Gemi Turları Hakkında Faydalı Olabilecek Bilgiler

Gemi seyahati farklı bir tatil anlayışı, evet uğranılan yerlerde kalış süreleri kısıtlı ama adı üstünde “gemi turu” yani daha çok gemide vakit geçiriliyor, eğleniliyor, karaya kısa süreli bir ziyaret için uğranıyor denebilir. Gemi turu çocuklu aileler (parklar, oyunlar, aktiviteler, bakıcılar vs. mevcut) ve tekerlekli iskemle kullananlar (her yere rampa ile ulaşım, her kata asansör mevcut) için de oldukça uygun ve rahat bir tatil olabilir. 
 
15-20 katlı devasa gemilerde sıkılmak mümkün değil, her saat bir aktivite mevcut. Örneğin tombala, karaoke, çeşitli dans, dil, sanat dersleri, eğlenceyle karışık spor aerobik... Casino merakınız varsa her gemide mevcut, uzak durmakta yarar var : ) Akşamları amfitiyatroda gerçekten çok güzel ve profesyonel şovlar, daha sonrasında ise her türde müzik dinleyip dans edebileceğiniz 7-8 bar var. Bizim gemimiz İstanbul ve İzmir duraklı olduğu için olsa gerek, kafelerden birinde Türk kahvesi, barlardan birinde ise akşamları canlı Türkçe müzik ve dans vardı. 2 gece balo, en az 10 bar ve kafede çeşitli türlerde canlı müzik, spa ve masaj, spor salonu, kuaför, 1500 kişi oturma kapasiteli ana restoran dışında 7-8 restoran, 24 saat açık zengin çeşitleriyle büfe-restoran, alışveriş, duty free gibi saymakla bitmiyor. Yemekler çeşitli ve güzel, içki fiyata dâhil değil ama su-şarap-kokteyller- meşrubat ve kahveyi kapsayan paket alırsanız uygun fiyat olabiliyor.
 
Bizlere yardımcı olan Türk rehberler, tur operatörleri ve garsonların olması da yararlı oldu.

Adriyatik hattını yapacak olursanız “Kara Turları” için kısa bilgiler
 
Dubrovnik’te isterseniz; limandan geminin shuttle’ları ile veya limanda bekleyen taksilerle eski şehre gidebilir, küçücük kenti kendiniz gezebilir, teleferiğe binebilir, aynı yolla gemiye dönebilirsiniz. Limanda geminin hemen karşısında da bir pazar var, şehirdeki tüm ürünler burada da satılıyor. Sadece Cavtat kasabası gezisi arzu ederseniz tur alabilirsiniz.
 
Venedik’te de kara turu almadan gezebilirsiniz. İlk kez geliyorum kaybolurum diye düşünmeyin. Yukarıda belirttiğim gibi gemiden tur tekneleri ile San Marco Meydanı’nın biraz ilerisinde iner, belirtilen saatte yine aynı noktadan tekne ile gemiye dönebilirsiniz. Gemiden alacağınız turlar da zaten sizin yapabileceğiniz gibi 15-20 dakikalık bir gondol turu, sonrasında San Marco Meydanı’na gidip tarihini anlatıyor, sonra Rialto Köprüsü’ne götürüp sizi serbest bırakıyor. Yani tekneyi kaçırırım diye düşünmeyin turla da gitseniz yine kendiniz ulaşıyorsunuz dönüş için tekne iskelesine.
 
Bari’de Alberobello ve Katakolon’da Olympia’ya gitmek isterseniz tur alabilirsiniz, zira mesafeler 1 saat civarında…

Gemi turu yapacaklar için faydalı olabilecek notlar
 
Gemi açık denizde iken telefonunuzun operatörünü mutlaka kontrol edin, ülke şebekesi yerine ‘TIM’ yazısını görürseniz dikkat, uyduya bağlısınız demektir ve konuşma oldukça pahalı olur, acil aramanız gerekmiyorsa limana yanaşana kadar bekleyin. Aynı şekilde internet de oldukça pahalı, zira uydudan link alıyor. Eğer önemli bir işiniz yoksa karaya çıkana kadar bekleyin, Dubrovnik’te limandaki pazarın hemen yanında bir kafe var. 3 Euro’ya 1-2 saat internet alarak maillerinizi indirip daha sonra gemide okuyabilirsiniz. Venedik’te ise her kafede internetten faydalanabilirsiniz. Biz diğer gemi gezilerimizde de hep limanlarda internet kullandık.
 
Gemide Alışveriş: Yanınıza almayı unuttuğunuz bir şey mi var; üzülmeyin, gemide her şeyi bulabilirsiniz. Güzel dükkânlar, parfüm, kıyafet, saat-gözlük, mücevher ve ünlü markaları satan mağazalar, duty-free var. Akşamları ise bazı ürünleri daha ucuza, indirimli sattıkları pazar kuruluyor, beğendiğiniz ürünleri buradan alabilirsiniz.
 
Yemek: Kesinlikle aç kalmazsınız, hatta dikkat etmezseniz kilo alıp dönebilirsiniz, zira 24 saat yemek sunuluyor; 5 çayı, akşam kokteylleri vs. Gerçekten çeşitlilik ve lezzet olarak güzel yemekler yiyeceksiniz. 2 gece özel, şık kıyafet ve ceket-kravat isteniyor, arada da yeşil-kırmızı-beyaz (İtalyan firması olduğu için bayraklarının renkleri) gecesi, beyaz gece, 60’lar gecesi vs. gibi konseptler yapıyorlar ama mecburiyet yok elbette.

Etiketler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.