Kayıklarla Kutlanan Festival: Dragon Festivali

Çin’in binlerce yıldır kutladığı Duanwu Bayramı, günümüzde birçok ülkede Dragon Festivali olarak kutlanıyor. Bu yıl İstanbul’da 28-29 Mayıs tarihleri arasında, İzmir’de ise 4-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin kökenine indik. 

Dragon Festivali’nin kökenine dair birçok efsane var. İçlerinden en kabul göreni festivalin M.Ö. 3. YY’da yaşamış şair Qu Yuan’nın anısına yapıldığını savunur. Chu Devleti döneminde devletin önemli kademelerinde bulunmuş Qu Yuan, ülkenin Qin Hanedanlığı tarafından işgal edilmesinin üzerine, hanedanlığa karşı muhalif görüşleri sebebiyle sürgün edilir. Ülkesinin içinde bulunduğu duruma dayanamayan şair, Çin Ay Takvimi’ne göre beşinci ayın beşinci gününde kendini Miluo Nehri’ne atarak intihar eder. Qu Yuan’ın ölümüne çok üzülen halk, kayıklarıyla birlikte birbirleriyle yarışırcasına cesedini ararlar; ancak tüm uğraşlara rağmen bulamazlar. Halk, şaire duyduğu derin saygıdan dolayı balıkların onun ölü bedenini yemesini istemez. Bunun üzerine ise nehre bugün Zongzi adı verilen pirinç doldurulmuş bambu parçaları atarak balıkları beslemeye çalışır.

Qu Yuan’ın kurtarılma çabalarını anmak amacıyla Çin'in güneyinde bulunan Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimlerinde ejderha kayığı yarışmalarının düzenlenmesi Dragon Festivali’nin bir tür başlangıcı olur. İlerleyen zamanlarda gelenekselleşen bu etkinlik, zamanla Çin’in farklı nehir ve göllerinde de düzenlenmeye başlar. Bazı yerlerde 50–60 ejderha kayığı birden yarışmaya katılır. Her kayığın başında değişik şekillerde, tahta üzerine oyulan rengârenk ejderha başı bulunur. Qu Yuan’ın ölü bedenini balıklardan kurtarmak amacıyla nehre atılan Zongzi ise bu festivalin simgesel yiyeceğine dönüşür. Oldukça renkli ve eğlenceli anlara ev sahipliği yapan festival bu sene Çin’de 9-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.


 
Ne zaman kutlanır? 
Çin’de ‘Duanwu Bayramı’ adıyla anılan festival, Qu Yuan’ın intihar ettiği günde, yani Çin Ay Takvimi’ne göre beşinci ayın beşinci gününde kutlanır. Ay Takvimi, Güneş Takvimi’ne göre farklılıklar taşıdığı için bu tarih her yıl değişiyor.
 
Hangi ülkelerde kutlanır?
Çin’de doğmuş bir festival olmasına rağmen Dragon Festivali, birçok ülke tarafından sahiplenilmiştir. Bunların başında Japonya, Güney Kore, Vietnam gibi uzak doğu ülkeleri gelir. Ancak festivalin enerjisi batıyı da etkilemiş. Hollanda, İspanya, Yunanistan, Belçika, İsviçre, Almanya’nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesi bu gelenekten ilham alarak Dragon Festivali adı altında çeşitli etkinlikler düzenliyor. ABD’de ise farklı eyaletlerde onlarca Dragon Festivali organize ediliyor.


 
Türkiye’de Dragon Festivali
Türkiye’de bundan sekiz yıl önce su sporlarını yaygınlaştırma projesi olarak HSB Group tarafından hayata geçirilmiş Dragon Festivali, düzenlediği Dragon Bot Yarışları sayesinde her yıl binlerce kurumu bir araya getiriyor. Kurumların ejderha başlı botlarda birbirleriyle yarıştığı festivalin amaçlarından biri de iş dünyasının dinamizmini artırmak.
Festivalin bu yılki programı şöyle: 
Mersin: 07-08 Mayıs 
İstanbul: 28-29 Mayıs 
İzmir: 4-5 Haziran 
İstanbul: 24-25 Eylül