Türkiye'nin En İyi 10 Kayak Merkezi

Sömestr tatilinin yaklaşması ve kar haberlerinin yayılmasıyla birlikte kış tatili heyecanı da başladı. Kış tatillerinin favori noktası ise her zaman kayak merkezleri oldu. Bu sene Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ve iyi kayak merkezlerini sizin için derledik. İyi tatiller!

Bursa-Uludağ

Uzun yıllardır sömestr tatili denince Türkiye’de ilk akla gelen adres Uludağ’a (https://gezimanya.com/uludag) her kış ilgi artıyor. Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” seçenekleri bakımından uygun bir coğrafyaya sahip olan Uludağ, 2,543 metrelik ve 8.343 fitlik zirvesiyle Türkiye'nin kuzeybatı kesiminin en yüksek dağı. Snowboard, kar motosikleti gibi seçeneklerin de bulunduğu merkezde kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönem olarak biliniyor. Kış sporları için yoğun olarak kullanılan Uludağ'ın bir diğer tarafında ise ormanların, tepelerin ve kayaların el değmemiş doğal güzelliği etkiliyor. Açık hava restoranlarının ızgaralarından yayılmakta olan kebap kokusu ile dolan bu merkezde nispeten küçük boyutluda olsa günlük kullanım alanları bulunuyor.

Erzurum-Palandöken

Kış sezonunda kayak veya kar dendiği zaman akıllara gelen bir diğer nokta Palandöken’de oldukça uzun bir kayak dönemi yaşanıyor. 2.200-3.176 metre arası yüksekliğe sahip bölgede aralık ve mayıs ayları arasında beyazla haşır neşir olabilirsiniz. Ayrıca burada sezon boyunca toz kar denilen kar çeşidinde kayak yapıldığını da eklemeliyiz. Halka açık otobüslerle şehir merkezine sadece 10 dakika uzaklıktaki Palandöken Kayak Merkezi’ne 20-25 TL civarında bir ücret ödeyerek taksiyle de gidebilirsiniz. Bağlantılı büyük bir kayak alanı yok. Kış aylarında olduğu kadar yaz sezonunda da popüler olan Palandöken’in zirvesine harika manzara eşliğinde çıkabilirsiniz.  

Kayseri-Erciyes

Kayseri (https://gezimanya.com/turkiye/kayseri) ilinin 25 kilometre güneyinde bulunan, sönmüş bir volkan olan Erciyes Dağı her mevsim kalıcı kar ile kaplı bir bölge olmasıyla biliniyor. Normal kış koşullarında kar kalınlığının iki metreyi bulduğu bölgede kayak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arasında. 3916 metre yüksekliği ile Türkiye'nin 5. en yüksek dağı olan Erciyes oldukça popüler bir kayak pisti. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler ağırlıyor. Ayrıca Erciyes Dağı'nın kuzey tarafında bir buzdağı bulunuyor. Krater yapının karşılaştığı dış etkiler sonucunda oluşmuş. Dikkat çeken bir diğer alan ise Erciyes Dağı'nın zirvesinde kaya sütunları arasında yer alan Bizans keşişlerinin dini kutlamalar için kullanıldığı ilginç bir mağara.  

Kars-Sarıkamış

2.634 metre yükseklikte bulunan ve Kars’a (https://gezimanya.com/turkiye/kars) 55 kilometre mesafede yer alan Sarıkamış, kar kalitesi açısından oldukça önemli bir yere sahip. 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında popüler olan merkez, yerli turistlerin uğrak noktası olmak dışında dünyanın önemli kayak merkezleri arasında gösteriliyor. Çamlar arasında 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip bölgenin oldukça etkileyici bir güzelliği var. Amatör ve profesyonel kayakçılar tarafından özellikle tercih edilen Sarıkamış’ın kar kalınlığı kış sezonunda 1,5 metreye ulaşıyor. 2500 rakımlı, kristal karla kaplı olması sebebiyle kayakçılar için vazgeçilmez olan Sarıkamış’ı mutlaka görün.   

Bolu-Kartalkaya

Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan ve Bolu (https://gezimanya.com/turkiye/bolu) kentinin güneydoğusunda 30 kilometre uzaklıkta yer alan Köroğlu Dağları'nda kurulmuştur. Bolu’dan arabayla 45 dakika süren merkeze toplu taşıma araçları ile ulaşabiliniyor. Normal şartlarda, kış mevsiminde kar derinliği ortalaması 2.50 metredir. Köroğlu Dağları üzerinde 1.850-2.200 metre yükseklikte yer alan Kartalkaya yarı ılıman iklimiyle, 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında kayak severlere hizmet veriyor. Bölge, dağ kayağı için oldukça elverişlidir ve yamaçlarının toplam uzunluğu yaklaşık 20 kilometredir. Kayak merkezi Alp kayağı, kayaklı koşu ve tur kayağı için uygun koşullara sahiptir.

Ağrı-Bubi Dağı

Bubi Dağı`na kurulu kayak merkezi Ağrı (https://gezimanya.com/agri) şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Kayak merkezinde kayak için en uygun sezon aralık-nisan aylarıdır. Kayak merkezinde 600 kişi/saat kapasiteli uzunluğu 1.227 metre olan teleski hizmet vermektedir. Bunların yanında kayak merkezinde kar kalınlığı 1-2 metreyi bulmaktadır.  

Kastamonu-Ilgaz

Kayak merkezi zirvesi, 2.850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içerinde, Kastamonu (https://gezimanya.com/turkiye/kastamonu) ve Çankırı (https://gezimanya.com/cankiri) illeri sınırında yer almaktadır. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisan ayına kadar sürer. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. Kış turizminin yanı sıra, güzel manzaralarıyla dört sezon turizmi için de fırsatlar sunan Ilgaz Kayak Merkezi, Ankara'ya (https://gezimanya.com/turkiye/ankara)  210 kilometre, İstanbul'a (https://gezimanya.com/turkiye/istanbul) 460 kilometre, Kastamonu'ya (https://gezimanya.com/turkiye/kastamonu) 40 kilometre uzaklıktadır.

Gümüşhane-Zigana

Gümüşhane’ye (https://gezimanya.com/gumushane) 40, Trabzon’a (https://gezimanya.com/turkiye/trabzon) ise 60 kilometre uzaklıkta bulunan Zigana Kayak Merkezi ormanlık alan ile kaplıdır. 1.900-2.500 metre arası yükseklikte yer alan bölge, sezonu aralık ayında açar. Kayak imkanının nisana kadar devam ettiği merkezde bir adet teleski, bir adet Baby-Lift tesisi mevcuttur. Kışın kar kayağı ile popülerken yaz aylarında çim kayağı yapılmaktadır. Yürüyüş ve doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, yamaç paraşütü ve safari gibi olanaklar sunuyor. Zigana Kayak Merkezi'ne otobüs veya özel araçlar ile ulaşılabilir.  

Erzincan-Bolkar

Bolkar dağlarında kurulu kayak merkezi Erzincan’a (https://gezimanya.com/erzincan) 40 kilometre mesafede ana yol güzergahında yer almaktadır. Merkezde kayak sezonu aralık ayında açılır ve nisan ayına kadar devam eder. Merkezinde 1.050 metre uzunluğunda, 1.200 kişilik bir teleski tesisi ile 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi bulunuyor.   

Davraz

Isparta Süleyman Demirel Havaalanı'na arabayla 45 dk mesafede olan Davraz Kayak Merkezi'nde (https://gezimanya.com/davraz) sezon aralık ayında başlayıp, mart ayına kadar devam eder. Toplam pist uzunluğu 22.5 kilometre olan tesiste acemi, orta ve ileri düzey kayakçılar için 3 farklı kategoride pistler bulunuyor. Davraz Kayak Merkezi'nin Türkiye’nin en güzel butik kayak deneyimi olduğunu söyleyebiliriz.