Dünya'nın Dört Bir Yanından 1 Mayıs Kutlamaları

1 Mayıs İşçi Bayramı, 19. yüzyıl sonlarında işçilerin günlük çalışma saatleri hususunda küresel çapta yürüttükleri eylemler ve dayanışmayı anmak, dahası bunu taçlandırmak amacıyla her yıl birçok ülkede resmi bayram olarak kutlanıyor. Ülkemizde bu kapsamda yapılan etkinlikler, sıklıkla savaş alanına dönse de dünyanın pek çok yerinde hak ettiği şekilde düzenlenebiliyor. Siz de “Dünya 1 Mayıs’ta neler yapıyor?” diye merak ediyorsanız işte birkaç örnek:

Londra

Londra’da İşçi Bayramı şehrin merkezindeki en büyük ve en önemli meydanlardan biri olarak kabul edilen Trafalgar Meydanı’nda kutlanıyor. Trafalgar Meydanı, İngiltere’de geçmişten bugüne her türlü siyasal ve toplumsal gösterilerin merkezi. Ancak İngiltere’de 1 Mayıs resmi tatil değil. Bunun yerine mayıs ayının ilk pazartesi günü resmi tatil yapılıyor.

Paris

Paris’te ise kutlamalar Bastille Meydanı’nda yapılıyor. 1789 Fransız Devrimi’nin simgesi olarak anılan Bastille Meydanı, ülkenin en hareketli ve sesli eylemlerine ev sahipliği yapıyor.

1

Abd

ABD’nin başkenti Washington DC, şehrin merkez tren istasyonu olan Union Station’dan başlayıp Amerikan Kongre Binası’na uzanan ve Beyaz Saray’da son bulan bir güzergahta kutluyor İşçi Bayramı’nı. Bu güzergah şehrin, dolayısıyla da ülkenin merkezi kabul ediliyor.

Rusya

Rusya’da resmi bayram olarak kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri başkent Moskova’da bulunan Kızıl Meydan’da gerçekleşiyor. Ülkenin hem sosyal hem de siyasi tarihinde önemli bir yer arz eden meydandaki kutlamalara katılım bir hayli kalabalık oluyor. Tverskaya Caddesi’nde yapılan geçiş törenlerinde katılımcılar, rengarenk görüntüleriyle bayrama can veriyor.

Çin

Çin’de 1 Mayıs’a ilişkin özel bir etkinlik ya da yürüyüş düzenlenmiyor. Bunun yerine halk, şehrin parklarına inerek keyifli zaman geçiriyor. Şangay’daki Halk Meydanı’nda düzenlenen su gösterilerini izlemek bu özel günün geleneksel aktivitelerinden biri.

Çin

Kazakistan

Kazakistan’da 1 Mayıs, İşçi Bayramı olarak değil; Halkların Birlik Günü olarak kutlanıyor. Ülkenin bu kapsamda yapılan en geniş çaplı etkinliğiyse başkent Astana’daki Kazak Eli Meydanı’nda düzenlenen etkinlik oluyor.

İsviçre

İşçi haklarını ilk kez tanıyan ülkelerin başında gelen İsviçre’de en büyük kutlamalar Zürih’te yapılıyor. Kortej halinde yapılan yürüyüşlerle başlayan etkinlikler, açılan stant ve çeşitli gösterilerle bir tür şenliğe dönüşüyor.

isviçre

Şili

Şili’de ise 1 Mayıs kutlamaları Merkezi Sendikalar Birliği tarafından düzenleniyor. Ülke genelinde düzenlenen etkinlikler sabah mitingle başlıyor, öğleden sonra pikniklerle devam ediyor.

Küba

1 Mayıs’ın layıkıyla yaşandığı ülkelerden biri de Küba. Ülkenin başkeni Havana’da halk, kırmızılar giyerek şehrin en en sembolik meydanı olan Devrim Meydanı’nda buluşuyor. Meydandaki İç İşleri Bakanlığı Binası’nın üzerinde bulunan demirden Che Guevara figürü ve “Zafere kadar daima” anlamına gelen “Hasta la victoria siempre!” sloganı da toplanan kalabalığa eşlik ediyor. Miting, kısa zamanda müzikli gösterilerin yapıldığı bir şenliğe dönüşüyor.

Küba