Tomorrowland 2015'e Nasıl Giderim?

Genellikle en merak edilen soru olan "Tomorrowland'a nasıl giderim" sorusuna elimden geldiği kadar cevap vermek için bu yazıyı yazıyorum. Geçen yaz 10. yılını kutlayan Tomorrowland iki hafta sonu yapıldı ve sahne, ışıklar, havai fişekler ortam mükemmeldi. Ama kaçırdım diye üzülmeyin bu sene de aynı müthiş atmosferin olacağının garantisi şimdiden verebilirim : )

Tomorrowland 2015 hangi tarihte yapılacak?
Genellikle her yıl Temmuz ayının son haftası yapılan Tomorrowland bu yılda 24-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Yerinizde olsam 23'ünde giderdim çünkü festival öncesi konserler ve aktiviteler bir gün öncesinden başlıyor.

Tomorrowland nerede?
Belçika'nın Boom kasabasında yapılan Tomorrowland, trenle Brüksel'e 20 dakika Antwerp'e 30 dakika mesafede.

Tomorrowland bileti ne zaman satışa çıkar?
Biletler Şubat ortasında satışa çıkar. Geçen sene 9 Şubat'ta satışa çıkmıştı.

Bileti nasıl elde edebilirim?
Öncelikle sitesinde pre-register denilen ön kayıtı yapmak zorundasınız. Ön kayıtta bilgilerinizi, adresinizi her şeyi doğru verin bilet alırken bu bilgileri kullanacaksınız ve verdiğiniz bilgiler doğrusunda çipli bilekliklerinize bu bilgiler yüklenecek. Ön kayıt yaptınız ama bileti alma garantiniz yok. Ön kayıt sadece ön bilgi toplamak ve biletin ne zaman satışa sunulacağı bilgisinin size ulaşmasını sağlar.

Bilet almayı nasıl garantilerim?
Bu sorunun çeşitli cevabı var parası olan ve kesin gidecek olanlar Global Journey'den alır biletini. Benim gibi parası az olan ise internette kuyruğa girer General Tickets'dan alır. Bana kalırsa Tomorrowland'a kesin gidin ve gitmek için Global Journey'den alın. Benim yaptığım ise sadece biletleri alıp kalacak yeri ise her gün festivalin sonunda Boom'dan Antwerp'e tren var 30 dakika mesafede. Buradan hostel ayarlayıp kaldık 2 gün. 1 gün ise dışarıda yattık (bence dışarıda yatmayın çok soğuktu üşüdük). Dışarıda yatacaksanız da festival alanın arka tarafında duş falan alınabilinecek, kahvaltı yapılabilinecek mekan var. Gece onun çadırında kaçak kalın : )
 
Sadece bilet alacak param var, ne yapacağız hacı?
O zaman sadece regular bilet almak için sıraya gireceğiz. Kamping falan almayacağız çıplak bilet alacağız. Bu bilet bize sadece festival alanına girmeyi sağlar. Konaklamasını az sonra açıklayacağım şekilde değişik varyasyonlar deneyerek halledebilirsiniz. General biletler şans meselesidir alabilmek. sıraya girersiniz ve f5'e basmadan saatlerce bekleyebilirsiniz bilet alabilmek için (sabırsız olmayın ben 1 saat 20 dakika ekrana bakarak geçirdim). Aceleci olup, beklemekten sıkılırsanız bilet alamazsınız bunu söyleyeyim. O bilgisayarın tuşuna bile dokunmayacaksınız : )


 
Biletler ne kadar?
Birçok bilet kategorisi mevcut. Bilet fiyatları genelde 200 Euro’dan başlıyor.


 
Tomorrowland'a nerede konaklayacağız?
Bu sizin daha çok hangi bilet tipi aldığınıza bağlı kamping, dreamville, mansion değişik modları var ve fiyatları uçuk derecede pahalı. Tente denilen sadece çadır en ucuzu olan size sadece üstü kapalı bir çadır sağlıyorlar ve siz dreamville de binlerce gençle beraber kalıyorsunuz. Bu seçeneği ben kendime pek uygun bulmadığım için seçmedim ama Amerikan Pastası ile büyümüş bir nesilseniz sizi içeri alalım beyler, bayanlar : ) Benim önerim daha çok Brüksel, Mechelen veya Antwerp'ten hostel ayarlayıp gidiş-geliş yapmak. Hosteller genel olarak geceliği 50 Euro ve Boom kasabasına trenle 30 dakika mesafede. Ha hiç param yok, sadece bilet alabilirim derseniz. Kapın çadırınızı gelin. Çadır kuracak çok yer var. Yakınlarda Carrefour ve marketler var. Duş, tuvalet ve telefon şarjı için Dreamville arka tarafında tenis kulubü biçilmiş kaftan (not: çayı güzel kahvaltıda içebilirsiniz).
 
Tomorrowland'a ulaşım nasıl sağlanıyor?
 Festival alanına ulaşım için birkaç seçeneğiniz var.

* Brüksel ya da Charleroi Havaalanı’ndan toplu taşımayı kullanabilirsiniz.
* Eğer festivalin gerçekleştiği haftasonundan önceki Perşembe günü Brüksel Havaalanı’nda olacaksınız, havaalanından trenle Mechelen’e gidebilir ve buradan Dreamville’e özel olarak giden trene binebilirsiniz ya da Antwerp'ten trenle 30 dakika Boom'a ulaşabilirsiniz.

Tomorrowland'a ne yenir, ne içilir?
Festival alanı dışındaysanız. Hemen yakınlarda Carrefour ve marketler var çok ucuzlar onlardan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca yiyecek ve içecek standları da var ama onlar dışarıya göre pahalı. Yiyecek içecekten bahsetmişken yanınızda mutlaka şu piknikte kullandığımız kola ısınmasın diye mavi kaplar varya bulun getirin yoksa bizim gibi biranız sidik gibi olur elalem buz gibi içerken sadece bakarsınız : ) Gelelim festival alanında yeme içmeye... Belki duymuşsunuzdur bilmiyorum ama festival alanında normal para geçmiyor, dünyanın en değerli ve pahalı parası Tomorrowland parası geçerli (1 Tomorrowland parası = 2,5 Euro). Alanda resmen kazık yiyeceksiniz patates kızartması bile 7 Euro'dan başlıyor (ketçapsız olanı), onun için dışarıda yiyin için ama israf etmeyin : )

Tomorrowland parasını nereden bulacağız?
Ya internet sitesinde Booze bag denen para torbasından sipariş edeceksiniz ya da alanda atm var oradan kartla veya nakit olarak alacaksınız (bence nakit bulundurun atm bozulabiliyor).

Line-up'lar ne zaman açıklanacak?
Tomorrowland facebook ve twitter adreslerinden takip ederseniz genelde Ocak ayı içinde açıklanmaya başlar.
 
Tomorrowland'da ne giymeliyim?
Havası değişken ve akşamları yağmur, soğuk oluyor yağmurluk ve çizme getirin bence. Bir de çılgın tasarımlar bulun. Ayrıca en büyüğünden Türk Bayrağı da çok şık durur : )

Niye Tomorrowland'a gitmeliyim?
Çünkü yeryüzündeki en mutlu yer. Irk, dil, din ayrımı yok kısaca United Nations : ) Dünyanın her yerinden insanlar tek bir vücut olup müzik ve hayatını kutlamak için geliyor.
 

Serdar Yalman

Yazar Hakkında

Serdar Yalman

Modern turist çağın ve teknolojinin verdiği nimetlerden yararlanarak bir nevi atalarının izinden gitmeye çalışan, genlerinde seyahat etme isteği bulunan Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş, yıllarca