilirsiniz. Dışarıdan fiyatı uygun ve temiz gözüken hostelin yorumlarına baktığınızda aslında gürültünün eksik olmadığını, ilgisiz işletmecilerinin olduğu bir hostelden veya bir tabak makarnaya 15 euro yazan bir mekandan kurtulmanızı sağlayan bir iyilik meleğidir :) En iyi seyahat uygulamaları arasında en iyisi seçilebilir :)

3. Citymaps2go

Çok fazla macera sevmeyen, gideceği yere gitmeden önce eşeğini sağlam kazığa bağlayan gezginlerden olabilirsiniz. Kalacağınız hostel, gideceğiniz müzeler hatta yemek yiyeceğiniz restoranlar bile belli olabilir. Fakat bunlara gidebilmek için elinizde bir harita olması ve bu haritayı iyi okuyabilmek gerekiyor.

CityMaps2Go işaretlediğiniz noktaya sizi navigasyon yardımıyla götürerek bu sorunu çözüyor. Ayrıca yurtdışında ne internet paketi, hattı zor açtırdık zaten diyenler için 'offline harita' seçeneği de bulunuyor. Tek yapmanız gereken internet bulduğunuz bir noktada gideceğiniz yerin haritasını indirip, konum servislerini açmak. Bundan sonrasını program hallediyor zaten :)

4. MAPS.ME

Bu uygulamaya Ebru Gündeş'ten 'Gönlümün Efendisi' şarkısını armağan ediyoruz. Her seyahatimizde severek kullandığımız, aynı CityMaps2Go gibi offline çalışabilen bu güzide navigasyon programı sayesinde yolunuzu bulurken kimselere sormanıza gerek yok. Bazen saçma rotalar çizmek gibi bir huyu olsa da yolunuzu bulmaya çalışırken size epey yardımı dokunacaktır.

5. EVERNOTE

Seyahat boyunca size yardımcı olabilecek tüm notlarınızı yazıp, toplayabileceğiniz 'cebinizde' gezdirdiğiniz bir not defteri :) Defter tutmakla veya yanında taşımayı pek sevmeyenler için birebir :) Biletlerinizin, rezervasyonlarınızın nüshalarını saklayabilir, gidilecek yerleri not alabilirsiniz.

6. Booking

Tüm dünyada yoğun olarak kullanılan otel rezervasyonu sitesi Booking'in mobil uygulaması da kendisi gibi güzel. 5 yıldızlı otellerden, geceliği 3-4 Euro'luk yatakhane tarzı odaların olduğu hostellere kadar geniş bir yelpaze sunan Booking kullanıcılarına sağladığı ücretsiz iptal seçeneğiyle de rahat ettiriyor. Yalnız bu seçenek her otel için geçerli değil. Rezervasyonunuzu yapmadan önce ilgili yerin sayfasını dikkatlice incelemenizde fayda var.

7. Couchsurfing

Seyahat ederken konaklamaya para ödemek düşük bütçelerle gezenler için büyük dert. Hem bu masraftan kurtulmak hem de gittiğiniz yerin 'lokal' insanlarıyla tanışmak ve ileride devam etmesi muhtemel arkadaşlıklar kurmak için en iyi seçenek Couchsurfing. Uygulama kabaca seyahat ettiğiniz bölgelerde, kalacağınız gün sayısını, kaç kişi olacağınız gibi temel konuları belirterek, evi veya sizi ağırlayacağı bir odası müsait olan birinde, karşılıklı anlaşma sonucu 'ücretsiz' olarak kalabildiğiniz karşılıklı yardımlaşmaya dayalı bir platform.

ikiseyyah

Yazar Hakkında

ikiseyyah

18 yaşımızı doldurduğumuz gün aldığımız pasaportlarla düştük yollara.İki üniversite öğrencisi olarak görmediğimizi görmek, bilmediğimizi bilmek için.Dünyayı kartpostallardan değil kendi gözlerimizl