Nehir Turları Hakkında Merak Edilenler

Gezmek, hepimizin en büyük tutkusu… Her an bir bilet bulma, farklı bir otelde konaklama, değişik yeni bir yer görme motivasyonuyla yaşıyoruz. Nereye gitsem?Nereleri görsem? Hangi lezzetleri keşfetsem? Bu ve benzeri sorular aklımızı kurcalar durur.
 
Bir kişi çok sık seyahat edemiyor olabilir ya da seyahatler arasında dinlenmeye zor vakit bulabilen biri olabilir. Ama her nedense kişilerin aklına “Nehir Turları en son gelir.
 
Özellikle son yıllarda gezginlerin Avrupa’daki nehir turlarına ilgisi bir hayli arttı. Nehir turları hem çok rahat bir seyahat biçimi hem de gerçekten çok keyifli.

Öncelikle cruise turu sevenler için zaten çok ideal bir seçenek. Bazı kişilerde cruise turlarına karşı bir ön yargı olabiliyor. Klasik cümle kalıpları arasında şunları çokça duyarız:
 
“Git, git, git deniz”,
“Eee ama gemide sürekli yemek yiyoruz. Bir yerde servis bitiyor diğerinde başlıyor”,
“Şimdi gemiye binersek kumar da oynarız. Kumarda da kazanmak yok. Bir tur parasını da kumarda kaybederiz”,
Limanda kalış süreleri çok kısa. İnmemizle, gemiye geri gelmemiz bir oluyor. Gittiğimiz yerlerden bir şey anlamıyoruz”,
“Ekstra turlar çok pahalı. Liman şehrin dışında. Yabancı dil yoksa mecbur ekstra tur almak gerekiyor”
 
Bu cümleler hep önyargılı cümleler. Ama nehir turları bu ön yargıların hepsini anında yıkar.
 
Şöyle ki;
Nehir turlarında sağlı sollu köyler arasında ilerliyorsunuz, dolayısıyla sizin içerisinde olduğunuz tablo sürekli değişiyor. “Git, git, git deniz” durumundan ziyade “Her değişen manzaraya şaşkınlık ve hayranlıkla bakma hali var.

Burada 3 öğün yemek çıkıyor. Sabah açık büfe kahvaltı, öğlen ve akşam menüden seçilen yemek yanında salata ve tatlı büfesi oluyor.
 
Nehir gemilerinde kumar oynayamıyorsunuz çünkü karaya çok yakın seyrediyorsunuz. Yani bir tur parasını kaybetmenize imkân yok.
 
Limanda kalış süreleri yeteri kadar uzun oluyor. Zaten büyük bir cruise gemisine göre nehir gemileri çok daha kolay yanaşıyor ve çok daha kolay demir alıyor. Üstelik nehir gemilerinde yolcu kapasitesi de cruise gemilerine göre çok daha az olduğundan gemiden iniş ve gemiye binişler çok daha hızlı oluyor.

Nehir gemilerinde yanaşılan iskeleler neredeyse kentin merkezlerinde. Dolayısıyla ekstra turlara katılmasanız da gemi içinde kalmıyorsunuz. Hemen çıktığınızda şehri gezebilecek kadar yakın mesafede demirleniyor.

Nehirdeki gemilerin çok büyük olmaları imkânsız, çünkü nehirlerin enleri belli. Dolayısıyla nehir gemileri de bu nehirlerin en dar yerinden (50 metre gibi) geçebilecek şekilde üretiliyor. Dolayısıyla boyları da ona göre ayarlanıyor.
 
Nehir gemileri genellikle 2-3 katlı oluyor. Nadiren de olsa 4-5 katlı olanlar çıkabiliyor. Fazla yüksek katlı olmamalarının sebebi; nehir üzerindeki köprüler. Kapasiteleri ise mürettebat dışında yaklaşık 120-160 kişi civarında.

Cruise turlarında yaş grubunun biraz daha yüksek olduğu doğru. Bunun sebebi de rahat bir yolculuk sağlaması. Ancak nehir turları her yaşa ve kesime hitap ediyor. Çocuklu bir aile de bu turdan büyük keyif alabilir, bir balayı çifti de engelli bir seyahat sever de. Çünkü nehirler şehirlerin, kasabaların ve köylerin içinden geçiyor. Çocuklu aileler için ideal dedim çünkü nehir gemisi çok büyük olmadığı için çocuklara göz kulak olmak daha kolay. Balayı çiftleri için çok romantik rotalar var; özellikle de Ren Parkuru ve Mosel Nehri. Engelli gezginler için güzel ve kolay bir seçenek, çünkü duraklar kentlerin içinde ve genel olarak düz alanlar ve de gezilip görülecek yerler yürüme mesafesinde. Gemilerin içinde engelli asansörleri de var.
 
Gemiye bindiğiniz gibi bir karşılama yapılıyor. Gemi tanıtılıyor ve bir nehir gemisinde nelere dikkat etmelisiniz anlatılıyor. Tehlikeli bir duruma hazırlıklı olmak için başta tatbikat bile yapılıyor.

Gemilerde giriş kısmında resepsiyon yer alıyor. Yine resepsiyonun olduğu katta küçük bir Duty Free Shop yer alıyor. Geminin ön kısmında barı, aktivite alanı, arka kısmında odalar ve bir küçük oyun alanı; alt katta ise yine arka tarafta odalar, ön tarafta restoran yer alıyor. Geminin terasında ise birkaç spor aleti, şezlong ve çok küçük bir havuz ya da jakuzi yer alıyor.

Nehir turlarında havuz sistemini görmek de oldukça enteresan.

Gidilecek yere göre gemiler bu havuzlara giriyor ve havuza ya su basılarak gemi yükseltiliyor ya da havuzdaki su boşaltılarak gemi alçaltılıyor. Bu şekilde rakım dengeleniyor.

En popüler nehir turları olarak; Avrupa’da Ren ve Mosel Nehirleri, Tuna ve Main nehirleri ile Rusya’da Volga Nehri sayılabilir. Özellikle Ren Nehri, Romantik Ren Parkuru ile Rusya Volga Nehri ise Beyaz Geceler konsepti ile çok daha talep gören turlardır.
 
Ama bunun yanında yine Avrupa’da Douro ve Guadalquivir Nehirleri ve Ukrayna’da Don Nehri turları tercih edilebilir.
 
Biraz daha uzakları isteyenler içinse Çin’de Yangtze Nehri, Vietnam-Kamboçya’da Mekong Nehri ve Amerika’da Mississipi Nehri turlarına; ister Türkiye’deki acentelerden, ister yurtdışı acentelerinden rezervasyon yaptırabilirler.

Etiketler

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni