Pilotlar ve Uçuş Ekiplerinden Şaşırtıcı İtiraflar-Vol1

Uçaklar, pilotlar ve havayolu şirketleri hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Bu galerideki itiraflar 27 pilot ve uçuş ekibi tarafından yapılmış. Hem korkutucu hem şaşırtıcı olan bu itiraflar havayolu şirketlerine bakışınızı değiştirecek. 

1.Kulaklıklar ambalajlı olmalarına rağmen yeni değiller.

Depoda uçaktaki küçük aksesuar nesnelerinin gidişatı hakkında görevli olan bir kişi, kulaklık setlerinin yeni olmadığını söylüyor. Buraya gelen kulaklıklar temizleniyor, kontrol ediliyor  ve tekrar ambalajlanıyor. 

1

2.Pilotlar uçuşların çoğunu uyuyarak geçiriyorlar.

Evet bu itiraf biraz can sıkıcı dostlar. Ne kadar doğrudur bilinmez ama itirafçılar, pilotların yarısının uçuş esnasında uyuduğunu, uyandıkları bazı zamanlarda da partnerlerini de uyuyor halde bulduklarını söylüyorlar. 

3.Hayvanlarınızla uçarken bir daha düşünün.

Uçuş görevlileri hayvanların koyulduğu bölmenin katlanılabilir hale gelmesi için kulaklık taktıklarını söylüyorlar. Çünkü yüksek ses son derece rahatsız edici ve sürekli bir halde devam ediyor. Hayvanlarınızın bunu saatlerce yaşadığını düşünmek hoş olmasa gerek.

4.Suyunuz şişe içinde gelmiyorsa içmeyin.

Bunun doğru olmadığını ve şehir efsanesi oluşturmak için uydurulduğunu düşünüyoruz. İtirafçılar suyunuz şişe içinde gelmiyorsa içmeyin hatta dokunmayın bile diyorlar. Çünkü şişe içinde ambalajlı gelmeyen suyun arıtılmış su olduğunu söylüyorlar. Artık nereden arıtıldığını siz düşünün.

5.İçeceklerde kullanılan sulardan inceden şüphelenmelisiniz.

Uçaklarda ikram edilen çay, kahve vs. gibi içeceklerin içine koyulan suların genellikle uzun süre beklemiş, içinde durdukları deponun çeperlerinin yeşilimse renge bürünmüş olduğunu söylüyor itirafçılar. Servis yapan her kabin görevlisinin bunu bildiğini de ekliyorlar.

2

6.Pek çok uçuşta organ taşınıyor.

Özellikel yurt içi ve lokal uçuşların pek çoğunda insan kalıntısı veya organ taşınıyor. Hız ve aciliyet durumlarından ötürü uçaklar en iyi nakil araçlarını oluşturuyor.

7.Lütfen elektronik cihazlarınızı kapatın uyarılarından sonra.

Kabin görevlilerinin itiraflarına göre yolculara yapılan elektronik cihazların kapatılması uyarısının ardından pek çok görevli arka tarafa geçip mesajlaşmaya devam ediyor. 

8.Bahşiş vermek konusunda cimri değilseniz.

Kız arkadaşı hostes olan bir itirafçı, uçak barlarında kimsenin bahşiş vermediğini söylüyor. Fakat ilk içkinizde bahşiş verirseniz muhtemelen diğer içkileriniz ücretsiz olacaktır diye de ekliyor. Bizden söylemesi.

9.Tuvaletler dışarıdan açılabiliyor.

Evet tuvaletler dışarıdan da açılabiliyor, genellikle kilit mekanizması kapının üzerinde asılı olan sigara içilmez yazısının altında bulunuyor. Bu ibareyi kaldırın ve sürgüyü açık kısmına doğru sürükleyin. Tabii bu doğruysa itiraf edilmesi ne kadar sağlıklı bilemedik.

3

10.Uçakların motorları bozulsa da uzun süre havada süzülebiliyorlar.

