Kidzania Cumhuriyeti: Çocukluğuma Bir Bilet

Nisan ayı boyunca çok fazla yere seyahat ettim. Kapadokya, Safranbolu, Polonezköy, İzmir, Ortaklar, Akyaka, Dalyan, Barselona bunlardan sadece birkaçı. Ama beni Nisan ayında en fazla etkileyen gezilerimden biri Kidzania Cumhuriyeti oldu. Burası çocuklar arasında çok popüler bir cumhuriyet. Ancak çocuk değilseniz ya da bir çocuğa refakat etmiyorsanız içeriye giriş vizesi alamıyorsunuz.

Biz de bu eşsiz cumhuriyeti keşfetmek için Gezimanya olarak “Bir Günlüğüne Çocuk olmak” etkinliğini düzenledik. Peki, bu etkinlikte neler yaşandı?

17 Nisan 2015 Cuma günü saat 18.30 gibi tüm davetlilerimiz ile Akasya AVM’nin içindeki Kidzania’da buluştuk. Çok vakit kaybetmeden sırayla etkinlik alanına doğru geçtik. Ama öyle istediğiniz gibi geçemiyorsunuz. Önce ülkemizin önde gelen havayolu şirketlerinden birinin geçek bir kopyasından Kidzania giriş bileti alıyorsunuz. Evet, hayatınızda yurt içi yurt dışı birçok yere bilet aldınız değil mi? Ama biz bu kez çocukluğumuza bir bilet alıyoruz.

Girişte bileğimize otomatik bir bileklik takılıyor ve içeride Kidzania Cumhuriyeti’nin para birimi olan Kidzos’a çevirmek üzere bir çek veriliyor.

Aynı bir ülkeye gider gibi havayolu kontuarından giriş yapıyoruz. Kidzania Cumhuriyeti’ne girdiğimizde Kidzania çalışanları bizi meydana yönlendirdi. Burada Kidzania Cumhuriyeti’nde neler yapabileceğimizi anlatırlarken aynı zamanda bizler de meydanda kurulmuş olan stantların çevresinde yerleştik, hem kokteyle katıldık hem de etrafı inceledik. Aslında bu cumhuriyete gelen çocuklar öncelikle işe yerleştirme ofisine gidip Kidzania’daki yapabileceği meslekler konusunda bilgi ediniyor ve seçtiği işe başvurup çalışmaya başlıyor. Bu durum biz yetişkinlere direkt kokteyl alanında anlatıldı.

Aktivite başlasın mesajı ile hepimiz öncelikle çeklerimizi bozdurmak için Kidzania Merkez Bankası önünde kuyruk oluşturduk. Çeki veren herkes 50 Kidzos sahibi oldu. Bu arada bu Kidzoslar dünyanın herhangi bir yerindeki Kidzania’da da geçiyor.

Elimde 50 Kidzos var. Önce gözüme kestirdiğim Gizli Ajan Servisi’ne gidiyorum. Ama herkes gözüne onu kestirmiş olacak ki sıra var. Eee ne yapalım, o zaman ben de Kidzania Müzesi’ne gittim. Burada hem bilgileniyorsunuz hem de arkeolojik kazı çalışmalarına katılıyorsunuz. Hiç vakit kaybetmeden elimde fırça başladım araştırmaya. Buradaki çalışmam karşılığında 8 Kidzos kazandım.

Sonra oldukça etkileyici bir inşaat alanına girdim. Burada inşaat mühendisliğini tecrübe etmek için 15 Kidzos ödeme yaptım. Kidzania’da her alan çok güvenli ve tertemiz. Mesela burada kafamıza baret takacağız ama öncesinde kafamıza bone onun üzerine baret takıyoruz.

Burada en çok üzüldüğüm şey topuklu ayakkabılar ile gelmek oldu. Ayağımda spor ayakkabılarım olsaydı kim bilir ne kadar zaman kazanırdım. Bu alandan çıktığımda tekrar para kazanmak için bu kez de moda evine gittim. Burada çocuklar manken olmanın inceliklerini öğreniyor ve podyumda yürüyor, kıyafetleri sergiliyorlar. Bu alana Özge ile birlikte girdik. Tülden yapılmış bir eteği üzerime geçiriverdim. Kafaya da bir şapka, her şey tamam : ) Burada Kidzania Cumhuriyeti’nde nasıl selamlaşılır gibi detayları da öğrendik. Müzik eşliğinde podyumda boy gösterdikten sonra 8 Kidzos da buradan kazandık. Sırada yeniden harcamak var.

Ardından THY’nin burada açmış olduğu havacılık okuluna gidiyorum. Burada da bizi hemen pilot gibi giydiriyorlar. Uçuş simülatörleri gerçekten çok etkileyici. Size verilen eğitim ile uçağı kaldırıyorsunuz, güvenli şekilde kullanıp, rotanızda size verilen piste indiriyorsunuz. Toplam uçuş nereden baksanız 15 dakika sürüyor. Bunlar neden bizim zamanımızda yoktu? Mesleki seçimler için gerçekten çocukları çok güzel yönlendirebilecek kanallar var. Havacılık eğitimi gerçek hayattaki gibi epey pahalı yanlış hatırlamıyorsam 20 Kidzos ödedim. Tam buradan çıkarken gezi partisi blogundan sevgili arkadaşım Onur’a o da havacılık dersi alsın diye 10 Kidzos borç bile verdim : ) İşin şakası gerçekten çok eğlenceli ve eğitici bir yer burası.

Buradan çıkıp diskoteğe gittim. Çünkü diskotekte karaoke yaparak para kazanabiliyorsunuz. Gerçi ben bunu denemedim. Tam oradan para kazanmak için Olay Yeri İnceleme birimine giderken bizim arkadaşlardan birini Merkez Bankası’ndan çıkarken gördüm. Daha sonradan anlattı ve çok güldüm, sizinle de paylaşayım : ) Meğerse tüm Kidzoslarını bitirmiş ve bankayı soymaya gitmiş. Tabii iyi bir örnek değil ama bir yetişkin olarak diyor ki bir daha banka soyma fırsatı geçmeyecek ki elime bir deneyeyim dedim. Yaptığı bununla da sınırlı değil tabii ki Gizli Ajan Servisi’ne aradan girmek için girişteki görevliye rüşvet teklif etmiş. Eyvah diyorum : ) Ama bizi çok güldürdü.

Neyse ben de sonunda Gizli Ajan Servisi’ne girebildim. En çok da burayı sevdim. 4 aşamalı bir bölge; iplerden tırmanıyorsunuz lazerler ile belirlenmiş çizgilerin arasından geçiyorsunuz, göz yanılsaması ile oluşturulmuş bir tünel içinde yol alıyorsunuz ve son aşamasında serbest atlayış yapıyorsunuz.

Hani denir ya çocuklar gibi şendik, işte biz de Kidzania’da aynen böyleydik. Saat 21.30 olunca kimse buradan ayrılmak istemedi. Etkinliğin başında bazı kişilerde biz yetişkin olarak burada ne yapacağız diye soranlar bile etkinlik bitişinde ya bir daha ne zaman geleceğiz diye sormaya başladı. Bakalım bir sonraki sefer ne zaman olacak?

Ama bir günlüğüne de olsa hayatın rutininden çıkıp çocuk olmak, çok farklı bir deneyim oldu bizim için. Bizim zamanımızda neden böyle şeyler yoktu diye hayıflandık durduk. Çocuğunuz varsa zaten bir gün bile beklemeyin buraya getirin, çocuğunuz yoksa yeğeniniz, arkadaşınızın çocuğu, komşunuzun çocuğu kim olursa bir çocuğu alıp buraya getirin hem o ufaklığı hem de kendinizi mutlu edin.

Bu etkinlikte bize destek olan Kidzania ekibine ve çalışanlarına sonsuz teşekkürler...

Etiketler

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni