Google+

Arama formu

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM

Bu yazı Gezimanya üyesi Özge Kara tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Uçak biletinizi alacak bütçesiniz varsa bilgisayarınızın başınıza geçin ve içinizdeki göçebenin elinden tutacak yeni bir sosyal ağa üye olmaya hazır olun. Roam adında yeni bir oluşum, dünyanın farklı yerlerinden beş şehirde kısa dönem konaklayabileceğiniz dairelerle karşınıza çıkıyor. Bali, Miami, Madrid, Buenos Aires ve Londra’da başlayan proje, kısa zamanda sınırlarını genişleterek dünyanın birçok yerine dağılmayı hedefliyor.

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM

Peki ama nedir bu Roam? Öncelikle şunu belirtelim: Roam seyahat planlarınızı kolaylaştırmak üzere ortaya çıkmış bir oluşum değil. Altında çok daha başka bir fikir yatıyor: Bir yere ait olmadan göçebe olarak yaşama fikri… Yukarıda adı geçen şehirlerde ortak yaşam alanları kuran Roam, katılımcılarının her birine özel banyolu odalar sunuyor. Bununla birlikte binalarda ortak çalışma ve sosyalleşme alanları bulunuyor. Amaç ise kişilerin mümkün olan en fazla sayıda insanla tanışmasına destek olmak.

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-1

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-2

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-3

Roam’ın kurucusu, 20’li yaşlarda göçebe bir şekilde yaşamış ve bu vesileyle dünyanın farklı yerlerinde çalışma imkânı bulmuş bir kişi: Bruno Haid. Haid, kendi deneyimlerine dayanarak ortak yaşam alanlarının ve bu tarz projelerin kişilere büyük katkı sağladığını düşünüyor. Roam’la birlikte kimseyi tanımadığınız, yepyeni bir şehire geldiğinizde yaşanan acemilik ve tutukluk sürecini daha hafif bir şekilde atlatmanız hedefleniyor. Ortak alanlar sayesinde gelir gelmez kalabalığa karışmak, şehri daha o andan itibaren deneyimlemek adına büyük bir fırsat.

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-4
Madrid

Yine kendi deneyimlerine dayanarak bir yerden bir yere geçtiğinizde alışma sürecinin ortalama birkaç hafta sürdüğünü söyleyen Bruno Haid, “Biz bunu bir an önce halletmek istiyoruz. Örneğin Bali’ye çıkıp geldiğinizde bir süredir orada yaşayan insanlarla bir arada olmak size yerli halkla kuracağınız iletişimden tutun da neyin nerede olduğuna hakim olmaya kadar büyük bir kolaylık sağlıyor,” diyor.

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-5
Bali

Odaları en az bir hafta süreyle kiralayabiliyorsunuz. Seçiminiz hangi şehirden yana olursa olsun ücret sabit: Haftalık 500, aylık 1800 Dolar ödüyorsunuz. Bir hafta seçeneğinin bulunmasına rağmen Roam, daha fazla kalmanızı tavsiye ediyor. Nitekim ortak yaşam olanağının şehirlerde çok sık karşılaşabileceğiniz bir fırsat olmadığını düşünüyor.

Her yaştan kişilerin konaklayabileceği yaşam alanlarının ilk sakinleri arasında senarist, kadın hakları aktivisti, Berlin’de bir ortak yaşam alan kurucusu gibi farklı profillerde birçok insan var. Bruno Haid, konuyla ilgili “Sadece genç freelance çalışanlara yönelik bir oluşum değil Roam. 30’larının sonunda bebek sahibi olmadan önce bir-iki yıl uzaklaşmak isteyen çiftler için de tasarlandı, çocuklarını üniversiteye gönderdikten sonra dünya turuna çıkmaya karar verenler için de…”

İÇİNİZDEKİ GÖÇEBEYİ DESTEKLEYEN BİR OLUŞUM: ROAM-6
Miami

Roam’la ilgili daha detaylı bilgi için websitesini ziyaret etmelisiniz. Uzaktan çalışma fırsatı olan herkes için büyük bir fırsat gibi gözüküyor. Bir topluluk içinde yaşama imkânı sunması da cabası!

Kaynak: http://www.fastcoexist.com/3059469/instead-of-renting-an-apartment-sign-...