Uçakların havada iken motorları stop etse de her 5000 milde yaklaşık olarak 6 deniz mili süzülebiliyorlar. Yani uçaklar kilometrelerce alanı motorsuz süzülerek gidebiliyorlar. Bu da neden pek çok uçak kazasının iniş veya kalkış anında meydana geldiğini gösteriyor. 

​11.Elektronik aletlerin kapatılmasının arkasındaki gerçek neden

Aslında telefon gibi aletlerin uçağın düşmesine sebep olması çok kolay bir durum değil. Ancak açık cep telefonlarının, uçağın otomatik pilotu dahil olmak üzere bir takım navigasyon sistemlerinin çalışmasını engelleme ihtimali bulunuyor. Haliyle bu da kimsenin almak istemeyeceği bir risk...

​12.Bazen kötü bir iniş aslında kötü bir iniş değildir

Zorlu mevsim koşullarında kötü bir iniş yaşamanızın sebebi pilotun yeteneklerinin eksik olduğu anlamına gelmez. Bu sertlik kasıtlı bir harekettir çoğu zaman. Eğer apron alanı sularla kaplıysa uçak sert bir inişle yere değmek zorundadır böylece su tabakasını delebilir ve pist daha kullanılır hale gelebilir. Pilotlardan bir alıntı diyor ki; ‘’İnişler kontrollü bir çarpmadan daha fazlası değildir.’’

4

13.Uçuş saatleriniz uzuyorsa eğer

Her ülkede uygulama aynı mı bilmiyoruz ama Amerika’da pilotlar uçuş saatleri üzerinden para aldıkları için genellikle daha yavaş ve normalden uzun sürede uçuyorlar. Fakat eve dönüşlerde bu durum tersine dönebiliyor.

1​4.Oksijen maskeleri hakkında birkaç bilgi

Oksijen maskelerinin ortaya çıktığı ani filmvari sahnelerde bu maskeler yaklaşık 15 dakika kadar sizi idare edebilir. Fakat durum şu ki, acil bir durumda pilot uçağı bu zamandan çok daha kısa bir süre içinde normal şekilde nefes alabileceğiniz seviyeye getirebilir. Bundan daha önemli bir bilgi ise bu maskelerin kullanılacağı durumlarda bayılmadan önce sadece 15-20 saniyenizin bulunuyor olması. Yani çoluğunuz çocuğunuzla seyahat ediyorsanız maskeyi önce mutlaka kendinize sonra diğerlerine takın.

15.Pilotların birbirlerinin yemeklerine dokunması yasak

İki pilot her zaman farklı yemekler yiyor. Çünkü gıda zehirlenmesi olursa uçağı indirecek birinin olması gerekiyor. O yüzden birbirlerinin yemeklerine dokunmaları dahi yasak.  

​16.İniş esnasında uçaklar neden ışıklarını loş bir atmosfer moduna alırlar

İniş kısmına geçerken uçaklar iç ışıklarını karartma yoluna giderler. Bunun nedeni gözlerinizi karanlığa alıştırmak ve uçaktan inerken etrafı daha iyi görmenizi sağlamak.

5

​17.Bagajlarınıza kırılabilecek eşyalar koymamak son derece mantıklı

Siz bavullarınızda, eşyalarınızda kırılabilir eşyalar taşıyabilir ve biraz hassasiyet isteyebilirsiniz. Üzerine etiket yapıştırmanız ya da ricalarınız bir işe yaramıyor diyor bagaj personeli. ‘’Yüzlerce bavulu ve eşyayı sığdırmak, düzenlemek zorundayız sizin kırılabilir eşyalarınız açıkçası çok umrumuzda değil, üzerine bagaj görevlilerini seviyoruz yazarsanız belki işe yarabilir’’ diye de ekliyorlar. 

18.Lavabolarda küllük olmasının gerçek sebebi

Uçaklarda sigara içilmesi yasak olmasına rağmen küllükleri etrafınızda görmenizin bir sebebi var. Eğer biri sigara içmeye karar verirse izmaritini diğer çöplerle aynı yere atmasın diye küllükler ortadan kaldırılmamış böylece olası bir sıkıntı önlenmiş oluyor. Fotoğraf: www.gizmodo.com